Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Kmenové buňky z varlat

Hnědé myši. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hnědé myši. | foto: Reprofoto

PRAHA Novou naději pro léčbu popálenin nebo nemocného srdce představuje objev kmenových buněk ve varlatech myší. Někteří odborníci se ale k jejich budoucímu využití staví skepticky.

Němečtí vědci objevili ve varlatech myšáků buňky, které jsou příslibem pro léčbu závažných onemocnění podobně jako kmenové buňky získávané z embryí.

V budoucnu by mohli lékaři takto získanými buňkami léčit muže, pro které by v laboratoři „převychovali“ buňky varlat na buňky vhodné pro „opravu“ nemocného či poraněného orgánu.
Šanci na novou léčbu mají i ženy

Mužům svitla šance na léčbu buňkami, které jim lékaři „vychovají“ z buněk odebraných z varlat. Ženám jsou léčebné buňky z tohoto zdroje z pochopitelných důvodů odepřeny. Přesto i jim svítá naděje. Němečtí biologové vedení Gerdem Hasenfussem z univerzity v Göttingenu jsou přesvědčeni, že i ženský vaječník obsahuje malé množství kmenových buněk, které by se daly pro léčebné účely využít. Takaši Šinobara z univerzity v Kjótu je ale skeptický. Japonský biolog vynaložil obrovské úsilí při hledání kmenových buněk ve vaječníku myši a nespěl. „Možná jsme na ty buňky nenarazili, ale spíš bych řekl, že tam vůbec nejsou,“ řekl Šinobara v rozhovoru pro prestižní vědecký týdeník Nature. Ani pak by nebyly ženy bez šancí. Před několika lety uspěli američtí vědci při tvorbě kmenových buněk z neoplozeného opičího vajíčka, které donutili k vývoji v embryo bez oplození spermií. Kmenové buňky z tohoto „panenského“ embrya se ochotně měnily na nejrůznější typy buněk a udržely si tuto schopnost „buněčné rekvalifikace“ po dlouhé roky.


Pacientům po infarktu by tímto způsobem vypěstovanou srdeční svalovinou „vyspravili“ těžce poškozené srdce. Lidem s těžkými popáleninami by z kmenových buněk vypěstovali kůži pro překrytí rozsáhlých ran. O významný objev kmenových buněk z varlat se postaral tým německých biologů vedených Gerdem Hasenfussem z univerzity v Göttingenu.

Překvapení v laboratoři
Vědci odebrali myšákům z varlat buňky procedurou, jakou lze použít i u člověka. Buňky pak dále pěstovali v laboratorních podmínkách. Tři z tisíce kultivovaných buněk se chovaly jako kmenové buňky. To znamená, že byly schopny množit se v laboratoři a při vytvoření vhodných podmínek se měnily na nejrůznější buňky dospělého těla.

„Byli jsme tím zaskočení,“ svěřil se Hasenfussův spolupracovník Wolfgang Engel v rozhovoru pro časopis Nature, který studii německých vědců otiskl. Savci včetně člověka mají v těle zhruba 250 různých typů buněk. Zatím není jasné, jestli kmenové buňky získané z varlat disponují schopností proměny na všechny buněčné typy a zda jim některá buněčná specializace není odepřena. „To musíme ještě otestovat,“ řekl Engel.

Jednu významnou zkoušku ohněm už kmenové buňky z varlat absolvovaly. Vědci je vstříkli do nitra velmi mladého myšího zárodku a sledovali jejich další osudy. Buňky vzešlé z kmenových buněk se objevily v nejrůznějších místech těla myšek, které se z těchto zárodků narodily. Buňky tvořily nedílnou součást některých orgánů, například srdce, mozku, střeva, plic, svaloviny, jater, ledvin či sleziny.

V roce 2004 se podařilo japonským vědcům sporadicky získávat velmi malá množství kmenových buněk z varlat novorozených myších samečků. Pokusy o další zefektivnění metody skončily nezdarem. Tým Gerda Hasenfusse uspěl u dospělých myších samců a to představuje velký příslib do budoucna.

Obava ze zrady biologických hodin
Mnozí odborníci přesto zůstávají k úspěchu německých vědců skeptičtí. Nejsou si jistí, zda se buňky z varlat plně vyrovnají kmenovým buňkám získávaným z embryí.

Například přední expert na kmenové buňky Alan Colman ze singapurské biotechnologické společnosti ES Cell International poukazuje na nevyjasněné otázky stárnutí kmenových buněk z varlat.

Obává se, že tyto buňky mají své vnitřní biologické hodiny nařízeny podobně jako spermie a po několika týdnech začnou své jedinečné schopnosti ztrácet.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...