Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kde se v mozku skrývá Bůh?

Vědci se pomocí nových metod sledování mozkové aktivity snaží najít jasně ohraničené „centrum boha“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gejza

Kdo říkal, že se Bůh nachází v mozku? Tam sídlí hloupost lidská, Hospodin zůstává na výšinách, případně nížinách!

0/0
2.10.2006 12:41

Frante

Re: Nepravdivý postulát.

Odkud máš informaci, že věřící vědci - astronomové převažují??? (když tak napiš na fro2@centrum.cz ) . I kdyby tomu tak bylo, není to důkaz "nerozporných úhlů pohledu", protože tu jsou taky ti nevěřící vědci  (možná zrovna oni mají pravdu). Pokud vědec tvrdí, že zatím vše nasvedčuje tomu, že vesmír funguje bez cíle a člověk je v něm jenom nahodilá fluktuace a smrtí končí i lidské vědomí - tak to je přeci rozpor s náboženskou představou o privilegovaném postavení člověka a posmrtném životě. Nebo, ti to nepřipadá?

0/0
2.10.2006 11:56

babel

???

Výsledek výzkumu je nulový a týkal se něčeho jiného.

Výsledek zdejší diskuse : BLA , BLA , BLA ...

0/0
10.9.2006 20:43

Mirek od lesa

Místo pobytu Boha

nelze zjistit, stejně ne jako jeho podobu a existenci vůbec.

Nejpřijatelnější popis tohoto fenoménu je zkrátka Bůh jako popis naší nejistoty, tento pojem označuje obrovskou množinu toho, co nevíme a nedokážeme pochopit. Tím, že si pro to vytvoříme jakousi pomyslnou realitu, přestává nás to strašit.

S prázdnem nelze manipulovat, s náboženstvím je to možné.

0/0
8.9.2006 9:35

Samadhi

Re: Ano proste JE. Hahahahaha...

Jste vedle jak ta jedle. Pokud chcete Boha vidět, máte smůlu. Boha nelze vidět, slyšet, cítít, ... a proto ani věda ho nemůže objevit. Myslíte si, že Bůh je bytost jako Vy, akorát trochu "jiná" :-) Jste materialista, ale Bůh ve své podstatě není hmota ani energie. Bůh je věčná a neměnná existence za tím vším, za časem a prostorem. To, z čeho vše vzniká a do čeho se vrací.

Bůh JE nikoliv proto, že věřím nějakým blábolům, ale proto, že nic jiného o něm říct nelze.

Hledat Boha zkoumáním mozku je jako nakupovat rohlíky v autobazaru. Výsledek je zřejmý už teď. Cesta k Bohu vede jinudy VV

0/0
6.9.2006 11:05

Květoslav

Re: Re: Jdou na to špatně

Trhliny nemá Darwinova teorie, ale biblická nauka. Stačí si přečíst - bez předsudků - co je tam vlastně napsáno.

0/0
6.9.2006 8:52

Polemizátor

Re: Ach jo... :/

R^ 

0/0
6.9.2006 8:24

Polemizátor

Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

Co stále máte s těmi komunisty? Já vás také neobviňuji, že jste komunista, protože vás neznám. Holt, tam, kde docházejí argumenty, nahrazují se urážkami. Zamyslete se nad sebou...

0/0
6.9.2006 8:18

Drak

Re: Věřící v poctivé úmysly ČSSD

Otazka je, zdali se vira v Paroubka opravdu nachazi v mozku. Mame tady i jine vykonne organy a struktury. Rekneme takovy ritni sverac, ten ma panecku take svuj smysl....

0/0
6.9.2006 6:24

šváb

Věřící v poctivé úmysly ČSSD

Existují-li lidé věřící v poctivé úmysly Paroubka a jeho ČSSD, mají ČSSD spot? Je GOOD spot totožný s ČSSD spotem? Kde se v mozku může skrývat  víra v Paroubka?

0/0
6.9.2006 6:15

Alois

Re: Re: Kde se v mozku skrývá Bůh?

Co všechno může vidět člověk s nevyrovnanou hladinkou endorfinů, melatoninu, serotoninu, dopaminů ..ne nadarmo se některým lidem už  v historii říkalo prosťáček boží. Velice sofistikovaných projevů jsou schopni schizofrenici i další duševně nemocní. Běda,když se jich na něco zeptáte, odpovídají zkrátka "o něčem jiném".

Logický paradox se modernizuje - dnes se všude mele o duchovním životě, jehož obsah nemá definici, jako by duševní život nestačil. Tak jsem si tu definici pro sebe vytvořil: Duchovní život znamená, že si vsugerujete, že nesmíte přemýšlet a pochybovat.

Nakonec se obyčejně ukázalo, že lidé s mysteriozními zážitky buď byli "pod vlivem"-např.šamani, nebo charismatičtí vyšinutí - Rasputin, s narušenou fyziologií -hladovění a odvodnění na poušti a následné vize..

Nikdo se tu také nepustil do úvah, že parta učedníků byla prostě parta neregistrovaných homosexuálů, kteří si vydělávali řečněním, neb se jim nezamlouvaly jejich profese. Vystupovali pod různými jmény, žebrali a výtržničili. Jeden se dostal do potíží se zákonem a byl pro  nálady ve společnosti,neboť veřejné mínění mělo otrapů už dost, nespravedlivě odsouzen. Parta se rozpadla a atomizovaní kumpáni vsadili na lákání obživy z lidí "ušlechtilými" povídačkami, protože ty na lidi působí víc, než histriónské eskapády.. Stali se prostě oběťmi a vsadili na soucit chudých s trpícími...a praxí přišli na to, jak se uživit a najít sympatizanty. Nakonec byli vůdci hnutí, vznikl systém ...Pokud něco přináší profit po staletí, proč to neinovovat. Ostatní je záležitostí reklamní rétoriky. 

 Každý ateista je jiný a samostatný, kritické myšlení je formou sebeobrany  proti manipulaci- proto jsou hony na pohany a zřízení institutu POHAN tak důležité. Není totiž možné říci,že někdo věří v něco jiného a respektovat to, je důležité vytvářet dojem, že věří v něco špatného.. A pokud věří v sebe, nebo nevěří v nic, je to také špatně, neboť nikdo není tak moudrý, jako bůh. V něco věřit prostě musíte....

0/0
6.9.2006 5:16

Alois

Re: Re: Re: Re: Re: Re: STARÁ VESTA

A  propos, s bohem je to stejné, jako s manželskou věrností - věrnost se též nedá dokázat, jako se nedá dokázat, že někdo něco neudělal. Je to prostě stejný logický nesmysl.

Ps: Ta Byble v mém dřívějším příspěvku je prostě překlep, žádná hulvátská metafora.

0/0
6.9.2006 3:44

Alois

Re: Re: Re: Re: Re: STARÁ VESTA

Neviděl jsem ateisty křepčit kolem ohňů, zavádět jednotné a povinné rituály, lézt lidem do domácností a do soukromí, vést války pro neexistujícího boha ateismu.Většinou se věcně ohradí,když jsou otravováni z té druhé, věřící strany. I komunisté otevřeně říkali, že jde o moc a hmotné statky a předstírali, že jim jde o blaho většiny, ačkoli jim šlo jen o blaho vlastních. Jenom pokrytecké církve na to mají jediného boha, který chce blaho pro všechny a ony mají k němu klíče. Jsou tu paralely, ale o profitu se mlčí. Také pochybovači jsou předemoznačeni jako pomýlení, hříšní a nepřátelští a lze jim naordinovat jakékoli bolesti,možná je možné je i zničit, protože pouze když se podvolí, budou zachráněni .Opět paralely s jakoukoli ideologií. Ateismus je otevřený systém, oproti těm,které už jsou od a-z vypracovány.Fráze  Ateistický fanatismus je stejně prázdná odpověď na stovky argumentů,  o trochu slabší, než "Boha nelze dokázat,musíte věřit". To je ten nejtěžší kalibr. Ateista si nemusí předříkávat už hotové odpovědi. O to má obtížnější,ale možná smysluplnější život -pokud si klade otázky, musí ty odpovědi najít sám. Nevíra se dá mnohem hůře zneužít,než víra v cokoli.

0/0
6.9.2006 3:32

Drak

Odpoved je jednoducha

Odpoved je jednoducha. Mnozi trpi virou, nejenom ti verici v boha. Jeden veri v to ze buh existuje, druhy veri v to ze buh neexistuje. Dve protichudne presvedceni, a pro zadne neexistuje jedinny dukaz. Tedy, nelze prokazat existenci boha, stejne tak ji ale nelze vyvratit. Vsimete si jedne malickosti - oba tito lide jsou verici a nejsou si schopni pripustit si i jinou alternativu.

