Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korálové útesy u Skotska by mohli 'opravovat' roboti

Věda

  7:00
LONDÝN - Roboty schopné "opravovat" pod mořskou hladinou poničené korálové útesy nyní vyvíjejí vědci z Heriot-Watt University ve skotském Edinburghu.
Korálový útes

Korálový útes foto: Shutterstock

O projektu, který může významně přispět k záchraně těchto ohrožených mořských ekosystémů, informoval server BBC. Tým složený z expertů na biologické i technické vědy právě dokončuje software umožňující, aby roboti přezdívaní v překladu "korálboti" dokázali rozpoznat jednotlivé korály a odlišili je od ostatních objektů v moři.

Korálové útesy

Korálové útesy jsou domovem mnoha různých druhů ryb a ostatních mořských tvorů, s nimiž tvoří svůj vlastní malý ekosystém. V současné době jsou korálové útesy vážně poškozovány destruktivní rybářskou činností a trvá desítky let, než se jejich růst obnoví. Kromě rybářství je ohrožuje i bezohledný turismus či emise oxidu uhličitého, kvůli kterému je mořská voda kyselejší, což vede k úhynu klíčových druhů korálů.

Vědci nyní usilují o navýšení financí pro projekt. Uspějí-li, mohla by se první korálbotí mise uskutečnit již během jednoho roku.

Asi jeden metr vysocí korálboti budou pracovat v "hejnech", což je v přírodě osvědčený model. "Naším hlavním cílem je dosáhnout obnovy korálových útesů prostřednictvím skupiny robotů. To jim umožní praktikovat spolupráci, kterou vidíme v přírodě například u roje včel, společenství termitů či mravenců," uvedla podle BBC vedoucí týmu bioložka Lea-Anne Henryová.

"Myslím, že mají velmi dobré šance (ve svém záměru) uspět," řekl Noel Sharkey z Sheffieldské univerzity, kterého oslovil server BBC jako nezúčastněného experta. Projekt považuje prý za "velmi užitečný".

Korálové útesy se nejčastěji vyskytují v teplých mělkých vodách tropických oblastí, korály však žijí i v chladnějších vodách, například u západního pobřeží Skotska. Když byly tyto korálové útesy poškozeny, ponořili se k nim potápěči do hloubky přes 200 metrů a snažili se stmelit zlomené části.

Vzhledem k uvedené hloubce to je však velmi náročná činnost. Korálboti by pro tyto účely měli být lépe vybaveni a takovou opravu by měli zvládnout během několika dnů či týdnů. Ekologické organizace varují, že korálové útesy by mohly zcela vymizet během pouhých 50 let.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat