Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kde se v mozku skrývá Bůh?

Vědci se pomocí nových metod sledování mozkové aktivity snaží najít jasně ohraničené „centrum boha“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

karbo

Re: Klást si takové otázky...

lol - Ty seš mimo..

0/0
5.9.2006 16:36

Pavlik

Re: Re: Bůh.

Pokud je mi známo tak Stalina zatím nikdo ze známých historických osobností netrumfnul. Vždyť dřív tolik lidí ani nebylo - aby někdo mohl mít na svědomí více než 20 milionů mrtvých a ještě navíc vlastních lidí. Přečtěte si Soustroví Gulag. Např. Rusové uvěznění v nacistických koncentrácích šli jako "zrádci" okamžitě do stalinských Gulagů ... Stalinovi se nikdo hned tak nevyrovná.

0/0
5.9.2006 16:34

KARTA j

Re: Re: Re: Re: Bůh.

Mohl by jste vyjmenovat a napst celé desatero - myslím, že ne , kdybyste věděl o čem je řeč  tak byste nemohl takto reagovat - není to jen o tom nezabiješ, Prostě Ti co zabíjejí ho nedodržují - každý fanatismus , ať politický a to nevyjímám žádné politické straníky všech stran a fanatismes náboženský kteréhokoliv náboženství e stejné svinstvo- Fanatici všech náboženství i politických stran ať v minulosti, nebo v současnosti jsou stejně nebezpeční.Já žádnou kategorii nevyjímám , jen nesouhlasím s fanatiky jako celek. Nezastávám se fanatiků náboženských , politických ani národnostních. Že Vy se zastáváte těch komunistických, nebo ateistických , je Vaše věcc a patříte k nim. Když Vám to není trapné - je to Vaše věc.

0/0
5.9.2006 16:31

Pavlik

Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

Nebudeš toužit po manželce svého bližního. Vlastně to nejsou příkazy, ale spíše podmínky a současně příznaky že se člověk přibližuje k Bohu. Nepotřebuje to žádný zvláštní výklad, ale spíše současný překlad  - nebo se trochu zamyslet :-):-):-)

0/0
5.9.2006 16:29

V.Novák

Re: Re: Re: Re: Bůh.

Dobrá půlka z  Desatera je cosi jako "v jednoho boha věřiti budeš" - čistě náboženské příkazy.

A ten zbytek? Kdo by měl něco proti "nezabiješ", "nepokradeš"? U "nesesmilníš" mám mírný problém - co je to "sesmilnění"? A už vůbec nevím, jestli nesmím požádat manželku bližního svého třeba o trochu vody...

To už potřebuje výklad, kde je výklad, tam je i vykladač, to se nebezpečně blíží církvi - a taky výkladu, kdo že je ten bližní můj a koho případně zabít nejen smím, ale přímo i musím, chci-li být dobrým věřícím...

S centrem "vnimání boha" v mozku to nesouvisí.

0/0
5.9.2006 15:49

V.Novák

Re: Bůj je marketing

Nejde o konkrétního boha - křesťanského, muslimského, hinduistické tisíce bohů, židovského nebo papuánské cojávímčemutamvěří. Jde o centrum, které zprostředkovává (dle věřících) nebo vytváří (dle materialistů) vjem božstva.

Ostatní je marketing... Otče náš nebo Alláhu akbar, to už je jedno.

0/0
5.9.2006 15:37

Polemizátor

Re: Re: Re: Bůh.

Kdybyste četl pozorně, nemusel jste vůbec psát tento příspěvek. ;-(

0/0
5.9.2006 15:34

V.Novák

Re: Nepravdivý postulát.

Co byste chtěl od novinářů...

Ten článek lže už titulkem - samozřejmě, že vědci nehledali "Boha", ale centrum, které umožňuje mystické zážitky. Což může a nemusí být nějaká konkrétní část mozku. A vůbec to nesvědčí pro nebo proti existenci Boží - pro materialistu to může být důvod existence náboženství, pro věřícího prostě "čidlo" Boha. Pro materialistu zdroj falešného vnímání, pro věřícího zprostředkovatel existence Boží.

Před časem našli centrum, jehož podráždění vyvolá klasické Moodyovské vnímání - člověk "vidí" sám sebe, má pocit vznášení se, odchodu od svého těla... Aniž by musel být ve stavu klinické smrti. Moodyovcům se to hodně nelíbilo... Ale že by ustoupili od představ dušičky vylézající z těla a pozorující svět kolem sebe?

0/0
5.9.2006 15:33

Polemizátor

Re: Re: Re: Bůh.

Čtěte pozorně - nepsal jsem nic o středověku - psal jsem o tom, že desatero nemá na chování lidí v určitých situací vliv.  Vemte si Irsko. Tam se likvidují protestanti a katolíci. A myslíte, že dodržují desatero. Dodržují. Jen zabíjet ve jménu boha mohou. Co je to desatero? 10 zásad, jak se chovat, aby přežil můj rod. To s vírou nemá nic společného. Já věřící nejsem a desatero dodržuji také, aniž bych o něm věděl. Nacisté též dodržovali desatero, kdo v té době nebyl věřím, že. Otřesné jsou pro mě záběry, kdy knět - jistě dodržující desatero - světí svěcenou vodou tanky a děla a žehná vojákům. To není středověk, to je 60 let stará historie. Já opět říkám, že je všechno o výchově.

