Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý člověk má v sobě pár genů z neandertálce

Věda

  11:49
Vžitá představa, že Homo neanderthalensis je pouze naším vzdáleným příbuzným, padla začátkem května tohoto roku. Nové výzkumy zveřejněné tehdy v časopisu Science ukázaly, že se člověk s tímto druhem rodu Homo křížil a měl potomky.

Rekonstrukce obličeje neandertálské dívky foto: Elizabeth MorganReprofoto

Přibližně jedno až tři procenta genů má dnešní člověk stejných jako měl neandertálec. Tento závěr vyplynul z výzkumu, při kterém vědci přečetli šedesát procent všech genů neandertálce. Mezinárodní tým vedl švédský molekulární genetik Svante Pääbo z lipského Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

Přečíst tak velkou část DNA pocházející z doby před čtyřiceti tisíci lety se podařilo jen díky nejvyspělejším technologiím. Buňky z kosti tří neandertálských žen, ze kterých antropologové odebrali vzorky, totiž neobsahovaly kompletní dvojitou šroubovici, ale pouze krátké úseky genomu.

Tyto úlomky navíc "pošpinila" DNA různých bakterií, plísní a dalších mikroskopických organismů hodujících před desítkami tisíciletí na mrtvých tělech neandertálských žen.

Výsledky analýz porovnali antropologové se vzorky DNA pěti dnešních lidí. Konkrétně z jižní a západní Afriky, Papuy-Nové Guiney, Číny a Francie. Kritériem výběru byla co největší genetická rozdílnost.

Rok 2010 v obrazech

Srovnání ukázalo, že neandertálci se křížili s moderními lidmi. Zhruba jedno až čtyři procenta genomu dnešních lidí se totiž shoduje s dědičnou informací našich dávných příbuzných.

Anebo se stýkali pradávní předci neandertálce a člověka a společné geny pak zdědily oba druhy rodu Homo. Mnohé geny jsou totiž mnohem starší než 300 tisíc let a musely tedy vzniknout ještě před tím, než se vyvinuli Homo sapiens i neandertálci.

Další objevy a události roku 2010 ve vědě

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...