Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Kdo rozhoduje o grantech na výzkum? Občas přímo ministr

Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: ČTK

Doporučujeme
Rýpadlo pro těžbu uhlí či vývoj náhrady kyčelního kloubu se rozhodl podpořit ministr průmyslu Vladimír Tošovský. A to bez ohledu na mínění rady složené z odborníků.
  18:38

Proč upřednostnil právě tyto projekty? Blíže to bohužel nevysvětlil a na opakované žádosti o rozhovor nereagoval. Jeho mluvčí Pavel Vlček pouze písemně sděluje, že ministr má na takový postup podle zákona právo. "Může rozhodnout v rozporu s doporučením rady, pokud to písemně zdůvodní a zveřejní na internetu. Tahle podmínka byla splněna," uvádí Pavel Vlček.

Na internetových stránkách ministerstva ovšem najdeme pouze minimalistické zdůvodnění například, že společnost Noen uspěla z rozhodnutí ministra, protože vyvíjí "perspektivní zařízení s vysokým exportním potenciálem".

"Vůbec nevím, proč si nás ministr vybral," podotýká Jaroslav Veverka, ředitel firmy Noen a hned dodává, že by mu přišlo zvláštní, pokud by grant na projektování rýpadla jeho společnost nezískala. Zdůrazňuje totiž, že Noen je v podstatě jedinou českou firmou, která se danou problematikou detailně zabývá.

"Sestavili jsme žebříček projektů určených k financování na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí," říká Jiří Kunz z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je jedním z 23 členů rady programu TIP, v rámci kterého bylo letos k podpoře vybráno k profinancování osmdesát výzkumných projektů. O jedenácti z nich ovšem rozhodl ministr.

Další podrobnosti o ministerském přidělování grantů na vědu najdete v sobotním vydání deníku 

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat