Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kokain, kam se podíváš

Věda

  8:26
Někteří odborníci už dlouho říkají: užívání tvrdých drog je mnohem rozšířenější než uvádějí oficiální statistiky. A potvrzuje to také voda evropských řek.

Devětadevadesát procent všech bankovek obíhajících v Londýně na sobě nese stopy kokainu. Většina se jich zašpiní nepřímo od jiných bankovek či z rukou uživatelů drog. Sedm procent z nich bylo v přímém kontaktu s kokainem během užívání.

S drogami je to jako s ledovci: největší část problému není vidět. Lidé užívající drogy se svým chováním nechlubí a pomoc vyhledá jenom malá část z nich. Statistky o užívání drog sice obsahují množství ukazatelů, ale málokdo se odváží tvrdit, že jsou zcela přesné. Odborníci, kteří se problémem zabývají, pak často bojují s nepřítelem, jehož sílu vůbec neznají. Lékaři proto vítají každou pomoc, která by jim zpřesnila představy o rozšíření zneužívání drog.

Velmi drahá špína

Jsi takový, jaké jsou tvoje odpadky - tímhle heslem se řídili dvě skupiny vědců, které se rozhodly určit množství kokainu, které spotřebují populace kolem některých evropských řek.

Během posledních měsíců měřili množství kokainu v Temži, Pádu či Rýnu. Ročně jimi protečou zbytky po drogách za miliardy eur, tvrdí výzkumníci.

Podle nich množství zachycených látek naznačuje, že kokain je mnohem rozšířenější recept na štěstí, než uvádí odhady pořizované tradičními metodami.

Skupina italských badatelů z milánského ústavu Maria Negriho pro farmaceutický výzkum se rozhodla jít na věc „přímo“ a vyhnout se zkreslením. Tým pod vedením Ettoreho Zuccata přistoupil k jedné z tvrdých drog, kokainu, jako k léku. Jejich starší studie už totiž ukázaly, že odpadní vody dokáží prozradit mnohé o tom, kolik a jakých léků užívají lidé. Vědci o tom informovali v článku uveřejněném v časopise Environmental Health.

Kokain je v tomhle ohledu jako lék. Po jeho požití se malá část dávky z těla vyloučí v původní podobě, většina se při přeměně v rozkoš rozloží. „Odpadem“ tohoto procesu je benzoylekgonin, zkráceně BE. Tato látka podle odborníků vzniká pouze při požívání kokainu, a je to tedy spolehlivý indikátor.

BE má i tu výhodu, že ve vodě vydrží dlouho beze změn. Jeho množství výrazně snižují jen čističky odpadní vod. Ale vědci tvrdí, že se jim díky sérii experimentů podařilo poměrně spolehlivě určit procento BE, které čištěním projde. Takže z vody za čističkou mohou s dobrou spolehlivostí odhadovat, kolik BE bylo v odpadech před čističkou.

První měření provedená na řece Pádu podle vědců znamenají, že jí každý den „protečou“, ať už v původním, nebo přeměněném stavu, asi čtyři kilogramy kokainu. To podle přepočtů znamená, že v dané oblasti v nosech konzumentů kokainu skončí 160 tisíc „lajn“, tedy jednorázových dávek.

Nejrizikovější skupinou uživatelů kokainu jsou přitom mladí od 15 do 35 let. Mezi nimi bylo podle odhadu úřadů asi 15 tisíc lidí, kteří se přiznali ke konzumaci drog jednou měsíčně. Ale že by každý z nich denně „sjel“ deset kokainových „čar“? Problém je tedy patrně větší, než se většina odborníků domnívala.

Skandál ale teprve přišel: italský tým se přesunul do Londýna, města, které se někdy označuje za „metropole kokainu“. Vědci použili stejnou metodu, a zjistili, že Londýňané jsou snad ještě rozmařilejší. Stopy ve vodě naznačovaly, že Londýn každý den spotřebuje 150 tisíc dávek kokainu. Odhady na základně tradičních statistik uváděly asi 10 tisíc „lajn“. Od té doby se v Anglii mluví o „kokainové časované bombě“.

Platí ovšem, že jeden vědecký tým revoluční převrat nedělá: měření je třeba opakovat. Zdá se, že v tomto případě se to povedlo. Podobné výsledky přišly z Německa, kde je potvrdila skupina z Ústavu pro biomedicíncký a farmaceutický výzkum v Norimberku.

Podle ní proteče jenom samotným Rýnem každý rok odpad z 11 tun čistého kokainu. Pokud by za takové číslo mělo být odpovědno jenom 0,8 procenta obyvatel, které za „občasné uživatele“ této drogy považuje statistika EU, denní dávka každého z nich by byla 16 „lajn“. Někteří odborníci se zdráhají uvěřit: uživatelů kokainu by muselo být mnohem více, než se doposud domnívali.

V Čechách se zatím podobná studie neprovedla a patrně by ani neměla smysl, domnívá se MUDr. Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. Podle něj je u nás kokain stále okrajovou drogou. „Ale taková studie by u nás nebyla nezajímavá. Jenom by se musela zacílit na jinou drogu, například na pervitin,“ dodává Mravčík.

Autoři:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat