Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé v noci pozorovali ‚tajemnou‘ světelnou čáru na obloze. 150 Nizozemců hlásilo UFO, za úkazem stojí Elon Musk

Věda

  18:12aktualizováno  26. května 10:17
Praha - Neobyčejný úkaz na noční obloze nabídl během páteční i sobotní noci průlet satelitů Starlink pro „vesmírný internet“ společnosti SpaceX. Zářící body seřazené v jedné linii pozorovala celá řada lidí nejen ve světě, ale také v Česku.

„Hvězdný vláček“ satelitů Starlink. foto: Reprofoto/Youtube: VideoFromSpace

V Nizozemsku v noci na sobotu neobvyklý nebeský úkaz polekal obyvatele natolik, že zasypali svými komentáři webovou stránku určenou k pozorování UFO. Někteří se dokonce strachovali, že tento „vlak hvězd“ je začátkem mimozemské invaze.

Zatímco u nás jev zachytilo jen pár nadšenců, v Nizozemsku spustil skoro masovou paniku. Server phys.org informoval o zhruba 150 reakcích zmatených Nizozemců, kteří zaplavili svými pozorováními ufologický web www.ufomeldpunt.nl. „Je to dlouhá řada světel. Rychlejších než letadlo,“ zněl jeden ze znejistělých komentářů. „To Rusko útočí na Spojené státy? Nebo je to UFO? Vážně nevím,“ obávali se někteří blížící se katastrofy.

25.května 2019 v 00:57, příspěvek archivován: 25.května 2019 v 17:28

Několik obyvatel východní části České republiky nám nezávisle na sobě poslalo hlášení o tom, že včera ve 23:20 viděli na obloze letět šňůru teček v pravidelných rozestupech. Tečky letěly ze západojihozápadu na východoseverovýchod s rovnoměrnými rozestupy.
Tyto fotky pořídil uživatel našeho diskusního fóra s nickem Jerry7650. Dámy a pánové, máme tu první pozorování družic Starlink z České republiky!

Viděli jste to také? Napište do komentářů.

Žádná válka ani mimozemská invaze se však nekonala. Šlo o 60 satelitů, které v pátek ráno vynesla raketa Falcon 9 firmy SpaceX, kterou vlastní vesmírný vizionář Elon Musk. Vynesení družic odstartovalo jeho připravovaný projekt Starlink, který by měl vytvořit na oběžné dráze systém bezmála 12 000 satelitů, jež mají zajistit celosvětově dostupný a levný přístup k internetu.

Vypuštění satelitů Starlink na oběžné dráze.
Start rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX s nákladem 60 družic...

Unikátní pohled na světelný řetězec je možný díky poloze satelitů na velmi nízké oběžné dráze. Navíc jsou družice ještě stále blízko sebe, zanedlouho se však rozdělí, aby zaujaly své finální místo na orbitě. „Hvězdný vláček“ měl být opět viditelný při dalším průletu i z českého území během sobotního večera.

SpaceX bude v rámci projektu Starlink družice vysílat i v následujících letech. Celý systém by se podle uzavřených smluv měl rozběhnout do roku 2027. Musk doufá, že mu Starlink pomůže finančně i technicky v dalších vesmírných projektech, včetně kolonizace Marsu. Podobné nebeské efekty by se tak v dalších letech mohly stát poměrně běžnou součástí noční oblohy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!