Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus ml.: Budoucí učitelé by měli strávit první rok studia na praxi

Věda

  9:29
PRAHA - Studenti pedagogiky by měli strávit první rok studia na praxi v základních školách. S tímto nápadem přišel ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší a další ředitelé sdružení v Asociaci aktivních škol (AAŠ).
Škola - ilustrační foto

Škola - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zástupci zhruba osmdesáti mateřských, základních a středních škol z celé republiky zároveň odmítli chystaný systém financování podle naplněnosti tříd, chtěli by také větší volnost v odměňování učitelů. Klaus mladší, který je zároveň poradcem ministra školství, řekl, že o těchto návrzích chtějí jednat jak na ministerstvu, tak také s univerzitami a politiky.

"Asociace aktivních škol upozorňuje na klesající úroveň a motivaci absolventů pedagogických fakult. AAŠ požaduje zavedení celého roku školní praxe studentů pedagogických fakult v prvním ročníku studia," uvedl spolek ve svém tiskovém prohlášení.

Studenti bez potřebných znalostí by prý mohli ve školách pracovat jako asistenti pedagogů, vést kroužky nebo suplovat. Tuto myšlenku podpořila většina ředitelů, další podrobnosti plánu ale ředitelé nemají.

ČTĚTE TAKÉ:

S podobným nápadem přišel už před rokem ministr Josef Dobeš (VV), podle něhož by si student takto vyzkoušel, zda jej práce s dětmi skutečně baví a zda pro ni má předpoklady.

Ministr přitom odkazoval na zkušenosti ze zahraničí, kde je prestiž učitelství mnohem vyšší a přijímací zkoušky na pedagogické fakulty mnohem obtížnější než v Česku. Učitelé ale tenkrát návrh zkritizovali s tím, že není jasné, kdo by tyto lidi platil a co by mohli děti naučit.

Asociace také požaduje změnu v odměňování pedagogů, posílit by se podle ní měla nenároková složka platu. Platy pedagogů tvoří tabulková mzda plus odměny. Mnoho škol ale upozorňuje na to, že na odměny už jim nezbývá, a nemohou tak ocenit skutečně kvalitní učitele.

Ředitelům "aktivních škol" se nelíbí ani chystané změny ve financování

Školy s poloprázdnými třídami by měly od roku 2013 dostávat méně peněz, což by pro mnohé znamenalo slučování tříd nebo zánik. "Asociace aktivních škol požaduje jasné transparentní financování - jeden žák stejného věku pobírá napříč republikou naprosto stejný normativ bez ohledu na typ školy." Ředitelé odmítli také některé "anomálie" jako příspěvky na prvňáčky, tyto peníze by podle nich měly být rozděleny do jednotného příspěvku.

Jediné, v čem ředitelé ministerstvo podpořili, je zavedení standardů pro 5 a 9. třídy. Plošné testování znalostí žáků má být spuštěno v roce 2014.

Pokud by děti ani tuto minimální laťku nepřekročily, neměly by být podle ředitelů přijaty na víceletá gymnázia nebo střední školy s maturitou.

Klaus mladší řekl, že o těchto návrzích už s ministrem mluvil, asociace jej ale zatím neoslovila. Své návrhy chtějí její členové prodiskutovat také s vedením vysokých škol, pedagogickou veřejností i s některými politickými stranami.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat