Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kosmickou loď Sojuz poškodili, v prosinci k ISS možná neodstartuje

Věda

  17:02
MOSKVA - Kontejner s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz, která má v prosinci dopravit další posádku na mezinárodní kosmickou stanici (ISS), byl při přepravě na kosmodrom Bajkonur poškozen. Oznámil to v Moskvě šéf ruského kosmického konstrukčního závodu Eněrgija Vitalij Lopota.

Sojuz foto: ČTK

Podle agentury Interfax, která se odvolává na ruské experty, by start lodi s rusko-americkou posádkou plánovaný na 13. prosince mohl být ohrožen. Podle Lopoty nebyla poškozena sama kosmická loď,

Poškození jsou vážná

Jako velmi vážná hodnotí po bližším zkoumání ruští experti poškození kosmické lodi Sojuz, k nimž došlo za nejasných okolností během přepravy na kazašský kosmodrom Bajkonur. Podle agentury Interfax bude
muset být start příští posádky k mezinárodní vesmírné stanici ISS odložen.

ale přepravní kontejner, v němž byl Sojuz do Bajkonuru dopraven z výrobního závodu ve městě Koroljovo u Moskvy. Agentura Interfax nicméně nevylučuje, že loď bude muset být dopravena k opravě zpět do Koroljova.

"Taková alternativa by byla neblahá, protože by to mohlo zpochybnit plánovaný start nové expedice na ISS," citoval Interfax nejmenovaného ruského experta.

Kosmické lodi a rakety se z ruských výrobních závodů dopravují do
kazašského Bajkonuru vlakem na speciálně upravených vagonech. Podle ruských médií se přepravní kontejner poškodil zřejmě právě při nakládání nebo vykládání. O rozsahu poškození ani době, kdy k nehodě došlo, se ruská média nezmiňují.

Vážná nehoda postihla ruský kosmický program letos v červenci, kdy se cestou na Bajkonur srazila s protijedoucím vlakem souprava s raketou Proton. Nosná raketa, která měla na oběžnou dráhu vynést družici ruského navigačního systému GLONASS, musela být odeslána k opravě, která stála přes deset milionů rublů (přes šest milionů korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat