Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jižní Korea odstupuje od plánu lovit velryby pro vědecké účely

Věda

  7:00
SOUL - Jižní Korea prý hodlá ustoupit od plánů na lov velryb pro vědecké účely, které oznámila začátkem tohoto měsíce na zasedání Mezinárodní velrybářské komise v Panamě. Výzkum těchto mořských savců prý zintenzivní, aniž by je zabíjela. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí prezidentské kanceláře v Soulu.
Velryba - ilustrační foto.

Velryba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Obrat údajně vyvolalo světové veřejné mínění a tlak mezinárodního společenství. Všeobecně totiž panuje obava, že termín "vědecký lov velryb" je jen zástěrou pro komerční výlov.

Lov velryb

Lov velryb pro komerční účely je ve světě od roku 1986 zakázán moratoriem IWC. Japonsku ale byla udělena výjimka, která místním rybářům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely. Loví se v japonských pobřežních vodách a ve vodách Antarktidy. Maso usmrcených zvířat se v Japonsku prodává na jídlo.

 Jižní Korea však nyní musí zprávu o svých záměrech ještě dokončit a předložit Mezinárodní velrybářské komisi.

Jihokorejský deník Čoson ilbo podle agentury DPA referoval, že ministerstvo pro rybářství plán na lov velryb předneslo v Panamě "bez dohody s dalšími ministerstvy nebo s kanceláří předsedy vlády", za což bylo také následně interně kritizováno.

Plejtvák malý (Balaenoptera acutorostrata), jehož lov jihokorejské ministerstvo rybářství chtělo vyhlásit, podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) patří mezi ohrožené druhy.

Autoři: ,