Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Klid může udělat z ženy matku

Matka s dětmi na hřišti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka s dětmi na hřišti - ilustrační foto. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Stres může u žen zřejmě snižovat šance na oplodnění. Naopak smích má opačný účinek, zaznělo na kongresu odborníků v Praze.

Včera v Praze skončil kongres odborníků na plodnost a embryologii. Vedle dalších poznatků se zabývali také vlivem stresu na možnost početí. Experti došli k závěru, že i když jde doslova o život, příliš napětí často škodí.

Právě stres a napětí může vážně narušit plodnost některých žen, tvrdí Sarah Bergaová z Emory University School of Medicine v Atlantě. Opírá se přitom o studie prováděné u zvířat i u lidí.

Tým z Atlanty se problému věnuje dlouhodobě. Provedl už několik studií se skupinami žen, které dlouhodobě neměly menstruaci a přitom u nich nebyly zjištěny žádné fyzické příčiny tohoto stavu. Lékaři při takových problémech kromě mnoha jiných možných příčin uvádějí i stres.

Bergaová se ale domnívá, že význam psychiky většina odborníků nedoceňuje. Sama proto polovině žen naordinovala pouze pomoc psychologů a rozličné terapie (od hypnózy po různá cvičení), které jim měly pomoci se uvolnit. Výsledky se samozřejmě v jednotlivých případech liší, ale úspěšnost některých kúr je až 75 procent. Většina pacientek se přitom před léčbou za „vystresované“ nepokládala.

Jiní odborníci upozorňují, že často nelze jednoduše určit, zda stres je příčinou či následkem obtíží. Žena, která s podobnými problémy přijde za lékařem, jistě bude stresovaná. A co bylo dříve: stres, nebo potíže? Ve hře je podle nic více faktorů.

Proti takovýsm námitkám může pomoci jenom důkladnější výzkum. Proto se Bergaová rozhodla prozkoumat příčiny vedoucí k poruchám menstruace. Samozřejmě nikoliv na lidech, ale na opicích.

Některé výhrady odpůrců se při pokusech skutečně projevily. U skupiny opic, která byla vystavena „pouze“ stresu, nemělo menstruaci 10 procent z nich. Druhá skupina opic byla vystavena stresu, měla naordinovanou dietu a hodně pohybu. V téhle skupině se zastavila menstruace 75 procentům opic. Přísné diety, nucený pohyb a stres: takový výzkum by skutečně nemusel být platný jen u opic.

Šest tisíc odborníků, kteří se na kongresu sešli, představilo mnohem více příspěvků. Některé další zajímavosti LN představí během příštích dní.

                               Přirozený smích pro uměle oplodněné

Když se někdo rozhodne spojit v profesním životě své různé dovednosti, je to jistě chvályhodné. Ovšem spojení profese klauna specialisty na umělé oplodnění může vzbudit pochybnosti. Ale Shevach Friedler z lékařského střediska Assaf Harofeh v Zerifin v Izraeli se takovou „podivností“ neváhal pochlubit i na pražské mezinárodní konferenci.

Friedler je dnes odborníkem na metodu mimotělního oplodnění. Zároveň je také vystudovaný mim, a to z velmi dobré školy. Učil se v Paříži u Jacquese Lecoqa.

Své vzdělání se rozhodl vyzkoušet na pacientkách v kritické chvíli umělého oplodnění, po přenosu oplodněného vajíčka do dělohy. „V tuto chvíli může být stres kritický. A všichni vědí, že humor je dobrý způsob, jak zmírnit napětí,“ řekl Friedler. Rozhodl se vyměnit klaunský nos a paruku za „komický převlek kuchaře“, aby oslovil dospělé publikum.

Výstup trvající 10 -15 minut podle statistik přinesl své plody. Z 93 Fiedlerových divaček jich úspěšně počalo 36 procent. V kontrolní skupině bez smíchu to bylo 19 procent.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...