Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kodaňská diagnóza: moře stoupnou až o dva metry

Věda

  16:22
Dnes narozené děti se mohou dožít doby, kdy hladina světových moří bude o dva metry výš, než v současnosti. Plyne to ze studie šestadvaceti vědců, kteří vypracovali tzv. Kodaňskou diagnózu. Jejich názor vyjadřuje postoj nejradikálnějších „alarmistů“.
Grónské ledovce - zdroj obav klimatologů

Grónské ledovce - zdroj obav klimatologů foto: Reuters

Globální oteplování postupuje mnohem rychleji a může mít podstatně horší následky, než se dosud soudilo, tvrdí mezinárodní skupina klimatologů vystupující pod názvem Kodaňská diagnóza.
Do roku 2100 by podle těchto vědců mohla hladina moří stoupnout až o dva metry. Lidé by se museli vyrovnat s teplotami až o sedm stupňů vyššími.

Udělejte si názor

celý text Kodaňské diagnózy najdete
na této adrese
(v angličtině)

Nejpesimičtější varianta uváděná v závěrečné zprávě Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) v roce 2007 počítala s růstem hladiny o 60 cm, přičemž je možné, že se moře zdvihnou jen o 18 cm. Proč je odhad Kodaňské diagnózy (název odkazuje k vrcholnému setkání OSN k ochraně klimatu v Kodani, které začne již za čtrnáct dní) o tolik vyšší? Zúčastnění vědci tvrdí, že starší modely nebraly v úvahu možné zrychlení tání grónských a antarktických ledovců.

"Tato zpráva vyjadřuje názory jen jedné skupiny klimatologů, těch, kteří jsou toho názoru, že zprávy IPCC jsou příliš konzervativní. Navíc v ní, oproti zprávám IPCC, vidím i celkem jasnou snahu ovlivnit výsledky politických jednání určitým směrem. Například v posledním odstavci na straně 9 je zmíněn jen jeden stabilizační scénář, pro maximální nárůst teploty o 2 stupně Celsia, ostatní scénáře ze zprávy IPCC zmíněny nejsou. To nedává politikům možnost výběru, ale tlačí je do jednoho jediného rozhodnutí. Rovněž načasování jistě není náhodné," řekl Lidovým novinám Ladislav Metelka, český zástupce při IPCC.

Zrádná snaha o aktuálnost
Materiál Kodaňské diagnózy vychází z nejnovějších studií, což však může být paradoxně i nevýhoda. "Domnívám se, že každý takový článek by měl dostat nejprve čas, aby ho pročetli i další odborníci, a případně ho zkritizovali či konfrontovali se svými výsledky. Teprve pokud studie projde touto veřejnou odbornou "kontrolou" nebo kritikou, mohou jeho výsledky být brány vážně. A to i v případě, když tyto studie vyšly v recenzovaných časopisech," komentuje přístup klimatologů Kodaňské diagnóz klimatolog Metelka.

"Snaha o co nejaktuálnější výsledky nemusí být vždy to pravé, domnívám se, že tady by se mělo vycházet hlavně z dostatečně prověřených výsledků. Klimatologové také nestaví prognózy a scénáře dalšího vývoje na jednom jediném klimatickém modelu. Z tohoto pohledu mi stále jako nejkvalitnější připadá 4. Zpráva IPCC z roku 2007," dodává český expert.