Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musk testuje dopravu lidí do vesmíru. K ISS vyslal loď s figurínou pojmenovanou po postavě z Vetřelce

Věda

  8:04aktualizováno  14:23
Mys Canaveral (USA) - Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v sobotu k prvnímu testovacímu letu úspěšně odstartovala nová kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX. Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro astronauty je ale figurína se senzory.

Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro astronauty je ale figurína se senzory. foto: Twitter Elon Musk

Kosmická loď odstartovala přesně podle plánu v sobotu ve 2:49 místního času (8:49 SEČ). Loď do kosmu nese již osvědčená raketa Falcon 9. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se kterou by se už v neděli měla spojit v automatickém režimu. Na palubě téměř pět metrů dlouhá loď Crew Dragon nese zhruba 200 kilogramů zásob.

U orbitálního komplexu stráví asi pět dní a poté se vydá zpět na Zemi, kde přistane na padácích do vod Atlantského oceánu.

Loď do kosmu nese již osvědčená raketa Falcon 9.
Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v sobotu odstartuje k prvnímu...

V sobotu na palubě lodi ještě nebyla žádná posádka. V křesle pro astronauty byla ovšem figurína se senzory, kterou pojmenovali Ripleyová podle Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula.

Kromě Ripleyové je na palubě také plyšová hračka připomínající planetu Zemi, která se bude moci vznášet ve stavu beztíže. „Supermoderní ukazatel nulové gravitace dodán krátce před startem,“ napsal k fotografii plyšáka na twitteru Elon Musk, zakladatel soukromé americké vesmírné společnosti SpaceX.

U orbitálního komplexu stráví asi dva týdny a poté se vydá zpět na Zemi, kde...

„Abych byl upřímný, jsem trochu citově vyčerpaný,“ řekl Musk novinářům asi hodinu po startu. Zároveň upozornil, že ačkoli start rakety byl úspěšný, k úspěchu celé mise ještě mnoho zbývá. „“Musíme se spojit se stanicí. Musíme se vrátit, ale zatím to fungovalo... máme za sebou nejrizikovější položky,“ dodal.

Šéf NASA Jim Bridenstine označil start rakety s lodí Crew Dragon za „velkou noc pro Spojené státy americké“. „Jsme na cestě opět vyslat do vesmíru americké astronauty na americké raketě z americké půdy poprvé od konce provozu raketoplánů v roce 2011,“ zdůraznil Bridenstine.

Pokud se po startu ani na další cestě kosmické lodi nevyskytnou žádné komplikace, měla by v červenci následovat druhá zkušební mise, tentokrát již s lidskou posádkou. Mezi zhruba pěti tisíci diváků, kteří v sobotu v Kennedyho vesmírném středisku start rakety sledovali, byli podle agentury AP i Doug Hurley a Bob Behnken, dva astronauti, kteří by se měli v rámci červencové mise v Crew Dragon do vesmíru vydat.

„Vy si myslíte, že je to dobré vozidlo, ne, chlapi?“ zeptal se na tiskové konferenci Musk Hurleyho a Behnkena. Zároveň jim s úsměvem doporučil, aby s odpovědí na otázku počkali až do příštího týdne, kdy se Crew Dragon vrátí na Zemi. „Když vidíme úspěch, jako je tento, rozhodně nám to přidává na důvěře do budoucnosti,“ řekl Behnken v reakci na sobotní úspěšný start.

Crew Dragon, který je schopen do kosmu dopravit sedm astronautů, v běžném provozu by měl ale transportovat čtyři, není jedinou lodí, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing na duben připravuje testovací let své lodi CTS-100 Starliner bez posádky, v srpnu pak chce poprvé letět s astronauty. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

 • Space Explorations Technologies (SpaceX) založil v roce 2002 americko-kanadský podnikatel Elon Musk a stal se jejím ředitelem i šéfkonstruktérem.
 • V roce 2006 získala kontrakt od NASA na vývoj nosičů schopných zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a nahradit tak americké raketoplány, jejichž provoz skončil v roce 2011.
 • V prosinci 2013 vypustila SpaceX do vesmíru první telekomunikační družici. Vypuštění družice SES-8 patřící lucemburské společnosti SES znamenalo vstup SpaceX na lukrativní trh satelitních služeb.
 • V sobotu z Kennedyho vesmírného střediska k prvnímu testovacímu letu odstartovala nová kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX. Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro astronauty je ale figurína se senzory.
 • Muskovým cílem je opětovné přistání na Měsíci a "kolonizace" Marsu. Letos v únoru zveřejnil zkušební zážeh nově vyvíjeného raketového motoru Raptor, který chce používat k pohonu budoucí kosmické lodi Starship, se kterou by se rád vydal k Měsíci a k Marsu.
 • K Marsu chce SpaceX vyslat první vesmírnou loď v roce 2022. Jednat by se však mělo pouze o loď s nákladem, v roce 2024 by už měla k rudé planetě vyrazit raketa s lidskou posádkou.
 • Američané od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 dopravují své astronauty do vesmíru na palubě ruských lodí Sojuz.
 • SpaceX je jednou ze dvou amerických soukromých společností, které úřadu NASA pomáhají se zásobováním ISS. Druhou je Northrop Grumman s loděmi Cygnus.
 • Zásoby na stanici také dopravují ruské "vesmírné kamiony" Progress a japonské HTV. V letech 2008 až 2015 na stanici létaly také lodě ATV Evropské kosmické agentury (ESA).
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat