Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

'Jsem v kosmu! AHOJ, VESMÍRE!!!' napsal z oběžné dráhy robot R2

Robonaut 2.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robonaut 2. | foto: www.nasa.gov

WASHINGTON Humanoidní robot Robonaut 2, který se ve čtvrtek na palubě amerického raketoplánu Discovery vydal na mezinárodní orbitální stanici ISS, je ve vesmíru.

"Jsem v kosmu! AHOJ, VESMÍRE!!!" napsal na internetové síti jako první zprávu z oběžné dráhy kolem Země. R2, jak se tomuto mechanickému stroji přezdívá, pravidelně z cesty za hranice zemské atmosféry informuje své internetové fanoušky. Krátce po startu na Twitteru zanechal zprávy, že let probíhá dobře, že je již ve stokilometrové výšce a že Discovery právě překročil rychlost 15.770 kilometrů v hodině.

Podívejte se

"Nevím zatím přesně, kdy mě rozbalí. Astronauti mají plné ruce práce, takže to nebude hned," poznamenal. Jako první chce po odpoutání z nákladového prostoru vyzkoušet stav beztíže a hned poté již bude pomáhat kosmonautům s nudnou nebo nebezpečnou prací. Také Pozemšťany ujistil, že je přátelský a že se ho nikdo nemusí obávat.

Robonaut 2.

R2 je vůbec prvním humanoidním robotem, který se v historii letů dostal do vesmíru. O jeho chod se starají dva výkonné PowerPC procesory, které jsou uloženy v trupu. V různých částech robotické konstrukce je dalších 34 menších PowerPC procesorů.

Raketoplán zakotví u ISS v sobotu a zpět na Zemi by měl přistát 7. března. Discovery po návratu zamíří do muzea. V dubnu pak ještě naposledy poletí do vesmíru Endeavour a v červnu Atlantis. Poté NASA provoz těchto vesmírných plavidel po 30 letech ukončí.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....