Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kde se v mozku skrývá Bůh?

Vědci se pomocí nových metod sledování mozkové aktivity snaží najít jasně ohraničené „centrum boha“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

I-Worm

Re: Re: Re: Hmmmm.

Myslím, že ani změna pohlaví není v živočišné říši neobvyklá. Jestli u lidí bez zásahu chirurga, tak to se přiznám, že nevím.

0/0
5.9.2006 12:14

janagi

Re: Re: Re: Re: Hmmmm.

No a taky není nemožný, že Mařenka už předtím měla pár dětí - a potom taky, třeba Honzíka. Možný je všechno. Jelikož prameny, který o věci informujou, jsou přece jen trochu časově mimo, jsou co do detailů poněkud nespolehlivý.

Taky je možný, že byl hermafrodit. Nebo že Mařenka potřebovala z politickejch důvodů zamaskovat nějakej drobnej prohřešek. Nebo že si to celý vymyslel Jozífek, rovněž z politickejch důvodů. Taková smečka rozzuřenejch příbuznejch je dost pádnej politickej důvod. Nebo klidně i ta parthenogeneze se změnou pohlaví... i když, kde Mařenka vzala Y??? I kdyby sama byla XO, furt tam žádný Y není... a z XO může bejt XO, XX a OO, přičemž XX a XO jsou holky, OO nevím. Nebo třeba vůbec nežil a lidi si ho vymysleli - v tý době byla v celým Středomoří už celkem dost dlouho taková nálada, že by lidi byli ochotní pasovat na Spasitele prakticky kohokoli jen trochu ochotnýho. Nebo žil, a lidi si vymysleli jenom to početí, aby to byl "plnohodnotnější Spasitel". Nebo...

Ale na tom v podstatě vůbec nezáleží, ne? Jsou lidi, co věří tomu, co si předávají křesťani - a jsou lidi, co věří něčemu jinýmu. Budeš víc věřit v božství Ježíše a ve vykoupení lidí / lidí politejch vodou (nehodící se škrťte ;-) ) skrz něj, když budeš mít jasno v tom, jak se Marii do tý dělohy dostal? Myslím, že ne. Podle mě není víra záležitost racionální, a proto se o ní racionálními postupy ani nelze bavit.

Jo, a to s tou ne-racionalitou nemyslím jako urážku. Naopak.

0/0
5.9.2006 12:37

CTOKOKOTOB

Re: Re: Re: Hmmmm.

Leda že by PM byl pseudohermafrodit.

Tyto nelze oplodnit, ale partenogeneze schopní jsou...

0/0
5.9.2006 14:33

janagi

Re: Re: Re: Re: Hmmmm.

Jo, a mají mužskej, nebo ženskej vzhled? (Neptám se na pohlavní orgány, ale na sekundární znaky. Nepředpokládám, že někoho, kdo nemá prsa a nosí krásně vzrostlej plnovous, bude někdo svlíkat, aby se fakt přesvědčil.) A rodí chlapečky, nebo holčičky?

Mně osobně by teda nejvíc vyhovovalo, kdyby Mařenka porodila (byť díky ohromné náhodě, parthenogenezi), holčičku. To by bylo nesmírně sympatický. Mařenka se tím porodem, ať k němu došlo jakkoli, stala Matkou, Stařena je Anička - post Panny je neobsazenej, leda by tam někdo chtěl Magdalénku. OK, ale Ježíška by byla hezčí. :-)

0/0
5.9.2006 14:48

CTOKOKOTOB

Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm.

Ženskej. A to tak, že velmi - velká prsa, postava "přesýpací hodiny" . Až na nadprůměrnou výšku a dost dlouhé nohy. Mezi misskama a modelkama je jich hafo.

Ale mužskou genovou výbavu. A nejsou moc schopny pohlavního styku  (panna  M?)

Nerodí. Teda  u lidí to nebylo pozorováno.

Ale jsou schopni partenogeneze, pak rodí samce nebo (častěji) opět pseudohermafrodity.

0/0
5.9.2006 21:16

richard

Re: Re: Hmmmm.

