Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec spekulací: NASA nenašla mimozemšťany, ale podivný život na Zemi

Věda

  18:49
WASHINGTON - Online vydání časopisu Science ve čtvrtek večer zveřejnilo očekávanou studii, kolem níž se v posledních dnech strhl nečekaný humbuk. Odborníci z Astrobiologického ústavu NASA a několika dalších vědeckých institucí v ní oznamují objev podivných bakterií, které se místo fosforu dokážou živit arzenem.

Jezero Mono v Kalifornii foto: Science

Infromace měly zůstat embargované do 20. hodiny našeho času, kdy ve Washingtonu začíná tisková konference, ale kvůli úniku informací na veřejnost je časopis Science uvolnil o hodinu a půl dřív.

Objev se netýká mimozemského života na Titanu, na Marsu ani na jiném vesmírném tělese, jak naznačovaly spekulace v některých médiích a mnoha internetových diskusích.

Nález se drží víc při Zemi, a to doslova: biochemička Felisa Wolfe-Simonová s kolegy objevila v kalifornském jezeře Mono bakterie, které se vymykají našim dosavadním představám o živých organismech.

Bakterie kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae

Voda v jezeře má vysoký obsah solí a arzenu. Pro běžné "pozemšťany" je azren jedovatý, ale bakterie kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae ho dokážou ve svém metabolismu využít místo fosforu, který je jedním ze základních stavebních kamenů všech živých tvorů včetně člověka.

Podle Antonína Vítka, odborníka na astrobiologii a výzkum vesmíru z Akademie věd ČR, je objev zajímavý především tím, že rozšiřuje naše znalosti o tzv. extremofilních organismech žijících například v extrémně horkém, chladném či kyselém prostředí.

Tudíž se při hledání života ve vesmíru musíme zaměřit i na místa, která jsme dosud opomíjeli, protože jsme je považovali za příliš nehostinná.

Podrobnosti a komentáře expertů k objevu NASA si přečtěte v pátečním vydání deníku

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VE STROJÍRENSTVÍ (30-35000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat