Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Chaos nad Evropou. Klimatologové radí, jak číst dlouhodobé předpovědi počasí


Supercela na Hodonínsku | foto: H. Š.

Premium Rozhovor
Úspěšnost měsíčních výhledů počasí se v ČR v posledních letech zvýšila co do teplot i srážek, což jsou důležité informace třeba pro zemědělce a vodohospodáře, říkají klimatologové Stanislava Kliegrová a Radim Tolasz. Navzdory pokroku v technologiích však ve střední Evropě nebude zřejmě zatím možné předpovědět detaily o počasí na týdny či měsíce dopředu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Má podle vašeho názoru vůbec smysl dlouhodobé předpovědi či výhledy počasí vydávat, když víme, že jejich spolehlivost je poměrně nízká?
Stanislava Kliegrová (SK):
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zatím vydává měsíční výhled, který vyjadřuje předpokládaný celkový charakter předpovědních období (období jako celek a jednotlivé čtyři následující týdny) z hlediska průměrných teplot a úhrnů srážek a jejich očekávaný trend. Dlouhodobou předpověď, což je předpověď meteorologických podmínek na ještě delší časové období, obvykle jeden měsíc až několik měsíců dopředu, zatím ČHMÚ oficiálně nevydává, ale je dostupná z několika světových předpovědních center.

Na rozdíl od krátkodobé předpovědi, která je zaměřena na několik následujících dnů, měsíční výhled a dlouhodobá předpověď poskytují informace o pravděpodobných trendech počasí, jako jsou průměrné teploty a srážky, nikoli o specifických podmínkách na konkrétní dny.

Do Česka se vrací bouřky a lijáky. Hrozí i to, že se zvednou hladiny řek

I přesto, že předpovědi na delší období mají vyšší míru nejistoty než krátkodobé, tak pravděpodobnosti a trendy mají pro řadu odvětví smysl. Informace o tom, zda je pravděpodobné, že nadcházející sezona bude teplejší nebo chladnější, vlhčí nebo sušší než obvykle, jsou důležité například pro zemědělce, energetiku, průmysl, ale i pro cestovní ruch nebo vodohospodáře.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...