Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korálové útesy u Skotska by mohli 'opravovat' roboti

Věda

  7:00
LONDÝN - Roboty schopné "opravovat" pod mořskou hladinou poničené korálové útesy nyní vyvíjejí vědci z Heriot-Watt University ve skotském Edinburghu.
Korálový útes

Korálový útes foto: Shutterstock

O projektu, který může významně přispět k záchraně těchto ohrožených mořských ekosystémů, informoval server BBC. Tým složený z expertů na biologické i technické vědy právě dokončuje software umožňující, aby roboti přezdívaní v překladu "korálboti" dokázali rozpoznat jednotlivé korály a odlišili je od ostatních objektů v moři.

Korálové útesy

Korálové útesy jsou domovem mnoha různých druhů ryb a ostatních mořských tvorů, s nimiž tvoří svůj vlastní malý ekosystém. V současné době jsou korálové útesy vážně poškozovány destruktivní rybářskou činností a trvá desítky let, než se jejich růst obnoví. Kromě rybářství je ohrožuje i bezohledný turismus či emise oxidu uhličitého, kvůli kterému je mořská voda kyselejší, což vede k úhynu klíčových druhů korálů.

Vědci nyní usilují o navýšení financí pro projekt. Uspějí-li, mohla by se první korálbotí mise uskutečnit již během jednoho roku.

Asi jeden metr vysocí korálboti budou pracovat v "hejnech", což je v přírodě osvědčený model. "Naším hlavním cílem je dosáhnout obnovy korálových útesů prostřednictvím skupiny robotů. To jim umožní praktikovat spolupráci, kterou vidíme v přírodě například u roje včel, společenství termitů či mravenců," uvedla podle BBC vedoucí týmu bioložka Lea-Anne Henryová.

"Myslím, že mají velmi dobré šance (ve svém záměru) uspět," řekl Noel Sharkey z Sheffieldské univerzity, kterého oslovil server BBC jako nezúčastněného experta. Projekt považuje prý za "velmi užitečný".

Korálové útesy se nejčastěji vyskytují v teplých mělkých vodách tropických oblastí, korály však žijí i v chladnějších vodách, například u západního pobřeží Skotska. Když byly tyto korálové útesy poškozeny, ponořili se k nim potápěči do hloubky přes 200 metrů a snažili se stmelit zlomené části.

Vzhledem k uvedené hloubce to je však velmi náročná činnost. Korálboti by pro tyto účely měli být lépe vybaveni a takovou opravu by měli zvládnout během několika dnů či týdnů. Ekologické organizace varují, že korálové útesy by mohly zcela vymizet během pouhých 50 let.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat