Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K asteroidu a zase zpátky: sonda Hajabusa přivezla unikátní vzorek horniny

Věda

  10:30
TOKIO - Po sedmileté pouti se letos vrátila k Zemi japonská sonda Hajabusa (Sokol), která navštívila asteroid Itokawa. Návratové pouzdro přistálo 13. června v australské poušti.

Japonská sonda Hajabusa foto: ČTK

Potvrzení, že byla vesmírná mise úspěšná, ale přišlo teprve v polovině listopadu. Tehdy zástupci japonské kosmické agentury JAXA oznámili, že některá zrnka zachycená ve speciálním lapači skutečně pochází z asteroidu.

Sondu totiž po celou dobu mise provázely potíže.
Startovala v květnu 2003, na asteroidu přistála o dva roky později. Návrat na Zemi ale musel být kvůli technickým problémům o dva roky odložen.

Komplikace vyvrcholily právě v nejméně vhodnou chvíli: během manévru u asteroidu, kdy měla sonda vystřelit projektil, který zvíří prach na jeho povrchu. Samotná sonda pak na povrchu Itokawy přistála a měla zvířený prach zachytit do pouzdra. Jenže projektil se zřejmě vůbec neuvolnil.

Vědci doufali, že do lapače zabloudilo alespoň pár zrnek zvířených samotnou sondou. Už v září bylo zřejmé, že pouzdro skutečně "něco" obsahuje, nebylo ale jisté, zda nejde o kontaminaci ze Země.

Částice asteroidu, jež přivezla sonda Hajabusa na Zemi

Modré šipky označují úlomky hliníku z pouzdra, červené šipky ukazují na částice pocházející z asteroidu Itokawa.

"Zatím jsme objevili pár zrnek viditelných pouhým okem a několik desítek mikroskopických zrnek. Většina pravděpodobně bude pocházet ze Země, ale doufáme, že alespoň některé z nich sonda přivezla z Itokawy," uvedl ředitel letů JAXA Kawaguči Juničiro v září během Mezinárodního astronautického kongresu v Praze.

Další objevy a události v roce 2010 ve vědě

V listopadu to JAXA oficiálně potvrdila. Oznámila, že podle analýz provedených pomocí elektronového mikroskopu se zhruba 1500 nepatrných prachových částic zcela liší od látek, které se nacházejí na Zemi. Podle všeho tedy japonský Sokol opravdu přivezl materiál z více než 300 milionů kilometrů vzdáleného tělesa.

Jde o vzorky ze čtvrtého kosmického tělesa. V 60. letech mise Apollo a ruská Luna na Zemi dopravily měsíční horninu, sonda Genesis v roce 2004 navdory velmi tvrdému přistání přivezla částice slunečního větru a roku 2006 se vrátila sonda Stardust s prachem z komety Wild 2.

Rok 2010 v obrazech

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat