130 let
Umělé oplodnění (ilustrační foto).

Umělé oplodnění (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Dnes v LN

Konec dvojčat ze zkumavky

Věda
  •   7:00
Mužům ubývá spermií. Je to daň za stres, znečištění životního prostředí, kouření i další civilizační „vymoženosti“. Ženy zase odkládají první porod na věk daleko po třicítce. Zplodit dítě přirozeným způsobem začíná být problém. A tak je umělé oplodnění služba stále žádanější, a to i přesto, že je spojena s řadou komplikací. Řešit by je měl i nový zákon.

Zájem o umělé oplodnění v Česku prudce stoupá. Jen loni se ženy snažily touto cestou otěhotnět téměř ve čtyřiadvaceti tisících případů. Letos bude toto číslo zřejmě ještě vyšší. Řada budoucích matek chce totiž stihnout celou proceduru dřív, než začne platit nový zákon.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi ně patří i pětatřicetiletá Jarmila Strnadová z Prahy, která by chtěla rovnou dvojčata. „Myslím si, že je lepší mít obě děti najednou, když už musím absolvovat řadu nepříliš příjemných zákroků,“ říká budoucí matka. Jenže s novým zákonem se šance na dvojčata výrazně sníží. Sníží se totiž počet používaných embryí při zákroku hrazeném pojišťovnou.

Jen do čtyřiceti

Podle dosavadní úpravy hradí pojišťovna tři pokusy, každý přibližně za 42 tisíc korun. Dvě a více embryí se do dělohy vkládá kvůli vyšší pravděpodobnosti otěhotnění. Nezřídka se tak stane, že se ujme více než jedno embryo.

Podle již schválené novely se budou kompletně proplácet čtyři pokusy, ale jen pokud se při prvních dvou použije pouze jedno embryo. A jenom u žen do 40 let. Za touto věkovou hranicí si už všechno platí neplodné páry samy. Umělé oplodnění, i z vlastní kapsy, bude možné pouze do 49. roku ženy.

Více o umělém oplodnění čtěte v příloze Medicína & Věda ve středečním vydání deníku Lidové noviny

Autor: Josef Matyáš