Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kde se v mozku skrývá Bůh?

Vědci se pomocí nových metod sledování mozkové aktivity snaží najít jasně ohraničené „centrum boha“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gejza

Kdo říkal, že se Bůh nachází v mozku? Tam sídlí hloupost lidská, Hospodin zůstává na výšinách, případně nížinách!

0/0
2.10.2006 12:41

babel

???

Výsledek výzkumu je nulový a týkal se něčeho jiného.

Výsledek zdejší diskuse : BLA , BLA , BLA ...

0/0
10.9.2006 20:43

Mirek od lesa

Místo pobytu Boha

nelze zjistit, stejně ne jako jeho podobu a existenci vůbec.

Nejpřijatelnější popis tohoto fenoménu je zkrátka Bůh jako popis naší nejistoty, tento pojem označuje obrovskou množinu toho, co nevíme a nedokážeme pochopit. Tím, že si pro to vytvoříme jakousi pomyslnou realitu, přestává nás to strašit.

S prázdnem nelze manipulovat, s náboženstvím je to možné.

0/0
8.9.2006 9:35

šváb

Věřící v poctivé úmysly ČSSD

Existují-li lidé věřící v poctivé úmysly Paroubka a jeho ČSSD, mají ČSSD spot? Je GOOD spot totožný s ČSSD spotem? Kde se v mozku může skrývat  víra v Paroubka?

0/0
6.9.2006 6:15

Drak

Re: Věřící v poctivé úmysly ČSSD

Otazka je, zdali se vira v Paroubka opravdu nachazi v mozku. Mame tady i jine vykonne organy a struktury. Rekneme takovy ritni sverac, ten ma panecku take svuj smysl....

0/0
6.9.2006 6:24

Drak

Odpoved je jednoducha

Odpoved je jednoducha. Mnozi trpi virou, nejenom ti verici v boha. Jeden veri v to ze buh existuje, druhy veri v to ze buh neexistuje. Dve protichudne presvedceni, a pro zadne neexistuje jedinny dukaz. Tedy, nelze prokazat existenci boha, stejne tak ji ale nelze vyvratit. Vsimete si jedne malickosti - oba tito lide jsou verici a nejsou si schopni pripustit si i jinou alternativu.

0/0
6.9.2006 3:18

moderate

Ach jo... :/

V této oblasti je tolik důležitějších věcí, které by zasluhovaly výzkum: Parkinson, Alzheimer, autismus, migrény...

...ale "vědci" radši budou hledat "boha v mozku" :/

ubohost :/

0/0
5.9.2006 23:41

Polemizátor

Re: Ach jo... :/

R^ 

0/0
6.9.2006 8:24

Hospam

Příspěvek

Diskuse je zajímavější než úvodní článek, už proto, že má nadčasový charakter. Mohla by probíhat i před mnoho tisíci lety, kdy tehdejší věda by chtěla drolením kamene poznat, kde v nějaké modle sídlí  to "ono", pro které byla kamenná modla lidmi zbožňována. A věřící s nevěřícími by vedli obdobné diskuse. Podstatné je, že  v ě ř í c í   n a l é z á  s m y s l  ž i v o t a , přestože na mnohé otázky  nezná současná věda odpověď. Za mnoho let bude věda umět některé jevy vysvětlit, ale všechny ne, ale znát smysl života byl, je a bude stále aktuální požadavek.

