Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Něco mi utíká, bojí se mladí Jihoafričané

Věda

  10:00aktualizováno  10:07
JOHANNESBURG - Dvě třetiny jihoafrických dospívajících a dospělých trpí "strachem, že jim něco utíká", přičemž to "něco" je mnohem zajímavější než činnost, kterou právě dělají. Zjistila to studie místní farmaceutické firmy, z níž citovala agentura AFP.
Sledování televize - ilustrační foto.

Sledování televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Více než 62 procent dotázaných z věkové skupiny respondentů ve věku od 15 do 50 let vybraných z celé Jihoafrické republiky uvedlo, že žijí v "neustálém strachu", že jim něco vzrušujícího utíká.

Pozor na symptomy
Symptomy epidemie, která je známá pod anglickou zkratkou FOMO (fear of missing out), zahrnují neschopnost vypnout vlastní mobilní telefon, nadměrné smskování dokonce i při řízení automobilu, posílání příspěvků na internetovou sociální síť Twitter třeba i z toalety či chození na večírky a podobné akce, kam dotyčný nebyl pozván.

ČTĚTE TAKÉ

"Průzkum potvrdil, že více než 62 procent Jihoafričanů žije v neustálém strachu, že o něco přicházejí," řekla mluvčí firmy Pharma Dynamics Mariska Foucheová, podle níž FOMO zvyšuje hladinu stresu. "Lidé, kteří trpí FOMO, neustále posouvají své hranice a dokonce i když jsou nemocní, snaží se nevynechat žádnou společenskou událost, stále chodí do práce a nedokážou si říct ne," dodala.

Někde se může dít něco zajímavějšího
Firma na tyto údaje náhodně narazila při snaze zjistit, co stojí za neustále rostoucí poptávkou po doplňcích stravy posilujících imunitní systém.

Více než třetina dotázaných v její studii uvedla, že často přeruší jeden telefonní hovor, aby mohli přijmout další, anebo to, že kontrolují nové příspěvky na Twitteru či Facebooku, i když jsou na rande. Snaží se tak zahnat obavu z toho, že by se někde mohlo dít něco zajímavějšího, oč právě přicházejí.

PSALI JSME

Jihoafričané jsou nejnadšenějšími přispěvateli na Twitter na africkém kontinentě. Na druhém a třetím místě za nimi následují Keňané a Nigerijci.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!