Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Chaos nad Evropou. Klimatologové radí, jak číst dlouhodobé předpovědi počasí


Supercela na Hodonínsku | foto: H. Š.

Premium Rozhovor
Úspěšnost měsíčních výhledů počasí se v ČR v posledních letech zvýšila co do teplot i srážek, což jsou důležité informace třeba pro zemědělce a vodohospodáře, říkají klimatologové Stanislava Kliegrová a Radim Tolasz. Navzdory pokroku v technologiích však ve střední Evropě nebude zřejmě zatím možné předpovědět detaily o počasí na týdny či měsíce dopředu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Má podle vašeho názoru vůbec smysl dlouhodobé předpovědi či výhledy počasí vydávat, když víme, že jejich spolehlivost je poměrně nízká?
Stanislava Kliegrová (SK):
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zatím vydává měsíční výhled, který vyjadřuje předpokládaný celkový charakter předpovědních období (období jako celek a jednotlivé čtyři následující týdny) z hlediska průměrných teplot a úhrnů srážek a jejich očekávaný trend. Dlouhodobou předpověď, což je předpověď meteorologických podmínek na ještě delší časové období, obvykle jeden měsíc až několik měsíců dopředu, zatím ČHMÚ oficiálně nevydává, ale je dostupná z několika světových předpovědních center.

Na rozdíl od krátkodobé předpovědi, která je zaměřena na několik následujících dnů, měsíční výhled a dlouhodobá předpověď poskytují informace o pravděpodobných trendech počasí, jako jsou průměrné teploty a srážky, nikoli o specifických podmínkách na konkrétní dny.

Do Česka se vrací bouřky a lijáky. Hrozí i to, že se zvednou hladiny řek

I přesto, že předpovědi na delší období mají vyšší míru nejistoty než krátkodobé, tak pravděpodobnosti a trendy mají pro řadu odvětví smysl. Informace o tom, zda je pravděpodobné, že nadcházející sezona bude teplejší nebo chladnější, vlhčí nebo sušší než obvykle, jsou důležité například pro zemědělce, energetiku, průmysl, ale i pro cestovní ruch nebo vodohospodáře.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se