Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Jsem hrdý, že jsem Čech, chce Dobeš slyšet od žáků

Děti by se podle Dobeše měly ve škole vychovávat k vlastenectví více než dosud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti by se podle Dobeše měly ve škole vychovávat k vlastenectví více než dosud. | foto: Shutterstock

PRAHA Matematika, cizí jazyky a sebevědomí jsou podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) klíčem ke konkurenceschopnosti. Rád by proto do školních osnov začlenil i Výchovu k národnímu sebevědomí.

Toto téma by nemělo být samostatným předmětem, ale učitelé by se na něj zaměřili v hodinách dějepisu, literatury, hudební, výtvarné a etické výchovy, píše deník MF Dnes.

"Abychom byli konkurenceschopní, musíme umět matematiku, jeden nebo dva jazyky a mít sebevědomí. To se musí v dětech zasívat promyšleně. Nechceme nacionalismus nebo nenávist k jiným národům, ale chceme ukázat, že máme Karla IV. a Jaromíra Jágra a že máme být nač hrdí," vysvětlil svůj záměr Dobeš.

Jeho podřízení už připravují podklady, jak by měla výchova vlastenectví vypadat v praxi. Mimo jiné by se žáci měli učit o slavných králích a sportovcích a učitelé by jim měli připomínat české úspěchy a vynálezy, které měnily světové dějiny.

Se speciálními hodinami by se děti měly setkat už na prvním stupni základní školy, kde by se učily o slavných postavách z jejich regionu a jezdily by na výlety do muzeí, galerií či archivů.

K vlastenectví už děti učíme

Učitelka Petra Šišková, letošní nositelka titulu Zlatý Ámos pro nejlepšího učitele, si ale myslí, že šikovný pedagog dokáže vychovat děti hrdé na úspěchy předků už nyní.

Podobný názor zastává i ředitel soukromé pražské školy Klíček David Havelka. "Tohle není podstatné téma, už se totiž objevuje v řadě předmětů a věnujeme se mu. Dal bych přednost třeba většímu důrazu na ekologii," řekl deníku.

Dobeš odmítl, že by jeho plán souvisel s tím, že zaměstnává Ladislava Bátoru, který je známý svou příchylností k české ultrapravici. Chce prý pouze, aby čeští žáci byli stejně hrdí na svou národnost jako třeba Francouzi.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...