Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Je bezpečné stavět elektrárny u pobřeží? I tsunami se dá bránit

Jaderná elektrárna Fukušima na snímku z doby před zemětřesením | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Fukušima na snímku z doby před zemětřesením | foto: ČTK

TOKYO/PRAHA Japonci jsou mistry ve stavbě domů a budov odolných proti zemětřesení. Příval vody při rekordní vlně tsunami však vyřadil dieselmotory pro výrobu elektřiny v jaderné elektrárně Fukušima I.

Jaderné palivo bez chlazení se začalo zahřívat nad únosnou mez a kovový reaktor je ve smrtelných křečích. Pokud ho teplota paliva roztaví, uniknou radioaktivní látky z trosek do vzduchu a jedovatý mrak bude putovat léta ovzduším.

V této souvislosti je logická otázka, jestli bylo rozumné postavit jadernou elektrárnu tak blízko u pobřeží oceánu, že k jejím zdem dorazila tsunami.

Satelitní snímky ukazují, že elektrárna Fukušima I stojí necelých 230 metrů od břehu Pacifiku. Také ostatní čtyři elektrárny, o kterých se v souvislosti se zemětřesením mluví, stojí nedaleko pobřeží.

PODÍVEJTE SE:

Proti vlnám je chránily hráze, vlnolamy a skoro sedmimetrová zeď okolo elektrárenského areálu. Ale desetimetrová tsunami tuto bariéru u Fukušimy I překonala.

INFOGRAFIKA: Jaderné elektrárny u pobřeží
Infografika - klikněte pro zvětšení

Spotřeba vody u jaderných elektráren je vskutku monumentální. Pro ilustraci: naše elektrárny v Dukovanech a v Temelíně mají dohromady šest reaktorů a denně spotřebují 129 tisíc m3 vody.

Zajistit takové množství vody pár desítek metrů od pobřeží je poměrně jednoduché. Pokud by elektrárna stála třeba patnáct kilometrů od břehu, kam už tsunami "nedoběhne", jak by se řešila její spotřeba vody?

"Technicky je nemožné dopravovat takové množství vody potrubím," říká profesor Vojtěch Broža z katedry hydrotechniky Stavební fakulty ČVUT.

Pokud by elektrárna stála ve vnitrozemí, přicházelo by v úvahu jenom chlazení pomocí věží, jaké známe z Temelína nebo z Dukovan. "Nepochybuji, že japonští konstruktéři by je dokázali navrhnout tak, aby přestály i zemětřesení vyššího stupně," dodává profesor Broža.

A postavit hráz schopnou zachytit více než desetimetrovou tsunami? I takovou možnost odborník na hydrotechniku považuje za reálnou. "Myslím, že by to zvládli," dodává.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....