0/0
6.9.2006 3:18

Drak

Re: Re: To nemají nic lepšího pro vědeckou práci?

Jste na omylu a zase dle sve fantazie prehanite a prekrucujete veci. Nejde o zadne varujici nalepky pred Darwinovou evolucni teorii, pouze upozorneni ze takhle to vidi veda a na svete existuji i jine pohledy na celou vec nez je jen veda. Tedy obezretny postoj ktery nerika "je to jen takhle a basta". Je to je postoj ktery si pripousti i jine vysvetleni nez se prave vnucuje. A to, pokud jsem si dobre vsiml, se s vedou dokonale shoduje.

K vasi zmince o vede, pavede, vyzkumnicich a opicich procesech - vse samozrejme v uvozovkach - se nezminuji, to je naprosto zbytecne. Vy se tvarite jak kdyby jste (s prominutim) spapkal vsechnu moudrost a ostatnim nezbylo nic. Procpak asi....?

0/0
6.9.2006 3:12

Alois

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

 

Kdysi lidé věřili, /a jak dlouho/ že mouchy se líhnou ze špíny.Iracionální, nehmotný a universální hybatel, nanejvýš spravedlivý, vševědoucí a všemocný, v kterého můžete jen věřit- no geniální myšlenka, protože jinak se na všechno přijde.Touha po dokonalosti. Touha překonat smrt a bázeň z naší konečnosti, děs z plynutí času a ohraničenosti lidského života.Náhoda, která nerespektuje posloupnost příčiny a následku.  Možná ta legenda byla první psychologickou poradnou, ale pak se jí chopil někdo hodně mazaný.  A k tomu všudypřítomné zlo, lidská nedokonalost. Úžasná kampaň, která pořád vynáší. V něco člověk musí věřit, když nedokáže věřit v sebe. Tehdejší človek počítal svůj život do 40 let.Dnes má dvojnásobně dlouhý život a mohl o to déle přemýšlet o své ohraničenosti a vyrovnávat se s jistotou smrti. Iluze věčného života dnes stojí vedle poznatků o přeměně hmoty. Církve jsou zpěněžená myšlenka o naději, stejně jako iluze, že kvalitní oděv z vás udělá lepší lidi. / a udělá - začne vám na sobě záležet - uvidíte,až tomu uvěříte./ 

0/0
6.9.2006 2:59

Alois

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

Tak předně,drobně odlišná "desatera uznávali i Řekové a Římané, ale před nimi mnohem starší civilizace. Křesťané si přidali to, že v Jednoho boha, protože se to jevilo jako efektivní -odvrhnout božstva předků a zavázat se věrozvěstům jednoho boha. Také tím člověk překračoval tehdejší bonton, kde se uznávala i cizí božstva, čili byl přinejmenším chuligán, ne-li přímo revolucionář. Snadno se poznal, konzervativní spol. se na něho vrhla - parta měla mučedníka a všichni se semkli ke svým, kteří nejen,že mají pravdu,ale jsou VYVOLENÍI. Tehdejší svazky byly někde založeny na pokrevnosti a prvorozenství - odtud dodnes k nevěrnicím takový odpor a k paroháčům výsměch.Jde vlastně o zárodek rodinného dědického práva - ve chvíli, kdy už člověk něco měl, chtěl to předat "svým"- takže posvátnost manželství a předávání majetku z generace na generaci. Byble, resp. Starý zákon, není nic než sepsané dějiny Židů s radami starších mladým, jak žít. Příběh o Ježíši a jiné legendy -to už je taková starověká sci-fi. Legenda kolovala v různých komunitách a tu a tam si ji zapsali, opsali - ty zlomky jsou skutečne velmi různého stáří. Kdybychom takhle přemýšleli o svaté Červené Karkulce, měla by také mnoho podob a životů, ačkoli její příběh není tak opentlený různými vykladači.

Všichni bohové jsou iracionální. Příběh o synu božím,který koná zázraky a je umučen za nás/ možná nespravedlnost, justiční vražda na samozvaném prorokovi, možná duševně chorém, vzhledem k "viděním" - ten se drží na světových hitparádách od okamžiku, kdy někdo pochopil, že je možné se za zástupce boha zde prohlásit a při vhodné konstelaci zmanipulovat lidi a s jejich pomocí získat vliv. V sofistikované podobě se to děje do dneška.

0/0
6.9.2006 2:58

moderate

Ach jo... :/

V této oblasti je tolik důležitějších věcí, které by zasluhovaly výzkum: Parkinson, Alzheimer, autismus, migrény...

...ale "vědci" radši budou hledat "boha v mozku" :/

ubohost :/

0/0
5.9.2006 23:41

m.

Re: Jaké "osobuje si"?

správně - jen někteří omezenci to nechápou - že vše může souviset se vším...

0/0
5.9.2006 22:01

CTOKOKOTOB

Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm.

Ženskej. A to tak, že velmi - velká prsa, postava "přesýpací hodiny" . Až na nadprůměrnou výšku a dost dlouhé nohy. Mezi misskama a modelkama je jich hafo.

Ale mužskou genovou výbavu. A nejsou moc schopny pohlavního styku  (panna  M?)

Nerodí. Teda  u lidí to nebylo pozorováno.

Ale jsou schopni partenogeneze, pak rodí samce nebo (častěji) opět pseudohermafrodity.

0/0
5.9.2006 21:16

Hospam

Příspěvek

Diskuse je zajímavější než úvodní článek, už proto, že má nadčasový charakter. Mohla by probíhat i před mnoho tisíci lety, kdy tehdejší věda by chtěla drolením kamene poznat, kde v nějaké modle sídlí  to "ono", pro které byla kamenná modla lidmi zbožňována. A věřící s nevěřícími by vedli obdobné diskuse. Podstatné je, že  v ě ř í c í   n a l é z á  s m y s l  ž i v o t a , přestože na mnohé otázky  nezná současná věda odpověď. Za mnoho let bude věda umět některé jevy vysvětlit, ale všechny ne, ale znát smysl života byl, je a bude stále aktuální požadavek.

0/0
5.9.2006 19:25

V.Novák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

A to už je výklad. Překlad je i výklad, o tom by mohl povídat kdejaký překladatel. Každý překladatel.

Proč Slovo Boží potřebuje překlad do nového jazyka? Proč se změnil jazyk v tak důležitých přímo božích oblastech? Že by ho Bůh nedokázal zafixovat? Ale to by měl, ledaže by chtěl dát lidem možnost to zafixlovat - a dneska se těžko dá říct, co je původní a co je fixl.

Ledaže se objeví Oprávněný Vykladač, ale těch bylo! A jak poznat, který je skutečně Oprávněný a kdo je jenom vykladač?

0/0
5.9.2006 18:17

muadib

otázka víry

Otázka víry v boha je spor mezi věřícími a nevěřícími, který nebude nikdy vyřešen, stejně jako otázka po počátku vesmíru, konečnosti vesmíru.  Jsou to otázky o kterým můžeme diskutovat, ledacos jako velký  třesk popsat fyzikálními teoriemi, ale stejně dospějeme do bodu, kdy je vše už mimo naše chápání. Bod nula velkého třesku nelze popsat, přesněji řečeno nelze ho popsat našimi metodami, posat stav kdy neexistuje čas ani prostor. A co bylo před velkým třeskem ?  Tady někde to donutí člověka k pokoře a vědomí že nikdy nepochopíme vesmír a svět jako celek.  Jenže i mezi ateisty i mezi věřícími jsou hlupáci, fanatici.  Nemohu nevzpomenout mého oblíbeného autora Vladimíra Neffa a jeho trilogii "Královny nemají nohy" . Jeho hrdina racionalista, tolerantní člověk v reakci na fanatismus středověku chce základ v lidském rozumu a vycházet z prostých fakt : jako : "jedna a jedna jsou dvě", " slunce ráno vychází a večer zapadá". Obklopí se skupinou podobně smýšlejících. Nicméně vlády nad touto skupinkou se zmocní jeden fanatický člen, který ji promění v sektu, mumlající jako své vyznání : "jedna a jedna jsou dvě...........Proti hlouposti a fanatismu je těžká obrana .  

0/0
5.9.2006 17:56

Pavlik

Re: Hľadanie Boha

Navíc: jak asi může dopadnout výzkum, při kterém budou notoričtí alkoholici zkoumat komplex jevů souvisejících se "střízlivostí" a "střízlivěním" :-):-):-) Dnes jsme to dopracovali tak daleko, že mnozí o existenci takových jevů nejen pochybují, ale dokonce ji popírají ...