0/0
5.9.2006 19:25

muadib

otázka víry

Otázka víry v boha je spor mezi věřícími a nevěřícími, který nebude nikdy vyřešen, stejně jako otázka po počátku vesmíru, konečnosti vesmíru.  Jsou to otázky o kterým můžeme diskutovat, ledacos jako velký  třesk popsat fyzikálními teoriemi, ale stejně dospějeme do bodu, kdy je vše už mimo naše chápání. Bod nula velkého třesku nelze popsat, přesněji řečeno nelze ho popsat našimi metodami, posat stav kdy neexistuje čas ani prostor. A co bylo před velkým třeskem ?  Tady někde to donutí člověka k pokoře a vědomí že nikdy nepochopíme vesmír a svět jako celek.  Jenže i mezi ateisty i mezi věřícími jsou hlupáci, fanatici.  Nemohu nevzpomenout mého oblíbeného autora Vladimíra Neffa a jeho trilogii "Královny nemají nohy" . Jeho hrdina racionalista, tolerantní člověk v reakci na fanatismus středověku chce základ v lidském rozumu a vycházet z prostých fakt : jako : "jedna a jedna jsou dvě", " slunce ráno vychází a večer zapadá". Obklopí se skupinou podobně smýšlejících. Nicméně vlády nad touto skupinkou se zmocní jeden fanatický člen, který ji promění v sektu, mumlající jako své vyznání : "jedna a jedna jsou dvě...........Proti hlouposti a fanatismu je těžká obrana .  

0/0
5.9.2006 17:56

Doyle

Hľadanie Boha

Skúmanie ľudského mozgu neurológmi,psychológmi a inými ..ˇogmi , vždy ukáže len to ,kade tečie krv, šíria sa elektro - neuronové vzruchy, spotrebováva glukóza a ketony.  Takýmto postupom nenájdu nič čo sa volá duša alebo si hovorí  JÁ.

Zrovna tak ,ako nikto rozoberaním a štúdiom hardwéru na počítačí, nezistí na akom softwéri to beží a už vôbec nič o tom, čo je vidieť na monitore alebo čo si myslí operátor.

A v tom je ich konanie niekedy až smiešne.

0/0
5.9.2006 16:54

Pavlik

Re: Hľadanie Boha

Navíc: jak asi může dopadnout výzkum, při kterém budou notoričtí alkoholici zkoumat komplex jevů souvisejících se "střízlivostí" a "střízlivěním" :-):-):-) Dnes jsme to dopracovali tak daleko, že mnozí o existenci takových jevů nejen pochybují, ale dokonce ji popírají ...

0/0
5.9.2006 17:51

JQ

Přirovnání...

Připadá mi to jako výzkum v komunistickém SSSR, kde chtěli dokázat propojenost těla: Když někoho píchli do zadku, vystříkly mu bolestí slzy. A když mu vypíchli oči, tak se bolestí posr... . Stejně tak je důležitý tento propagační materialistický pokus.

0/0
5.9.2006 15:01

RaN

Re: Přirovnání...

;-D;-D;-D Tak jsem se dlouho nezasmal.... Fakt bomba! Presny...

0/0
5.9.2006 16:40

Saša

Nepravdivý postulát.

Není pravda, že "věda a náboženství představují odlišné a rozporné úhly lidského chápání světa". Kdyby tomu tak totiž bylo, nebylo by možné, aby se vyskytovali věřící vědci. Věřících vědců je však velmi mnoho, v některých vědeckých oborech jako je třeba matematika nebo astronomie věřící vědci dokonce převažují (samozřejmě ne v postkomunistických zemích, ale v nich mají výrazný podíl na vědě aktivní křesťané) nad ateisty. Výchozí postulát, z něhož článek vychází, je zjevně nepravdivý - a proto je krajně nedůvěryhodně vše, co autor ve svém článku tvrdí.

0/0
5.9.2006 14:54

V.Novák

Re: Nepravdivý postulát.

Co byste chtěl od novinářů...

Ten článek lže už titulkem - samozřejmě, že vědci nehledali "Boha", ale centrum, které umožňuje mystické zážitky. Což může a nemusí být nějaká konkrétní část mozku. A vůbec to nesvědčí pro nebo proti existenci Boží - pro materialistu to může být důvod existence náboženství, pro věřícího prostě "čidlo" Boha. Pro materialistu zdroj falešného vnímání, pro věřícího zprostředkovatel existence Boží.

Před časem našli centrum, jehož podráždění vyvolá klasické Moodyovské vnímání - člověk "vidí" sám sebe, má pocit vznášení se, odchodu od svého těla... Aniž by musel být ve stavu klinické smrti. Moodyovcům se to hodně nelíbilo... Ale že by ustoupili od představ dušičky vylézající z těla a pozorující svět kolem sebe?