Anebo je také možné, že pokud Bůh stvořil vesmír, včetně nás, pak pouhé oplodnění lidské samice je proti tomu hračkou - mimochodem důvod,  proč pinda Panny Marie, resp. její oplodňovacím aktem  neporušená blanka tolik vytáčí naše materialisty je dost zajímavý, je to převzaté od islámu, jenž se Mariinou pindou též zabýval a též muslimové - ač jako věřící by je oproti materialistům zmíněná schopnost Boha neměla překvapovat - reagují na panenské početí s přesně stejným  jednoznačným odmítnutím: celá ta kuriozní záležitost tkví v biblickém poselství předávaném prvním křesťanům: starozákonní judaism byl zjeven otrokům, resp. propuštěncům,  což je u náboženství ojedinělé, bozi se otrokům nezjevují, otroci bohy nemají, neboť jsou "mluvící nástroje" a žádný Bůh nezakazoval otroctví u  svých mezi svými, jako starozákonní Hospodin Vyvolenému Národu - Židům - otrokům,  křesťanství jako faktický pokračovatel judaismu bylo v prvních fázích svého vývoje náboženstvím otroků a podmaněných kmenů římské říše, nikoli vírou elity - římských občanů, proto se tak explosivně šířilo, proto římský stát usiloval o jeho vyhubení, proto Ježíš musel zemřít na kříži - popravčím nástroji pro otroky no a proto i jeho maminka musela být panna ve fysickém smyslu slova - prvním "milencem" otrokyně byl v těch dobách její majitel - pokud ne majitelův pes - a otrokář byl také i mnohdy otcem mláděte otrokyně, panenství mělo vysokou tržní cenu,  na otrokářských trzích byla panna nejdražší zboží. Nadefinování Ježíše jako člověka narozeného z panny skrze působení Ducha Svatého (resp. Boha otroků) znamenalo, že Bůh předběhl otrokáře v jeho posteli, Bůh nasadil otrokářovi parohy, zesměšnil ho a zesměšnil i panenství jako zboží, otrokyně, ač pannna měla Boha za prvního milence a otce svého dítěte, které se stalo Bohem, otrokář musí nějak tuhle šlamastiku vyřešit, islám to řešil Mohamedem a Ajšou, no a naši materialisté prostým popřením.

0/0
5.9.2006 17:04

KARTA j

Re: Hmmmm.

Ono je lepší mít za boha  Panu i když je to třeba pověst - to nikomu neubližuje, než takové zločince jako byl Hitler,Stalin, Sadám nebo ostatní diktátoři a jejich přívržence, kteří zničili tolik lidských životů. Pro někoho může být bůh i Grebeníček. - to záleží na charakteru.

0/0
5.9.2006 16:45

dON

Bůh?!

Kterého Boha „vědci” mají na mysli? Křesťanského, Pohanské bohy nebo bohy primitivních kmenů v Austarálii, Africe či Jižní Americer a Asii? atd. atd., a co na to božská irkarnace - Krišna, atd. atd.??? A co Satan, Ďábel a pod.??? Prozkoumat, pochopit a vysvětlit činnost lidského mozku na to je třeba MOZEK A SRDCE 

0/0
5.9.2006 9:57

V.Novák

Re: Bůh?!

No přece všechny. Konkrétní představy jsou nedůležité - podstatnuá je schopnost víry v něco nepoznatelného a nelogického.

0/0
5.9.2006 14:19

Milda

Klást si takové otázky...

... no furt je to lepší než krást a fetovat

0/0
5.9.2006 9:29

karbo

Re: Klást si takové otázky...

lol - Ty seš mimo..

0/0
5.9.2006 16:36

Jirik11

To je jasný!!!

Bůh je VELIKÝ. Proto se do lebky, kde se nachází mozek nevejde ....

0/0
5.9.2006 9:07

exortista

a kde dabel

A taky by se melo zjistit, kde v mozku sidli dabel. A pak povolat nas exortisty s ostrymi nastroji. Tedy, uz se to delavalo, a rikalo se tomu lobotomie.

0/0
5.9.2006 8:36

Samadhi

Kde se v mozku skrývá Bůh?

Nikde, to je přece jasné ;-D

Nejdřív se zkuste vzdát svého materialismu a pak začněte hledat Boha. Boha nemůžete ničím vymyslet, Bůh prostě JE VV

Bhagavadgíta

7-12: ... Nejsem v těchto věcech, ale tyto věci jsou ve Mně.

7-13: Tento proměnlivý svět oklamán vnějšími tvary mých věcí nezná Mne. Jsem nevyčerpatelný a stojím nade vším.

0/0
5.9.2006 8:24

Pepa

Ano proste JE. Hahahahaha...

A vy jste ho videl ze jo. Hahaha. Ta kritizovana veda se snazi prozkoumat vse obektivne, ale verici veri nejakym blabolum, proste to tak JE a kdo nejde s nami...vsak to zname....

