Ministerstvo původně plánovalo, že materiál připravovaný řadu let by mohl jít na vládu v květnu, nyní je ale i projednávání v rámci vysokých škol naplánováno až na červen.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Je téměř jisté, že některé ty připomínky zůstanou ze strany ministerstva školství nezapracovány," nechal se slyšet předseda rady Jakub Fischer. K vysokoškolské novele vznesly univerzity kolem 150 připomínek, 20 až 30 jich přitom bylo závažných.
Školy se chtějí například zapojit do schvalování odborníků pro nově vzniklou Národní akreditační agenturu. Tito experti by podle nich navíc měli mít mandát na omezenou dobu. Vyřešit by se měla i odpovědnost členů agentury za přijatá rozhodnutí. Zároveň chtějí, aby byla v novele zdůrazněna odpovědnost škol za kvalitu.
"Ale zároveň aby jim byla přiznána vysoká míra autonomie, akademických svobod a důvěryhodnosti," uvedla rada. Nově by měly být školy rozděleny podle typu vzdělání na výzkumné, akademické a profesní. Zástupci rady ale uvedli, že rozdíl mezi akademickým a výzkumným typem není příliš jasný.
Univerzity chtějí také upřesnit některá ustanovení ohledně takzvaného kontraktového financování. V rámci něj by školy měly mít od státu garantovanou určitou částku na několik let dopředu, mělo by jim to usnadnit plánování investic.
Konečné stanovisko k návrhu novely řeknou zástupci univerzit na sněmu 20. června. Návrhy reformy, které v minulých letech ministerstvo školství představilo, zatím akademici pokaždé odmítli.