Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klíč od puberty

Věda

  9:16
Vědci objevili hormon spouštějící dospívání zkoumáním dědičného defektu „věčného dětství“.
Puberta - ilustrační foto.

Puberta - ilustrační foto. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Puberta patří k nejbouřlivějším životním obdobím. Mechanismy, které spouštějí dospívání dítěte a dramatickou proměnu jeho organismu v dospělého člověka, zůstávaly dlouho záhadou. Nový objev amerických a tureckých vědců odhalil jeden z klíčů k pubertě v hormonu neurokinu B.

Pubertu provází „hormonální zemětřesení“. Centrum mozku zvané hypothalamus začne uvolňovat malé porce hormonu označovaného jako GnRH. Tím je spuštěna i zvýšená produkce pohlavních hormonů v pohlavních žlázách - například estrogenů ve vaječnících a testosteronu ve varlatech. Ty pak spustí další změny v dospívajícím organismu, například růst prsů u dívek, růst vousů a zahájení tvorby spermií u chlapců.

Před několika lety odhalili vědci bílkovinu, která významnou měrou přispívá k uvolňování hormonu GnRH z mozku během nástupu puberty. Bílkovina, jež je považována za jeden z hlavních klíčů k pubertě, dostala jméno kisspeptin.
Vědcům však bylo jasné, že kisspeptin sám na rozpoutání pubertálního hormonálního zemětřesení nestačí. Na stopu dalšího „klíče k pubertě“ je přivedly závažné poruchy dospívání děděné ve čtyřech tureckých rodinách.
 U některých rodinných příslušníků se nikdy nedostaví puberta. Děvčata nikdy nemenstruují, chlapci nerostou, zůstávají bezvousí a nemají plně vyvinutá varlata. Turečtí vědci vedení Alim Kemalem Topalogluem z Cukurova Üniversitesi v Adaně odebrali všem příslušníkům postižených rodin vzorky DNA a ty pak analyzovali spolu s britskými genetiky vedenými Robertem Semplem z Cambridge.

Ukázalo se, že ve třech rodinách má poruchu dospívání na svědomí mutace genu, podle kterého se v lidském těle vytváří hormon neurokin B. Ten se vyskytuje v mnoha částech mozku. Jeho úloha byla zatím nejasná. Z pokusů na myších vědci usuzovali, že se hormon podílí na hospodaření organismu s vodou. Z řízení puberty jej nepodezírali.

Ve čtvrté rodině postižené dědičnými poruchami puberty se dědí gen pro neurokin B nenarušený. Postižení příslušníci však mají poškozený gen pro bílkovinu, na kterou se neurokin B váže. Buňky těchto lidí nemají k dispozici „anténu“ pro příjem signálu v podobě neurokinu B a následky jsou stejné jako v případech, kdy chybí samotný „klíč k pubertě“.

Objev by mohl najít v dohledné době praktické uplatnění při léčbě opožděného nebo předčasného nástupu puberty. Snad pomůže i při vývoji nových typů antikoncepce.

Nabízí se také uplatnění při léčbě některých rakovin, např. nádorů prsu či prostaty. Jejich růst vyžaduje přísun pohlavních hormonů. Blokádou neurokinu B nebo jeho „antény“ by bylo možné u pacientů produkci pohlavních hormonů potlačit a zbavit tak nádor jejich podpory.Oddálení puberty uleví při zmatcích s pohlavím

Dětem, které se psychicky neztotožnily se svým pohlavím, přináší nástup puberty těžké psychické trauma. Rozvoj pohlavních znaků „nechtěného“ pohlaví jim bývá krajně nepříjemný.

Mezinárodní Endokrinologická společnost se nedávno dohodla, že v takových případech by měli lékaři dětem předepsat léky, které nástup puberty oddálí. Pacientům tak dopřejí čas na rozhodnutí, zda podstoupí hormonální kúru a chirurgické zákroky, jež je přiblíží „chtěnému“ pohlaví.

Při formulaci doporučení čerpali lékaři ze zkušeností endokrinologů v Nizozemska, kde oddálení puberty podstoupilo více než 70 dětí neztotožňujících se se svým pohlavím starších 11 let. Podle lékařů provádějících studii ani jeden z dětských pacientů nelitoval, že dal souhlas k ošetření, jež oddaluje pubertu.Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!