Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý v sobě máme kus neandertálce, zjistil mezinárodní tým vědců

Věda

  20:00
Přečetli jsme genom neandertálce, ohlašuje mezinárodní tým vědců vedený Svante Pääbem z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku v zítřejším vydání časopisu Science. Vědcům se podařilo rozluštit 60 procent jaderné DNA, což je úspěch, ve který ještě před pár lety nikdo nevěřil.

Svante Pääbo s modelem lebky neandertálce foto: ScienceReprofoto

"Získat první verzi genomu neandertálce naplnilo naše dlouhodobé sny," pochvaluje si Svante Pääbo. Přečtení DNA dávných příbuzných člověka otevírá neuvěřitelné možnosti pro zevrubnější poznání jak samotných neandertálců, tak i moderních lidí.

"Přirovnal bych to k prvnímu kroku člověka na Měsíci," hodnotí výzkum docent Václav Vančata, antropolog z Katedry biologie a ekologické výchovy Pedagogické fakulty UK v Praze. Studii považuje za velmi solidní a pečlivě zpracovanou.

Rozsáhlý výzkum naznačuje, že se neandertálci křížili s moderními lidmi. Vědci zjistili, že se zhruba jedno až čtyři procenta genomu dnešních lidí shoduje s dědičnou informací neandertálců. Podle jejich názoru mohlo k setkávání populací docházet na Středním východě.

Pääbův tým detailně analyzoval vzorky kostí tří žen staré asi 38 tisíc let pocházející z chorvatské jeskyně Vindija. Badatelé si je vybrali kvůli relativně nízkému stáří (neandertálci žili před 400 až 30 tisíci lety) a chladnému prostředí, v němž odpočívaly. Pečlivě také volili kosti s co nejmenší mikrobiální kontaminací.

Výsledky pak porovnali s analýzami pěti genomů moderních lidí pocházejících z různých koutů světa. Ukázalo se také například, že dědičná informace neandertálců je podobnější lidem, kteří nežili v Africe.

Další informace

Podrobnější texty o přečteném genomu neandertálců najdete v úterní příloze Lidových novin Věda a výzkum 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat