Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Konec „polibku života“

Masáž srdce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masáž srdce | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Dýchání z úst do úst může člověku postiženému infarktem spíše uškodit než pomoci, tvrdí japonští lékaři.

Když se staneme svědky náhlého kolapsu jiného člověka, představa dýchání z úst do úst je asi to první, co nás napadne. Ale jak už to bývá, i v tomto případě si ze školy nejlépe pamatujeme věci méně důležité. V případě zástavy srdce, která je nejčastější příčinou rychlého kolapsu, může dýchání z úst do úst zhoršit následky prodělané srdeční příhody, naznačují nové výzkumy.

Patří k nim především největší zatím provedená studie oživování osob postižených zástavou srdce, zveřejněná v posledním čísle odborného časopisu Lancet. Tým japonských lékařů přezkoumal případy výjezdu záchranné služby v oblasti Kanto. Jejich studie podrobně sleduje 4068 zásahů záchranné služby, jež byly identifikovány jako pomoc při infarktu myokardu u dospělého.

Záchranáři, kteří přijeli na místo, přesně zaznamenali, zda a jak se laici pokoušeli o resuscitaci. Ve valné většině případů se postiženým nedostalo pomoci (2917 případů). Ve 439 případech byla postiženým prováděna jen masáž srdce stlačováním hrudníku, u 712 případů použili svědci masáž i dýchání z úst do úst (dohromady tzv. technika KPR). Lékaři srovnávali úmrtnost a zejména neurologický stav pacientů, kteří přežili.

Výsledky potvrdily mezi záchranáři již dobře známou skutečnost, že i laická pomoc více než dvojnásobně zvyšuje šance postižených na přežití. Jestli byla použita KPR, nebo jenom masáž srdce, nehrálo velkou roli. Z obou skupin přežil infarkt přibližně stejný počet pacientů.

Lepší život s masáží
Důležité však bylo, jak se příhoda podepsala na jejich dalším životě: S malým neurologickým poškozením přežívalo podle výzkumu dvakrát více pacientů ze skupiny, která dostala jen masáž hrudníku.

Statistika podle japonských vědců neodhalila „výhody poskytnutí dýchání z úst do úst navíc k nepřímé masáži srdce u žádné skupiny pacientů,“ napsali japonští lékaři.

Přitom současné mezinárodní zásady pomoci doporučují střídat masáž hrudníku s ventilací (dýcháním z úst do úst). Umělé dýchání podle nich slouží k lepšímu okysličení krve, zatímco masáž srdce pomáhá znovu nastartovat krevní oběh.

V posledních úpravách těchto doporučení už došlo k omezení role dýchání z úst do úst (po 30 stlačeních mají následovat dva vdechy). Japonští vědci a někteří další kardiologové ale volají po okamžité změně. Podle nich by měla mít absolutní přednost nepřerušovaná nepřímá masáž srdce.

„Pacienti lépe přežívají, když mají v krvi méně kyslíku, ale díky hrudní masáži krev lépe cirkuluje po těle. Jejich výhlídky jsou pak lepší, než když mají lépe okysličenou krev dýcháním z úst do úst, ale mají horší krevní oběh, protože je masáž srdce přerušována kvůli ventilaci,“ píše kardiolog Gordon A. Ewy v komentáři k článku japonských lékařů, který vyšel ve stejném čísle časopisu Lancet.

Japonští lékaři ani Ewy ale nedávají odpověď na otázku, jaký postup je lepší, když je záchranářů více, a tak není zapotřebí masáž srdce přerušovat.

V některých případech je dýchání z úst do úst nenahraditelné. Především když se nejedná o zástavu srdce, ale dýchání (například u topících se či předávkovaných drogami). A také u resuscitace dětí.

Čistá záchrana
Gordon Ewy ale upozorňuje, že omezení významu dýchání z úst do úst ve zdravovědě může přispět k záchraně dalších životů. Důvod je tentokrát psychologický: lidé mají z této techniky strach. Především kvůli nakažlivým nemocem.

„Většina lidí není ochotna poskytnout dýchání z úst do úst neznámému člověku,“ píše Ewy. Kdyby byl ve zdravovědě zdůrazněn význam masáže rukama, mohl by podle něj stoupnout počet pokusů zachránců a zachráněných. A jak dokázala i japonská studie, na včasné pomoci záleží nejvíce.

S jeho názorem souhlasí i postupy vypracované českými záchranáři na základě jejich zkušeností dispečerové laikům radí, aby ihned po kolapsu postiženého „začali pumpovat a nepřestávali“. Jednoduchý postup v tomto případě ušetří čas a laik se proto může plně věnovat záchraně postiženého.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!