0/0
5.9.2006 15:33

XL

Re: Jdou na to špatně

Jako třeba v případě věřícího Alberta Einsteina.

0/0
5.9.2006 15:26

KARTA

Re: Re: Bůh.

S Fanatiky vyškolenými na politickém školení KSČ  já )nediskutuji neberu jim jejich názor - jen je mě jich trochu líto.

0/0
5.9.2006 15:22

Kkk

Re: Re: Bůh.

Jenom takovou malou poznámku. To, že se někteří modlí, ještě neznamená, že jsou věřící.

0/0
5.9.2006 15:20

KARTA

Re: Re: Bůh.

Čtěte pozorně - nenapsal jsem Ti co věří - napsal jsem Ti co dodržují desatero! Nepleťe středověk do dvacátého století - zločiny nacistů a komunistů patří do dvacátého století a to by už měli být lidé trochu jiní než ve středověku. Nepočítám se  mezi ty co se ze středověku ještě nevymotali.   Komunismus již je nenávratná minulost. větším nebezpečím je dnes středověk muslimů. Jestli si myslí fanatičtí exkomunisté, že se  to  komunistů netýká - to je jejich věc.Pokud  vím při teroristických útocích byli  vždy mrtví bez rozdílu rasy, národnosti i náboženství.nebo politického přesvědčení.

0/0
5.9.2006 15:15

JQ

Přirovnání...

Připadá mi to jako výzkum v komunistickém SSSR, kde chtěli dokázat propojenost těla: Když někoho píchli do zadku, vystříkly mu bolestí slzy. A když mu vypíchli oči, tak se bolestí posr... . Stejně tak je důležitý tento propagační materialistický pokus.

0/0
5.9.2006 15:01

KARTA

Re: Jdou na to špatně

Květoslave, proč jsi tak přesvědčen, že Tobě v hlavě nic nechybí. Slušný člověk má svoje přesvědčení, ale respektuje i přesvědčení jiných. Neodvolával bych se na poznání současné vědy - ta se stále vyvíjí. To co jsem se učil v době druhé světové války - dnes v mnohém neplatí - Co bude platit za d  alších 70. let_ ? Dnes již má i Darvin určité trhliny -Snaž se být tolerantní, ať je Bůh nebo ne. To co napíšeš svědčí o Tvém IQ.

0/0
5.9.2006 14:58

Saša

Nepravdivý postulát.

Není pravda, že "věda a náboženství představují odlišné a rozporné úhly lidského chápání světa". Kdyby tomu tak totiž bylo, nebylo by možné, aby se vyskytovali věřící vědci. Věřících vědců je však velmi mnoho, v některých vědeckých oborech jako je třeba matematika nebo astronomie věřící vědci dokonce převažují (samozřejmě ne v postkomunistických zemích, ale v nich mají výrazný podíl na vědě aktivní křesťané) nad ateisty. Výchozí postulát, z něhož článek vychází, je zjevně nepravdivý - a proto je krajně nedůvěryhodně vše, co autor ve svém článku tvrdí.

0/0
5.9.2006 14:54

Polemizátor

Bůj je marketing

Něco, na čem se vydělává. Něco, co je člověku nacpáno do hlavy...

Když se křesťanům narodí dítě a je vychováváno muslimem, ve kterého boha bude věřit? Samozřejmě že v alláha...a nopak.

0/0
5.9.2006 14:53

janagi

Re: Re: Re: Re: Hmmmm.

Jo, a mají mužskej, nebo ženskej vzhled? (Neptám se na pohlavní orgány, ale na sekundární znaky. Nepředpokládám, že někoho, kdo nemá prsa a nosí krásně vzrostlej plnovous, bude někdo svlíkat, aby se fakt přesvědčil.) A rodí chlapečky, nebo holčičky?

Mně osobně by teda nejvíc vyhovovalo, kdyby Mařenka porodila (byť díky ohromné náhodě, parthenogenezi), holčičku. To by bylo nesmírně sympatický. Mařenka se tím porodem, ať k němu došlo jakkoli, stala Matkou, Stařena je Anička - post Panny je neobsazenej, leda by tam někdo chtěl Magdalénku. OK, ale Ježíška by byla hezčí. :-)

0/0
5.9.2006 14:48

hippo

Re: Bůh.

A co inkvizice, konkvista v Americe, upalování čarodějnic, různé bartolomějské a další noci, všechny "svaté" války a mnoho dalšího? Vše jménem a v "zájmu" církve a boha. Proti církvi a jejím "svatým" mužům byli Napoleon, Hitler a Stalin trapný břídilové a lidumilové.

0/0
5.9.2006 14:45

Polemizátor

Re: Bůh.

Je to o výchově a slušnosti. Slušný člověk nemusí být věřící a naopak. Nezapomeňte na to, že ve jménu Boha byly spáchány a stále páchány jsou ty nejstrašnější zločiny. A páchají je lidé, kteří se modlí. Otázka je, zda-li jsou věřící, ale oni sebe sama za věřící označují.