0/0
5.9.2006 10:17

Samadhi

Re: Ano proste JE. Hahahahaha...

Jste vedle jak ta jedle. Pokud chcete Boha vidět, máte smůlu. Boha nelze vidět, slyšet, cítít, ... a proto ani věda ho nemůže objevit. Myslíte si, že Bůh je bytost jako Vy, akorát trochu "jiná" :-) Jste materialista, ale Bůh ve své podstatě není hmota ani energie. Bůh je věčná a neměnná existence za tím vším, za časem a prostorem. To, z čeho vše vzniká a do čeho se vrací.

Bůh JE nikoliv proto, že věřím nějakým blábolům, ale proto, že nic jiného o něm říct nelze.

Hledat Boha zkoumáním mozku je jako nakupovat rohlíky v autobazaru. Výsledek je zřejmý už teď. Cesta k Bohu vede jinudy VV

0/0
6.9.2006 11:05

Pepa

A jeste dotaz.

PROC nas teda buh udelal tak ze vetsina lidi JSOU materialiste? Kdyz je prej vsemocnej?????

0/0
5.9.2006 10:18

alef

Re: A jeste dotaz.

Drahy Pepo,

mozna te prekvapim, ale Cesi nepredstavuji "vetsinu lidi". Ano, nas bohorovny nárúdek je vetsinove ateisticky, ale zbytek sveta ej na tom sakramentsky jinak - rekni mi, kde na svete krome Severni Koreje najdes narod, kde najdes tu svoji "materialistickou vetsinu".

Predem diky.

0/0
5.9.2006 11:00

muadib

Re: Kde se v mozku skrývá Bůh?

Materialistická věda - moderní kosmologie a fyzika - teorie velkého třesku - nemusíte zrovna věřit v boha, ale stačí třeba cítit úctu k věcem jen těžko pochopitelným, harmonii přírody

0/0
5.9.2006 10:38

Alois

Re: Re: Kde se v mozku skrývá Bůh?

Co všechno může vidět člověk s nevyrovnanou hladinkou endorfinů, melatoninu, serotoninu, dopaminů ..ne nadarmo se některým lidem už  v historii říkalo prosťáček boží. Velice sofistikovaných projevů jsou schopni schizofrenici i další duševně nemocní. Běda,když se jich na něco zeptáte, odpovídají zkrátka "o něčem jiném".

Logický paradox se modernizuje - dnes se všude mele o duchovním životě, jehož obsah nemá definici, jako by duševní život nestačil. Tak jsem si tu definici pro sebe vytvořil: Duchovní život znamená, že si vsugerujete, že nesmíte přemýšlet a pochybovat.

Nakonec se obyčejně ukázalo, že lidé s mysteriozními zážitky buď byli "pod vlivem"-např.šamani, nebo charismatičtí vyšinutí - Rasputin, s narušenou fyziologií -hladovění a odvodnění na poušti a následné vize..

Nikdo se tu také nepustil do úvah, že parta učedníků byla prostě parta neregistrovaných homosexuálů, kteří si vydělávali řečněním, neb se jim nezamlouvaly jejich profese. Vystupovali pod různými jmény, žebrali a výtržničili. Jeden se dostal do potíží se zákonem a byl pro  nálady ve společnosti,neboť veřejné mínění mělo otrapů už dost, nespravedlivě odsouzen. Parta se rozpadla a atomizovaní kumpáni vsadili na lákání obživy z lidí "ušlechtilými" povídačkami, protože ty na lidi působí víc, než histriónské eskapády.. Stali se prostě oběťmi a vsadili na soucit chudých s trpícími...a praxí přišli na to, jak se uživit a najít sympatizanty. Nakonec byli vůdci hnutí, vznikl systém ...Pokud něco přináší profit po staletí, proč to neinovovat. Ostatní je záležitostí reklamní rétoriky. 

 Každý ateista je jiný a samostatný, kritické myšlení je formou sebeobrany  proti manipulaci- proto jsou hony na pohany a zřízení institutu POHAN tak důležité. Není totiž možné říci,že někdo věří v něco jiného a respektovat to, je důležité vytvářet dojem, že věří v něco špatného.. A pokud věří v sebe, nebo nevěří v nic, je to také špatně, neboť nikdo není tak moudrý, jako bůh. V něco věřit prostě musíte....

0/0
6.9.2006 5:16

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...