Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo rozhoduje o grantech na výzkum? Občas přímo ministr

Věda

  18:38
Rýpadlo pro těžbu uhlí či vývoj náhrady kyčelního kloubu se rozhodl podpořit ministr průmyslu Vladimír Tošovský. A to bez ohledu na mínění rady složené z odborníků.
Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: ČTK

Proč upřednostnil právě tyto projekty? Blíže to bohužel nevysvětlil a na opakované žádosti o rozhovor nereagoval. Jeho mluvčí Pavel Vlček pouze písemně sděluje, že ministr má na takový postup podle zákona právo. "Může rozhodnout v rozporu s doporučením rady, pokud to písemně zdůvodní a zveřejní na internetu. Tahle podmínka byla splněna," uvádí Pavel Vlček.

Na internetových stránkách ministerstva ovšem najdeme pouze minimalistické zdůvodnění například, že společnost Noen uspěla z rozhodnutí ministra, protože vyvíjí "perspektivní zařízení s vysokým exportním potenciálem".

"Vůbec nevím, proč si nás ministr vybral," podotýká Jaroslav Veverka, ředitel firmy Noen a hned dodává, že by mu přišlo zvláštní, pokud by grant na projektování rýpadla jeho společnost nezískala. Zdůrazňuje totiž, že Noen je v podstatě jedinou českou firmou, která se danou problematikou detailně zabývá.

"Sestavili jsme žebříček projektů určených k financování na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí," říká Jiří Kunz z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je jedním z 23 členů rady programu TIP, v rámci kterého bylo letos k podpoře vybráno k profinancování osmdesát výzkumných projektů. O jedenácti z nich ovšem rozhodl ministr.

Další podrobnosti o ministerském přidělování grantů na vědu najdete v sobotním vydání deníku 

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
Operátor do skladu na 2 směny (až 27.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Mohlo by vás zajímat