Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Kácení stromů má ve východní Evropě katastrofální rozměry

Bezzásahové území kolem cesty na Březník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezzásahové území kolem cesty na Březník | foto: Hnutí Duha

BUKUREŠŤ V údolí Pojarna v srdci rumunských Karpat přerušuje ticho jen zurčení řeky. Avšak okolní hory se podobají bitevnímu poli, neboť jsou obětí divokého odlesňování, které ve východní Evropě nabývá stále hrozivější podoby. "Ti, kdo to udělali, sem přijeli s rypadly a zničili i ty nejmladší stromky," rozčiluje se Gheorghe Ridichie z ministerstva vodního a lesního hospodářství a ukazuje na strmé svahy poseté pařezy.

V tomto regionu v centrálním Rumunsku bylo podle ministerstva od roku 2010 srovnáno se zemí celkem 915 hektarů lesa, včetně staletých stromů. To je podle něj katastrofa nebývalého rozsahu. "Za 20 let bylo nelegálně vytěženo na 80 milionů kubíků dřeva, čímž vznikla škoda ve výši pět miliard eur (téměř 137 miliard korun)," říká ministryně Lucia Vargová, která usiluje o přijetí přísnějšího zákona o lesích.

"Nejhorší na tom je, že nelegální těžba dřeva ve svém objemu dvakrát překračuje zalesňování a přirozenou regeneraci lesa. Bude-li to tak pokračovat, brzy tu nebude ani dřevo pro průmysl, ani les, kde by se lidé mohli procházet," citovala ji agentura AFP.

Nelegální kácení lesa

Ředitelka kampaně Greenpeace Rumunsko Doina Danciuová potvrzuje, že se tato katastrofální situace ještě zhoršuje. "V letech 2009 až 2011 bylo denně registrováno asi 30 případů nelegálního kácení lesa, zatímco v roce 2012 to už bylo na 50 případů denně," vysvětluje.

Nečinnost místních úřadů, korupce, nedostačující počty lesních hlídačů, nevyhovující legislativa a často i to, že obyvatelé nemají jinou možnost, jak přežívat, vysvětluje podle úřadů a nevládních organizací tento neblahý stav.

Nový zákon, který ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, předpokládá kontroly a přísnější sankce, jakož i povinnost malých vlastníků střežit své lesy. Dnes není střeženo 500.000 hektarů soukromých lesů, takže se stávají snadnou kořistí zlodějů.

Na oko legální dokumenty

Zpřísnění legislativy však naráží na odpor. Nevládní organizace hovoří o mafii, která se těší jisté blahovůli ze stran úřadů. "Nelegálně vytěžené dřevo mívá často na oko legální dokumenty, které však vydaly neexistující společnosti," zdůrazňuje prezident sdružení Nostra Silva Catalin Tobescu. Na trzích, kde panuje velká konkurence, se dřevo prodává firmám vyrábějícím nábytek, dřevěné panely a stavební materiál. Tyto firmy se o původ dřeva zajímají jen málo.

V dřevařském sektoru dominuje rakouská společnost Schweighofer, která měla v roce 2012 obrat ve výši 445 milionů eur (asi 12 miliard korun). Skupina, která chce v Rumunsku v Reci otevřít již svůj pátý podnik, vyvolává odpor v řadách ochránců životního prostředí a malých místních podnikatelů. Tato nová továrna, která má ročně zpracovat 800.000 kubíků dřeva, bude podle nich mít katastrofální dopad na lesy v regionu.

Společnost tvrdí, že zprovoznění nové továrny nepovede k nadměrné těžbě lesa, ale k "reorganizaci trhu", bude povzbuzovat rozvoj místních firem a vytvoří 2650 přímých a nepřímých pracovních míst.

  • Odlesňování postupuje rychle v celé jihovýchodní Evropě a ohrožuje panenské lesy, které jsou největší v Evropě po Rusku, a na 8000 medvědů, 4000 vlků a 3000 rysů.
  • V Bosně, kde lesy pokrývají 43 procent území, zatímco evropský průměr je 32 procent, odhadují ekologické organizace nelegální těžbu na více než jeden milion kubíků ročně.
  • Rovněž v Bulharsku představuje nelegální kácení lesů značný problém, ale k dispozici nejsou žádné údaje o škodách, uvádí Neli Dončevová ze Světového fondu na ochranu přírody. Byla přijata opatření ke snadnějšímu vysledování původu dřeva a zavedeny zpřísněné sankce s trestem vězení až na pět let.
  • Bukurešť stanoví pokuty až do 3000 eur (zhruba 82.000 korun) za nelegální kácení a do roku 2030 chce zalesnit asi milion hektarů. Lesy tam dnes přitom pokrývají zhruba 6,4 miliony hektarů. "Přestože zalesňujeme, počkáme si desítky let, než se jizvy způsobené nelegálním kácením zahojí," dodává Danciuová.
,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...