Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kácení pralesa odhaluje v Amazonii stopy neznámé kultury

Věda

  13:23
PRAHA - Rychlé mizení amazonských lesů je pro archeology velkou příležitostí. Poprvé tak mohou smysluplně využívat například průzkumu ze vzduchu. A objevují zcela neznámou civilizaci.

Ústup pralesa odhalil stopy dávných civilizací foto: Reprofoto

Všechny učebnice se shodnou, že Jižní Amerika byla zemí dvou rozdílných polovin. Na oblast And a vůbec pacifického pobřeží, kde stavěli svá města Inkové se svými konkurenty a "pustou" nížinu Amazonie. Ve které žádné složité společnosti nevznikly.

Ústup pralesa a nástup sledování terénu ze vzduchu ovšem v posledních letech ukazují, že učebnice se pletou. Dokládají to například minulý týden zveřejněná práce o výzkumu severní Bolívie a západní Brazílie. V místech, kde se dnes pase dobytek, z krajiny vystupují terénní rysy, které jsou zcela jasně dílem lidské ruky. Přitom je ale nelze připsat na vrub žádné uznávané jihoamerické civilizaci, píší v práci pro časopis Antiquity archeologové vedení Marttim Pärssinem.

Mezinárodní tým objevil v oblasti útvary o průměru 90 až 300 metrů od kruhů přes čtverce a obdélníky až po šestiúhelníky a osmiúhelníky propojené rovnými cestami. Jejich stěny tvoří jeden až dva metry hluboké příkopy, místy široké kolem 10 metrů. Vznikaly v době od přelomu letopočtu, ty nejmladší pochází možná dokonce ještě ze 13. století.

Při podrobnějším průzkumu se v blízkosti některých našla keramika, kameny na mletí potravy a další známky trvalejšího lidského osídlení. (Žádný z nalezených předmětů se nepodobá předmětům andských kultur, jejichž centra leží jen několik set málo kilometrů na západ). U řady objektů se ovšem žádné lidské artefakty nenašly. Snad nebyly trvale osídleny a sloužily výhradně obřadním či náboženským účelům. To nasvědčuje i jejich orientace ke světovým stranám (nejčastějina sever).

V rámci projektu Amazonské geoglyfy (tj. velké "kresby" na povrchu země. Známým příkladem jsou geoglyfy na náhorní rovině Nazca). Nyní probíhají analýzy lidských artefaktů i přírodního materiálu z blízkosti nalezených útvarů. Vědci chtějí alespoň vědět, jestli jejich tvůrci žili v lesích nebo obývali travnaté plochy podobné těm, které jsou na místě pralesa dnes.

Dlouhá, neznámá historie

Záhadné útvary objevila věda už v 70. letech minulého století, ovšem jejich soustavný výzkum je záležitostí podstatně mladšího data. Až v roce 2006 se rozběhl projekt nazvaný Amazonské geoglyfy.

Identitu jejich tvůrců zahajuje ovšem stále zahaluje závoj tajemství. Stopy lidské činnosti se nenašly na jednom jediném místě, navíc některé z nich jsou ještě o několik tisíc let starší než objevy Pärssinenova týmu. Jsou tedy nepochybně pozůstatkem různých lidských společnosti.  

Přitom moderní etnografové na žádnou takovou kulturu nikdy a na žádném místě amazonské pánve nenarazili. Nic takového nenasvědčují ani (alespoň ta věrohodná) svědectví prvních Evropanů, kteří na kontinent dorazili. Přitom vytvoření geoglyfů vyžadovalo rozhodně dobře organizovanou a početnou společnost.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...