0/0
5.9.2006 17:51

richard

Re: Re: Hmmmm.

Anebo je také možné, že pokud Bůh stvořil vesmír, včetně nás, pak pouhé oplodnění lidské samice je proti tomu hračkou - mimochodem důvod,  proč pinda Panny Marie, resp. její oplodňovacím aktem  neporušená blanka tolik vytáčí naše materialisty je dost zajímavý, je to převzaté od islámu, jenž se Mariinou pindou též zabýval a též muslimové - ač jako věřící by je oproti materialistům zmíněná schopnost Boha neměla překvapovat - reagují na panenské početí s přesně stejným  jednoznačným odmítnutím: celá ta kuriozní záležitost tkví v biblickém poselství předávaném prvním křesťanům: starozákonní judaism byl zjeven otrokům, resp. propuštěncům,  což je u náboženství ojedinělé, bozi se otrokům nezjevují, otroci bohy nemají, neboť jsou "mluvící nástroje" a žádný Bůh nezakazoval otroctví u  svých mezi svými, jako starozákonní Hospodin Vyvolenému Národu - Židům - otrokům,  křesťanství jako faktický pokračovatel judaismu bylo v prvních fázích svého vývoje náboženstvím otroků a podmaněných kmenů římské říše, nikoli vírou elity - římských občanů, proto se tak explosivně šířilo, proto římský stát usiloval o jeho vyhubení, proto Ježíš musel zemřít na kříži - popravčím nástroji pro otroky no a proto i jeho maminka musela být panna ve fysickém smyslu slova - prvním "milencem" otrokyně byl v těch dobách její majitel - pokud ne majitelův pes - a otrokář byl také i mnohdy otcem mláděte otrokyně, panenství mělo vysokou tržní cenu,  na otrokářských trzích byla panna nejdražší zboží. Nadefinování Ježíše jako člověka narozeného z panny skrze působení Ducha Svatého (resp. Boha otroků) znamenalo, že Bůh předběhl otrokáře v jeho posteli, Bůh nasadil otrokářovi parohy, zesměšnil ho a zesměšnil i panenství jako zboží, otrokyně, ač pannna měla Boha za prvního milence a otce svého dítěte, které se stalo Bohem, otrokář musí nějak tuhle šlamastiku vyřešit, islám to řešil Mohamedem a Ajšou, no a naši materialisté prostým popřením.

0/0
5.9.2006 17:04

Doyle

Hľadanie Boha

Skúmanie ľudského mozgu neurológmi,psychológmi a inými ..ˇogmi , vždy ukáže len to ,kade tečie krv, šíria sa elektro - neuronové vzruchy, spotrebováva glukóza a ketony.  Takýmto postupom nenájdu nič čo sa volá duša alebo si hovorí  JÁ.

Zrovna tak ,ako nikto rozoberaním a štúdiom hardwéru na počítačí, nezistí na akom softwéri to beží a už vôbec nič o tom, čo je vidieť na monitore alebo čo si myslí operátor.

A v tom je ich konanie niekedy až smiešne.

0/0
5.9.2006 16:54

Pavlik

Re: Jdou na to špatně

To je přece jednoduché. U člověka který je v jednotě s bohem chybí egoismus, tak to je ;-).  Nemůžou najít centrum Boha. Zkoumání čím se liší špinavý talíř od čistého jistě nějaký smysl má. Ale sotva to bude nějaký bod v mozku. Že by se něco někde podráždilo, a najednou by byl člověk soucitný, poctivý, moudrý. I když by to bylo fajn. :-):-):-)

0/0
5.9.2006 16:47

KARTA j

Re: Hmmmm.

Ono je lepší mít za boha  Panu i když je to třeba pověst - to nikomu neubližuje, než takové zločince jako byl Hitler,Stalin, Sadám nebo ostatní diktátoři a jejich přívržence, kteří zničili tolik lidských životů. Pro někoho může být bůh i Grebeníček. - to záleží na charakteru.

0/0
5.9.2006 16:45

Pavlik

Re: V srdci hledejte, č.ráci !

Přesně tak. Když někdo neví CO hledá, tak to může těžko najít, že? A kdyby to věděl, tak to už hledat nebude ...

0/0
5.9.2006 16:41

RaN

Re: Přirovnání...

;-D;-D;-D Tak jsem se dlouho nezasmal.... Fakt bomba! Presny...

0/0
5.9.2006 16:40

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...