0/0
5.9.2006 14:43

KARTA

Bůh.

Nevím jestli je Bůh, nebo není. Jedno vím - Ti co dodržují desatero Božích přikázání jsou rozhodně slušnější než ti co nevěří ničemu a nezáleží to na tom zda věří v Boha nebo ne. Komunusté v Boha nevěří a zločiny kterých se dopouští v okamžiku kdy mají moc - tomu odpovídají. Bez rozdílu zda Bůh je nebo ne jsou mě milejší slušní věřící, než nevěříci sprosťáci a gauneři.

0/0
5.9.2006 14:34

CTOKOKOTOB

Re: Re: Re: Hmmmm.

Leda že by PM byl pseudohermafrodit.

Tyto nelze oplodnit, ale partenogeneze schopní jsou...

0/0
5.9.2006 14:33

CTOKOKOTOB

V srdci hledejte, č.ráci !

Jste na špatné adrese !

V srdci hledejte, čur@ci.

0/0
5.9.2006 14:30

V.Novák

Re: Bůh?!

No přece všechny. Konkrétní představy jsou nedůležité - podstatnuá je schopnost víry v něco nepoznatelného a nelogického.

0/0
5.9.2006 14:19

V.Novák

Re: Re: To nemají nic lepšího pro vědeckou práci?

Ale proč ne? Jev víry v něco neviditelného, nepochopitelného a přitom neustále zasahujícího do lidsjého života, je přece zajímavý! Jev hluboké víry v něco, co si vnitřně odporuje, co je vnitřně nekonzistentní...

Spíš bych se obával o osud těch vědců, kteří materiální důvod takové víry najdou - protože to dost nabourá základy víry. Jako nabouralo přímo základy freudismu nalezení materiálních příčin některých duševních chorob.

0/0
5.9.2006 14:17

V.Novák

Jaké "osobuje si"?

Věda má zkoumat vše, včetně "cest lidského ducha". Mnohé z těch cest už taky poznala, vysvětlila, poznané využila - třeba pro léčení duševních chorob, neuróz, depresí...

0/0
5.9.2006 14:13

Oldthinker

Re: To nemají nic lepšího pro vědeckou práci?

Jistě jste chtěl říct "pavědeckou" a ne "vědeckou". Ale co čekat od země, kde ještě v 30. letech 20. století probíhal "opičí proces" a kde se ještě dnes lepí do učebnic biologie nálepky varující před Darwinovou evoluční teorií.

O podvodníky v pravém slova smyslu jít nemusí. V USA něco podobného možné je a je dokonce možné, že ten "výzkum" center Boha berou "výzkumníci" važně. Dokonce je i možné, že něco "naměří". V této oblasti platí dvojnásob: přání otcem myšlenky a myšlenka matkou získaného "experimentálního výsledku".

0/0
5.9.2006 13:15

JirkaCV

Re: zeptejte se biskupů

Nevím kde, ale vím jak. Velmi dobře.

0/0
5.9.2006 12:53

janagi

Re: Re: Re: Re: Hmmmm.

No a taky není nemožný, že Mařenka už předtím měla pár dětí - a potom taky, třeba Honzíka. Možný je všechno. Jelikož prameny, který o věci informujou, jsou přece jen trochu časově mimo, jsou co do detailů poněkud nespolehlivý.

Taky je možný, že byl hermafrodit. Nebo že Mařenka potřebovala z politickejch důvodů zamaskovat nějakej drobnej prohřešek. Nebo že si to celý vymyslel Jozífek, rovněž z politickejch důvodů. Taková smečka rozzuřenejch příbuznejch je dost pádnej politickej důvod. Nebo klidně i ta parthenogeneze se změnou pohlaví... i když, kde Mařenka vzala Y??? I kdyby sama byla XO, furt tam žádný Y není... a z XO může bejt XO, XX a OO, přičemž XX a XO jsou holky, OO nevím. Nebo třeba vůbec nežil a lidi si ho vymysleli - v tý době byla v celým Středomoří už celkem dost dlouho taková nálada, že by lidi byli ochotní pasovat na Spasitele prakticky kohokoli jen trochu ochotnýho. Nebo žil, a lidi si vymysleli jenom to početí, aby to byl "plnohodnotnější Spasitel". Nebo...

Ale na tom v podstatě vůbec nezáleží, ne? Jsou lidi, co věří tomu, co si předávají křesťani - a jsou lidi, co věří něčemu jinýmu. Budeš víc věřit v božství Ježíše a ve vykoupení lidí / lidí politejch vodou (nehodící se škrťte ;-) ) skrz něj, když budeš mít jasno v tom, jak se Marii do tý dělohy dostal? Myslím, že ne. Podle mě není víra záležitost racionální, a proto se o ní racionálními postupy ani nelze bavit.

Jo, a to s tou ne-racionalitou nemyslím jako urážku. Naopak.

0/0
5.9.2006 12:37

I-Worm

Re: zeptejte se biskupů

Snad všude, ne?

0/0
5.9.2006 12:14

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...