Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Java v mobilu není jenom na hraní

Věda

  6:00
I když schopnost spouštět aplikace v javě je dnes vlastní valné většině mobilů, málokdo ví, jak tuto funkci využít ve svůj prospěch. Nabídka aplikací je přitom nepřeberná.

Ilustrační foto. foto: SiemensReprofoto

Největším tahounem rozvoje javy se staly hry. Spousta lidí využívá svůj mobil také k ukrácení nudných chvilek, které se během dne naskytnou. Když vám ale mobil nabízí pouhé tři vestavěné hry, dříve či později vás omrzí. Díky javě si však můžete doinstalovat další a další. Zvolený žánr je jen na vás – obvykle se zde setkáváme s plošinovkami, závodními simulátory a velice silně je zastoupen i žánr logických her.

Tím však možnosti javy zdaleka nekončí. Mnoho aplikací dokáže vylepšit schopnosti vašeho mobilu dosti zásadním způsobem. A to dokonce tak, že se z něj rázem stane přístroj o třídu lepší. Investice do takovéhoto vybavení jsou navíc mnohdy nulové – většina aplikací je šířena jako freeware.

Opera MiniKdyby se dělal žebříček nejužitečnějších aplikací, některou z čelních příček by určitě obsadila Opera Mini. Jak už název napovídá, jedná se o produkt společnosti Opera Software, která stojí za Operou – neprávem přehlíženým internetovým prohlížečem, který je zajímavou alternativou k Exploreru a Firefoxu. Opera Mini je tedy browser pro mobily, který však nepřistupuje k prohlíženým stránkám přímo, ale přes zprostředkovací server, kde se upraví vzhled stránky tak, aby zabírala co nejméně místa (důležité pro ty, kteří nemají datový paušál) a aby sed dala pohodlně prohlížet i na malém displeji mobilního telefonu.

JimmS internetem souvisí i další vysoce oceňovaná aplikace – Jimm. Jedná se o ICQ klienta; po instalaci zde zadáte své UIN (klientské číslo) a heslo a mobil vás připojí k vašemu účtu ICQ. Automaticky se načte seznam kontaktů, v němž jsou stejně jako na počítači barevně odděleni on-line uživatelé. Výhoda používání je zřejmá – i při běžných sazbách za datové přenosy je zaslaná zpráva výrazně levnější než při použití SMS nebo dokonce hovoru.

Naopak aplikaci Google Maps Mobile by se měli vyhnout všichni, kteří nepoužívají datový tarif. Objemy přenášených dat jsou totiž velmi vysoké a nezřídka kdy dosahují řádu megabajtů. Tato data slouží k přenášení mapových podkladů – jak jistě víte, Google svými mapami pokrývá velkou část světa a můžete se k nim dostat pomocí internetu nebo speciální aplikace Google Earth. Krom klasického mapového podkladu se nabízejí i satelitní snímky. I k těm se prostřednictvím této aplikace dostanete. A navíc – pokud máte telefon se zabudovaným nebo připojeným GPS čipem, dokáže vám aplikace s jeho pomocí ukázat, kde na mapě se právě nacházíte.

Google Maps Mobile

Při cestování do ciziny vám také mohou přijít vhod cizojazyčné slovníky. V tom případě nesmíte minout ty s názvem KODi. Jejich databáze jsou šířeny pod licencí GNU FDL, jinými slovy zdarma, a k dispozici máte kromě obligátní angličtiny a němčiny i např. francouzštinu nebo španělštinu.

KODi - zkouška

Na výběr máte vždy ze dvou variant slovníků. Jedna bývá stvořena na maximální slovní zásobu, za což však zaplatíte delší dobou vyhledávání výrazu a větším instalačním souborem. Pak je tu i okleštěná verze, s často frekventovanými výrazy, která může být jediným řešením pro starší telefony, které mají omezenou paměť.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...