0/0
5.9.2006 15:33

Frante

Re: Nepravdivý postulát.

Odkud máš informaci, že věřící vědci - astronomové převažují??? (když tak napiš na fro2@centrum.cz ) . I kdyby tomu tak bylo, není to důkaz "nerozporných úhlů pohledu", protože tu jsou taky ti nevěřící vědci  (možná zrovna oni mají pravdu). Pokud vědec tvrdí, že zatím vše nasvedčuje tomu, že vesmír funguje bez cíle a člověk je v něm jenom nahodilá fluktuace a smrtí končí i lidské vědomí - tak to je přeci rozpor s náboženskou představou o privilegovaném postavení člověka a posmrtném životě. Nebo, ti to nepřipadá?

0/0
2.10.2006 11:56

Polemizátor

Bůj je marketing

Něco, na čem se vydělává. Něco, co je člověku nacpáno do hlavy...

Když se křesťanům narodí dítě a je vychováváno muslimem, ve kterého boha bude věřit? Samozřejmě že v alláha...a nopak.

0/0
5.9.2006 14:53

V.Novák

Re: Bůj je marketing

Nejde o konkrétního boha - křesťanského, muslimského, hinduistické tisíce bohů, židovského nebo papuánské cojávímčemutamvěří. Jde o centrum, které zprostředkovává (dle věřících) nebo vytváří (dle materialistů) vjem božstva.

Ostatní je marketing... Otče náš nebo Alláhu akbar, to už je jedno.

0/0
5.9.2006 15:37

KARTA

Bůh.

Nevím jestli je Bůh, nebo není. Jedno vím - Ti co dodržují desatero Božích přikázání jsou rozhodně slušnější než ti co nevěří ničemu a nezáleží to na tom zda věří v Boha nebo ne. Komunusté v Boha nevěří a zločiny kterých se dopouští v okamžiku kdy mají moc - tomu odpovídají. Bez rozdílu zda Bůh je nebo ne jsou mě milejší slušní věřící, než nevěříci sprosťáci a gauneři.

0/0
5.9.2006 14:34

Polemizátor

Re: Bůh.

Je to o výchově a slušnosti. Slušný člověk nemusí být věřící a naopak. Nezapomeňte na to, že ve jménu Boha byly spáchány a stále páchány jsou ty nejstrašnější zločiny. A páchají je lidé, kteří se modlí. Otázka je, zda-li jsou věřící, ale oni sebe sama za věřící označují.

0/0
5.9.2006 14:43

KARTA

Re: Re: Bůh.

Čtěte pozorně - nenapsal jsem Ti co věří - napsal jsem Ti co dodržují desatero! Nepleťe středověk do dvacátého století - zločiny nacistů a komunistů patří do dvacátého století a to by už měli být lidé trochu jiní než ve středověku. Nepočítám se  mezi ty co se ze středověku ještě nevymotali.   Komunismus již je nenávratná minulost. větším nebezpečím je dnes středověk muslimů. Jestli si myslí fanatičtí exkomunisté, že se  to  komunistů netýká - to je jejich věc.Pokud  vím při teroristických útocích byli  vždy mrtví bez rozdílu rasy, národnosti i náboženství.nebo politického přesvědčení.

0/0
5.9.2006 15:15

Polemizátor

Re: Re: Re: Bůh.

Čtěte pozorně - nepsal jsem nic o středověku - psal jsem o tom, že desatero nemá na chování lidí v určitých situací vliv.  Vemte si Irsko. Tam se likvidují protestanti a katolíci. A myslíte, že dodržují desatero. Dodržují. Jen zabíjet ve jménu boha mohou. Co je to desatero? 10 zásad, jak se chovat, aby přežil můj rod. To s vírou nemá nic společného. Já věřící nejsem a desatero dodržuji také, aniž bych o něm věděl. Nacisté též dodržovali desatero, kdo v té době nebyl věřím, že. Otřesné jsou pro mě záběry, kdy knět - jistě dodržující desatero - světí svěcenou vodou tanky a děla a žehná vojákům. To není středověk, to je 60 let stará historie. Já opět říkám, že je všechno o výchově.

0/0
5.9.2006 15:33

V.Novák

Re: Re: Re: Re: Bůh.

Dobrá půlka z  Desatera je cosi jako "v jednoho boha věřiti budeš" - čistě náboženské příkazy.

A ten zbytek? Kdo by měl něco proti "nezabiješ", "nepokradeš"? U "nesesmilníš" mám mírný problém - co je to "sesmilnění"? A už vůbec nevím, jestli nesmím požádat manželku bližního svého třeba o trochu vody...

To už potřebuje výklad, kde je výklad, tam je i vykladač, to se nebezpečně blíží církvi - a taky výkladu, kdo že je ten bližní můj a koho případně zabít nejen smím, ale přímo i musím, chci-li být dobrým věřícím...

S centrem "vnimání boha" v mozku to nesouvisí.

0/0
5.9.2006 15:49

Pavlik

Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

Nebudeš toužit po manželce svého bližního. Vlastně to nejsou příkazy, ale spíše podmínky a současně příznaky že se člověk přibližuje k Bohu. Nepotřebuje to žádný zvláštní výklad, ale spíše současný překlad  - nebo se trochu zamyslet :-):-):-)

0/0
5.9.2006 16:29

V.Novák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

A to už je výklad. Překlad je i výklad, o tom by mohl povídat kdejaký překladatel. Každý překladatel.

Proč Slovo Boží potřebuje překlad do nového jazyka? Proč se změnil jazyk v tak důležitých přímo božích oblastech? Že by ho Bůh nedokázal zafixovat? Ale to by měl, ledaže by chtěl dát lidem možnost to zafixlovat - a dneska se těžko dá říct, co je původní a co je fixl.

Ledaže se objeví Oprávněný Vykladač, ale těch bylo! A jak poznat, který je skutečně Oprávněný a kdo je jenom vykladač?

0/0
5.9.2006 18:17

Alois

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

Tak předně,drobně odlišná "desatera uznávali i Řekové a Římané, ale před nimi mnohem starší civilizace. Křesťané si přidali to, že v Jednoho boha, protože se to jevilo jako efektivní -odvrhnout božstva předků a zavázat se věrozvěstům jednoho boha. Také tím člověk překračoval tehdejší bonton, kde se uznávala i cizí božstva, čili byl přinejmenším chuligán, ne-li přímo revolucionář. Snadno se poznal, konzervativní spol. se na něho vrhla - parta měla mučedníka a všichni se semkli ke svým, kteří nejen,že mají pravdu,ale jsou VYVOLENÍI. Tehdejší svazky byly někde založeny na pokrevnosti a prvorozenství - odtud dodnes k nevěrnicím takový odpor a k paroháčům výsměch.Jde vlastně o zárodek rodinného dědického práva - ve chvíli, kdy už člověk něco měl, chtěl to předat "svým"- takže posvátnost manželství a předávání majetku z generace na generaci. Byble, resp. Starý zákon, není nic než sepsané dějiny Židů s radami starších mladým, jak žít. Příběh o Ježíši a jiné legendy -to už je taková starověká sci-fi. Legenda kolovala v různých komunitách a tu a tam si ji zapsali, opsali - ty zlomky jsou skutečne velmi různého stáří. Kdybychom takhle přemýšleli o svaté Červené Karkulce, měla by také mnoho podob a životů, ačkoli její příběh není tak opentlený různými vykladači.

Všichni bohové jsou iracionální. Příběh o synu božím,který koná zázraky a je umučen za nás/ možná nespravedlnost, justiční vražda na samozvaném prorokovi, možná duševně chorém, vzhledem k "viděním" - ten se drží na světových hitparádách od okamžiku, kdy někdo pochopil, že je možné se za zástupce boha zde prohlásit a při vhodné konstelaci zmanipulovat lidi a s jejich pomocí získat vliv. V sofistikované podobě se to děje do dneška.

0/0
6.9.2006 2:58

Alois

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bůh.

 

Kdysi lidé věřili, /a jak dlouho/ že mouchy se líhnou ze špíny.Iracionální, nehmotný a universální hybatel, nanejvýš spravedlivý, vševědoucí a všemocný, v kterého můžete jen věřit- no geniální myšlenka, protože jinak se na všechno přijde.Touha po dokonalosti. Touha překonat smrt a bázeň z naší konečnosti, děs z plynutí času a ohraničenosti lidského života.Náhoda, která nerespektuje posloupnost příčiny a následku.  Možná ta legenda byla první psychologickou poradnou, ale pak se jí chopil někdo hodně mazaný.  A k tomu všudypřítomné zlo, lidská nedokonalost. Úžasná kampaň, která pořád vynáší. V něco člověk musí věřit, když nedokáže věřit v sebe. Tehdejší človek počítal svůj život do 40 let.Dnes má dvojnásobně dlouhý život a mohl o to déle přemýšlet o své ohraničenosti a vyrovnávat se s jistotou smrti. Iluze věčného života dnes stojí vedle poznatků o přeměně hmoty. Církve jsou zpěněžená myšlenka o naději, stejně jako iluze, že kvalitní oděv z vás udělá lepší lidi. / a udělá - začne vám na sobě záležet - uvidíte,až tomu uvěříte./ 

0/0
6.9.2006 2:59

KARTA j

Re: Re: Re: Re: Bůh.

Mohl by jste vyjmenovat a napst celé desatero - myslím, že ne , kdybyste věděl o čem je řeč  tak byste nemohl takto reagovat - není to jen o tom nezabiješ, Prostě Ti co zabíjejí ho nedodržují - každý fanatismus , ať politický a to nevyjímám žádné politické straníky všech stran a fanatismes náboženský kteréhokoliv náboženství e stejné svinstvo- Fanatici všech náboženství i politických stran ať v minulosti, nebo v současnosti jsou stejně nebezpeční.Já žádnou kategorii nevyjímám , jen nesouhlasím s fanatiky jako celek. Nezastávám se fanatiků náboženských , politických ani národnostních. Že Vy se zastáváte těch komunistických, nebo ateistických , je Vaše věcc a patříte k nim. Když Vám to není trapné - je to Vaše věc.

0/0
5.9.2006 16:31

Alois

Re: Re: Re: Re: Re: STARÁ VESTA

Neviděl jsem ateisty křepčit kolem ohňů, zavádět jednotné a povinné rituály, lézt lidem do domácností a do soukromí, vést války pro neexistujícího boha ateismu.Většinou se věcně ohradí,když jsou otravováni z té druhé, věřící strany. I komunisté otevřeně říkali, že jde o moc a hmotné statky a předstírali, že jim jde o blaho většiny, ačkoli jim šlo jen o blaho vlastních. Jenom pokrytecké církve na to mají jediného boha, který chce blaho pro všechny a ony mají k němu klíče. Jsou tu paralely, ale o profitu se mlčí. Také pochybovači jsou předemoznačeni jako pomýlení, hříšní a nepřátelští a lze jim naordinovat jakékoli bolesti,možná je možné je i zničit, protože pouze když se podvolí, budou zachráněni .Opět paralely s jakoukoli ideologií. Ateismus je otevřený systém, oproti těm,které už jsou od a-z vypracovány.Fráze  Ateistický fanatismus je stejně prázdná odpověď na stovky argumentů,  o trochu slabší, než "Boha nelze dokázat,musíte věřit". To je ten nejtěžší kalibr. Ateista si nemusí předříkávat už hotové odpovědi. O to má obtížnější,ale možná smysluplnější život -pokud si klade otázky, musí ty odpovědi najít sám. Nevíra se dá mnohem hůře zneužít,než víra v cokoli.

0/0
6.9.2006 3:32

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...