Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo kouří a pije, ať si připlatí za zdravotní pojištění, říkají lidé

Věda

  7:00
Zdravotnictví hledá cesty jak uspořit, a přitom mu miliardy odtékají oknem. Ročně se v Česku vydá přibližně 109 miliard korun na léčbu nemocí spojených s kouřením, nadměrným pitím alkoholu a­ obezitou.

Kouření. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Tak to alespoň vychází podle odhadů zpracovaných na základě metodiky Světové zdravotnické organizace.

ČTĚTE VÍCE:

Jednou z možností, jak odradit silné kuřáky a pijáky od jejich chování, je zvýšení zdravotní pojistky. Jak ukázala anketa LN, které se zúčastnilo víc než pět tisíc lidí, většina respondentů – 64 procent – by takový přístup přivítala, protože to vnímají jako zneužívání solidarity, na které je zdravotní pojištění založeno.

Anketa

Mají silní kuřáci, pijáci alkoholu a obézní lidé platit vyšší zdravotní pojistku?

Ano 5904
Ne 3231

O vyšších platbách se nedávno mluvilo rovněž v Národní ekonomické radě vlády. Ekonomové ale nakonec tuto variantu zamítli, protože je technicky složité dokázat někomu, že pravidelně kouří, pije nebo se přejídá. Podobnou překážku vidí rovněž někteří odborníci na léčbu závislostí.

PSALI JSME TAKÉ:

A obezitologové argumentují, že sklony k nadváze jsou z poloviny dědičné. Část ekonomů a zdravotníků však nevnímá vyšší pojistku jako trest, ale jako morální apel a snahu zachovat alespoň nějaký dojem spravedlnosti.

Více v nové příloze Lidových novin Medicína & Věda.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat