Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedna z nejstarších koster nalezených v USA bude navrácena indiánům

Věda

  6:45
WASHINGTON - Jedna z nejstarších nalezených koster v USA bude navrácena indiánům, kteří ji pohřbí. Navrácení kosterních pozůstatků schválil dosluhující prezident Barack Obama, a ukončil tak dvacet let dlouhý spor mezi indianskými kmeny a vědci, píše agentura AP.

V Mexiku objevili mumie indiánů staré 800 let foto: Lidovky.cz

Kostra, které indiáni přezdívají The Ancient One (Pravěký) a je též známá jako Muž z Kennewicku, je podle expertů stará nejméně 8400 let. Byla nalezena na federálním pozemku na břehu řeky Columbie ve státě Washington v roce 1996. Loni vědci z Kodaňské univerzity potvrdili, že DNA kostry je příbuzná původním obyvatelům.

Indiáni a vědci vedli spor ohledně toho, zda kostra podstoupí další laboratorní testy, nebo bude rovnou pohřbena. Na základě Obamova souhlasu americké ministerstvo obrany předá Pravěkého státnímu archeologickému centru, které pozůstatky indianským kmenům vydá do 90 dnů.

Zatím není zcela jasné, kam kosterní pozůstatky poputují. O navrácení usilovalo několik indianských kmenů. Mezi nimi je i kmen Jakimů, který již více dvacet let žádá, aby kostra byla vrácena indiánům a mohla tak být pohřbena tradičním způsobem. „Bude navrácen, aby konečně mohl odpočívat v pokoji, „ řekl náčelník Jakimů JoDe Goudy.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.