Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kosmonauti si připili vodou ze své moči

Věda

  12:59
HOUSTON - Posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se podařilo zprovoznit zařízení recyklující moč kosmonautů na vodu a ve středu si její tři členové první "várkou" slavnostně připili. Informoval o tom dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svých internetových stránkách.

Recyklační systém měl dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (na snímku) raketoplán Endeavour . foto: NASA

"Chutná skvěle," pochvaloval si Američan Michael Barratt. Jeho ruský kolega Gennadij Padalka se mezitím snažil chytit do úst kuličku čiré tekutiny, kterou vytlačil z plastikové lahve a která před ním ve stavu beztíže unikala. "Stojí za to se za ní hnát," komentoval Barratt pobaveně počínání ruského astronauta.

Recyklační systém ECLSS v hodnotě 250 milionů dolarů (4,8 miliardy korun) dopravil na ISS loni v listopadu raketoplán Endeavour. Astronauti ho však nemohli zatím používat, dokud odborníci na Zemi neprověřili vzorky vody, kterou vyprodukoval, a neopravili porouchanou záklopku stroje. To se podařilo v pondělí, a tak si ve středu mohli poprvé vodou z nového zdroje připít.

Barratt při této příležitosti poznamenal, že je trochu podivné, když si na oběžné dráze popíjejí čistou vodu, "když ta skutečná je přes 200 mil odsud", připomněl, že se ISS pohybuje ve výšce přes 300 kilometrů nad Zemí.

Zařízení ulehčí zásobovacím lodím
Funkční zařízení na recyklaci vody je nezbytné pro letošní plánované rozšíření stálé posádky orbitálního komplexu ze současných tří kosmonautů na šest. Ulehčí se také zásobovacím lodím, které nebudou muset na stanici dovážet tolik čerstvé vody. V neposlední řadě je vývoj takového přístroje klíčový pro chystané základny na Měsíci a na Marsu.

Vlastní vodu na ISS dosud zajišťovalo podobné zařízení v ruské části komplexu. To ale na pitnou tekutinu přetváří vlhkost ze vzduchu, a ne lidskou moč. Americký stroj svádí kapalné výměšky astronautů do velké nádrže, kde se z nich zahříváním odpaří voda. Tyto páry se smíchají s vodou, která se sráží ze vzduchu, a výsledek se pročistí přes filtry. Až bude na palubě ISS šest kosmonautů, dokáže recyklační jednotka podle NASA vyrobit 22 litrů vody asi za šest hodin.

Týdenní recyklace
"Některým lidem se může myšlenka pití recyklované moči zdát jako nechutná, ale to samé se děje na Zemi jen s větším časovým rozestupem mezi močí a vodovodním kohoutkem," vysvětlila manažerka Johnsonova vesmírného střediska (JSC) Marybeth Edeenová. "Ve vesmíru to trvá jen týden," dodala.

Malé oslavy první "várky" vody z nového přístroje se telemostem na dálku zúčastnili i pracovníci JSC v Houstonu a Marshallova střediska vesmírných letů v Huntsvilleu. Byl mezi nimi i kosmonaut Don Pettit.

"My si s vámi, hoši, připijeme včerejším kafem," žertoval podle serveru space.com Pettit. "My tu budeme pít včerejší kávu asi častěji, ale jsme za to rádi," opáčil mu Barratt z oběžné dráhy.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.