Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Kdo rozhoduje o grantech na výzkum? Občas přímo ministr

Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: ČTK

Doporučujeme
Rýpadlo pro těžbu uhlí či vývoj náhrady kyčelního kloubu se rozhodl podpořit ministr průmyslu Vladimír Tošovský. A to bez ohledu na mínění rady složené z odborníků.
  18:38

Proč upřednostnil právě tyto projekty? Blíže to bohužel nevysvětlil a na opakované žádosti o rozhovor nereagoval. Jeho mluvčí Pavel Vlček pouze písemně sděluje, že ministr má na takový postup podle zákona právo. "Může rozhodnout v rozporu s doporučením rady, pokud to písemně zdůvodní a zveřejní na internetu. Tahle podmínka byla splněna," uvádí Pavel Vlček.

Na internetových stránkách ministerstva ovšem najdeme pouze minimalistické zdůvodnění například, že společnost Noen uspěla z rozhodnutí ministra, protože vyvíjí "perspektivní zařízení s vysokým exportním potenciálem".

"Vůbec nevím, proč si nás ministr vybral," podotýká Jaroslav Veverka, ředitel firmy Noen a hned dodává, že by mu přišlo zvláštní, pokud by grant na projektování rýpadla jeho společnost nezískala. Zdůrazňuje totiž, že Noen je v podstatě jedinou českou firmou, která se danou problematikou detailně zabývá.

"Sestavili jsme žebříček projektů určených k financování na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí," říká Jiří Kunz z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je jedním z 23 členů rady programu TIP, v rámci kterého bylo letos k podpoře vybráno k profinancování osmdesát výzkumných projektů. O jedenácti z nich ovšem rozhodl ministr.

Další podrobnosti o ministerském přidělování grantů na vědu najdete v sobotním vydání deníku 

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...