Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jazyk rozpozná chuť tuku. Objev může být klíčem k omezení obezity

Věda

  16:02
SYDNEY - Lidé, kteří nemají rádi chuť tučného, ho jedí méně a méně často mají nadváhu. Zjistili to vědci z australské Deakinovy a Adelaidské univerzity, podle nichž jazyk kromě obvyklých chutí dokáže rozeznávat i chuť tučného. Ta by podle vědců mohla být způsobem, jak omezit nadváhu.
Nadváha - ilustrační foto.

Nadváha - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Rozpoznání chuti tuku podle vědců může být klíčem k obezitě 

Výzkumný tým prověřoval schopnost člověka rozlišit řadu mastných kyselin, které se běžně vyskytují v jídle. Výzkum postavil na zkoumání amerických vědců, kteří u pokusných zvířat objevili chuťové buňky rozeznávající tučné.

Výsledky studie zveřejnil odborný časopis British Journal of Nutrition.

Lidé mají podle vědců práh citlivosti na chuť tuku velmi individuální. "Také jsme zjistili, že lidé, kteří jsou velmi citliví na tučnou chuť v potravě, jedli méně tučná jídla a měli menší BMI (index tělesné hmotnosti) než ti, kteří na ni nebyli tak citliví," řekl podle agentury Reuters výzkumník Russell Keast.

Jazyk rozlišuje čtyři základní chutě: sladkou, slanou, kyselou a hořkou.

Uznávána je také pátá chuť rozpoznávající látky bohaté na bílkoviny. Objev šesté chuti by podle vědců mohla být způsobem, jak omezit nadváhu.

Podle Keasta jsou tuky v potravinách v současné době snadno dostupné a chuťové buňky vůči nim možná časem znecitliví. Některým lidem potom hrozí, že se začnou tučným přejídat.

Výzkumníci se budou nyní zabývat tím, proč někteří lidé tučné dokážou rozpoznat spíš než jiní.

Autor:
Témata: nadváha, jídlo, Reuters

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat