Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kopie nejlepších přátel na prodej

Věda

  11:12
Dobrým obchodem, a nejen špičkovou vědou, se díky jedné americké firmě má stát klonování psů. V polovině června dojde ve Spojených státech ke krajně nezvyklé dražbě. Soukromá biotechnologická společnost BioArts nabídne v aukci pět míst v pořadníku na naklonování psa.

Staffordšírský teriér foto: Reprofoto

 Vyvolávací cena se odhaduje na 100 až 180 tisíc dolarů. Jestli se vyšplhá výše a o kolik, to si netroufá ředitel společnosti Lou Hawthorne odhadnout.

 Záruku splnění objednávky má potenciálním zákazníkům zajistit osobní účast jihokorejského biologa Woo Suk Hwanga, který jako první na světě naklonoval psa a zároveň proslul vědeckým skandálem na poli výzkumu lidských embryonálních kmenových buněk.

Dlouhý hon na psí klon
Klonování psa se vědcům dlouho nedařilo. K hlavním protagonistům tohoto vědeckého honu patřil i Lou Hawthorne, když se pokoušel klonovat pro miliardáře Johna Sperlinga jeho fenku Missy. Sperlingův pes byl „voříšek“ s vydatnou příměsí krve kolie a huskyho a bylo jasné, že stejného psa už Sperling nesežene. Hawthorne mu slíbil dokonalou Missyinu kopii.

 Nejprve se spojil s vědci z Texas A&M University vedenými Markem Westhusinem. Později založil s vydatnou Sperlingovou finanční pomocí vlastní biotechnologickou společnost Genetics Savings and Clone. Ani v té se ale nepodařilo Missy klonovat. Fenka uhynula v roce 2002. Její buňky připravené ke klonování zůstávaly v zamraženém stavu uložené do tekutého dusíku.

Firma Genetics Savings and Clone se dostala do finančních potíží a pokusila se udržet nad vodou klonováním koček. Zákazníci se ale dvakrát nehrnuli. Většinu odradila cena 50 tisíc dolarů za klon. Ke zvýšení počtu objednávek nepomohlo ani „výprodejové“ zlevnění na 30 tisíc dolarů.  Genetics Savings and Clone nakonec nemohla udělat nic jiného než vyhlásit bankrot.

Smlouva s ďáblem?
Hawthorne se průlomu přesto nakonec dočkal. Spojil se „padlým hrdinou“ Woo Suk Hwangem, který v roce 2005 úspěšně naklonoval afghánského chrta Snuppyho a vzápětí i několik korejských vlků.

 Poté, co byl Hwang pro podvody vyhozen ze Soulské národní univerzity, odešel pracovat mimo jihokorejskou metropoli do nově založeného bioinženýrského výzkumného ústavu Sooam v Yonginu. S Hwangovou pomocí a s nakoupenými patentovými právy na postup klonování, kterým přišla na svět ovce Dolly, teď chce Hawthorne rozjet klonovací psí byznys ve velkém.

 Mnozí vědci jsou k plánům firmy BioArts skeptičtí. Například přední americký biolog Rudolf Jaenisch z Massachusetts Institute of Technology je přesvědčen, že každý klon si nese v dědičné informaci celou řadu defektů, a to účinnost postupu při tvorbě psích klonů výrazně sníží.

 „Některé klony jsou perfektní a jiné ne,“ přiznává Lou Hawthorne a dodává, že tři kopie fenky Missy, které se podařilo získat Hwangovu týmu a kterým je od tří do šesti měsíců, se těší dobrému zdraví.

 Prvnímu klonu kočky je v současnosti sedm let a i ten si vede velmi dobře. Kočka CC se stala matkou a nic jí nechybí. Hwang údajně postup pro klonování psů dalším výzkumem v Sooamu značně zefektivnil. Dnes se narodí štěně z každého čtvrtého embrya získaného klonováním a přeneseného k dalšímu vývoji náhradní psí mámě.
 Velkou nevoli vzbudily aktivity společnosti BioArts u amerických ochránců zvířat. Ti se obávají, že klony psů budou defektní a zvířata budou zbytečně trpět.

Autor: