Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Tajemství covidové jeskyně. Co z nás udělal rok v karanténě?


Každá pandemie jednou skončí. Všichni se těšíme, až se do minulosti propadne i ta současná covidová. Návrat k normálnímu životu ale nemusí být pro každého jednoduchý. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Každá pandemie jednou skončí. Všichni se těšíme, až se do minulosti propadne i ta současná covidová. Návrat k normálnímu životu ale nemusí být pro každého jednoduchý.

Zůstaň doma, zachráníš životy,“ hlásá jedno z hesel proticovidové kampaně. Udržování společenského odstupu v době, kdy se populací šíří infekční choroba, patří k evolučně osvědčeným způsobům boje s nákazou. Člověk není jediný, kdo se k němu uchyluje. V mraveništi napadeném smrtící plísní se nemocní jedinci uchylují do ústraní a zdravé mravenčí dělnice omezí vzájemné kontakty na nezbytné minimum. 

Africké opice mandrilové pečují o nemocné členy tlupy, ale upustí od zdvořilostních kontaktů, jimiž si běžně projevují přízeň. Člověk jako jediný uplatňuje společenský odstup preventivně. I tahle obrana proti šíření chorob má dlouhou historii. V evropských přístavech se uvalovala čtyřicetidenní karanténa na koráby připlouvající z oblastí postižených morem už ve 14. století. V globalizovaném světě postiženém pandemií covidu-19 upadají do „lockdownů“ celé státy.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!