Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Které vědecké ústavy jsou nejlepší? Podívejte se

Věda

  18:13
PRAHA - Bouři nevole vyvolaly výsledky nového hodnocení vědeckých pracovišť Akademie věd. Komisaři udělili 15 čtyřek a jedno pracoviště dostalo dokonce pětku - tedy nedostatečnou. Toto hodnocení vyvolalo ve čtvrtek ostrou diskuzi na zasedání Akademického sněmu a projevy nesouhlasu některých ředitelů jednotlivých institucí. Závěry komise složené z předních českých i zahraničních vědců jsou prý neobjektivní.

Zasedání Akademického sněmu AV ČR foto: Akademie věd ČR

Ukázalo se například, že jediné pracoviště, které dostalo nejhorší hodnocení, tedy Oddělení větrné energie Ústavu fyziky atmosféry, bylo už loni v létě zrušeno. Ředitel ústavu Zbyněk Sokol, který je ve funkci necelé dva měsíce, soudí, že tato skutečnost jeho ústav poškodila. O zrušení oddělení bylo podle Sokola rozhodnuto už v roce 2009, tato informace se objevila i v dokumentech, které měla hodnotící komise k dispozici.

Pětka jako ve školeZasedání Akademického sněmu AV ČR
Ředitel se špatným hodnocením tohoto již zrušeného oddělení souhlasí, protože bylo zaměřeno pouze na aplikovaný výzkum, nikoliv na výzkum základní. "Problém, který já vidím, je v tom, že zveřejněná informace dává ústavu známku, že v něm bylo nejhorší pracoviště v akademii," dodal.

K tématu:

Devět hodnotících komisí, v nichž byli zastoupeni i zahraniční experti, rozdávalo známky v pětibodové stupnici jako ve škole, vesměs jednotky a dvojky, ale i trojky. Čtyřek udělili komisaři 15, problematickou pětku jenom jednu.

Výsledky hodnocení vědeckých pracovišť

Ředitelé se bouří
Ředitelka Orientálního ústavu Stanislava Vavroušková, jejíž Oddělení východní Asie skončilo mezi čtyřkaři, považuje závěr komise za zcela neobjektivní a hodlá se proti němu bránit.

Komise podle ředitelky Ústavu experimentální medicíny Evy Sykové hodnotily nesouměřitelné týmy. Uvedla, že v Laboratoři tkáňového inženýrství jejího ústavu, která dostala čtyřku, zaměstnává jen dva lidi, jejichž úkolem není základní výzkum. Laboratoř má spolupracovat s firmami a inovace, tedy výsledky jiných oddělení, uvádět do praxe.

Syková stejně jako mnoho jiných diskutujících protestovala proti podle ní předčasnému zveřejnění výsledků první hodnotící etapy. Akademická rada měla počkat až po jejich projednání s řediteli pracovišť, po kterých se může ještě hodnocení opravit, dodala.
 Zasedání Akademického sněmu AV ČR

Kvalita se zlepšila
Z porovnání výsledků hodnocení posledního období (2005 až 2009) s výsledky hodnocení předchozího rovněž pětiletého období vyplývá, že se kvalita vědecké práce na pracovištích akademie zlepšila.

Přes všechny výhrady nakonec pro závěrečné usnesení sněmu k první etapě hodnocení hlasovalo 133 ze 178 jeho přítomných členů. První a nejdelší etapa hodnocení trvala podle sdělení Akademické rady téměř rok. Náklady na celou akci se budou pohybovat kolem deseti milionů korun.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat