Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Laboratoř určí pravý kaviár. Vědci mají novou techniku, využívají genetiku

Do jiker se přidává sůl a případně konzervační látky, přičemž právě od těchto... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do jiker se přidává sůl a případně konzervační látky, přičemž právě od těchto... | foto: Reuters

Poznat nejlepší kaviár od méně hodnotných druhů umožňuje nová metoda genetického testování. Současně dává použitelnou zbraň do rukou ochránců přírody, kteří chtějí zabránit nadměrnému lovu jeseterů. Postup vymyslel Miloš Havelka z Fakulty rybářské a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Kaviár je vyhlášená a pěkně drahá pochoutka. Tím pravým, černým kaviárem jsou mírně solené jikry z jeseterovitých ryb (nepravý, červený kaviár jsou jikry z ryb lososovitých). Ale není jeseter jako jeseter a není jikra jako jikra.

Nejhodnotnějším a také nejdražším je kaviár z vyzy velké (tento jeseter je také známý pod svým ruským názvem běluga). Levnější jsou pak jikry jesetera malého. Právě kvůli lahůdkovému kaviáru se však tyto ryby dostaly mezi nejvíce ohrožené živočichy na světě a na jejich lov se zaměřily organizované pytlácké gangy.

Návrat do přírody brzdí snaha o zisk

Proto se rozvinuly umělé chovy jeseterů, které byly původně zaměřené na návrat odchovaných ryb do přírody, ale v poslední době se stále více věnují přímé produkci kaviáru. „Kaviár se získává také z kříženců (hybridů) jeseterovitých ryb. Nejčastější je bestěr, což je mezidruhový kříženec vyzy velké a jesetera malého,“ popisuje Miloš Havelka.

Na Jihočeské univerzitě se zabývá právě jeseterovitými rybami, metodu jejich rozpoznávání však dokončil při svém pracovním pobytu na Fakultě rybářských věd japonské Univerzity Hokkaidó ve městě Hakodate.

Detailní záběr na jednotlivá téměř černá jeseteří vajíčka.

Pro rozpoznání méně hodnotného kaviáru z hybridů od pravého kaviáru z vyzy velké se už používá komplikovaná analýza DNA. Doktor Havelka s japonskými kolegy zkoumal, jak by ji šlo zjednodušit. „Podařilo se mi určit některé specifické znaky v genomu vyzy velké a jesetera malého, a na jejich základě jsem vytvořil jednoduchou metodu, která umožní přesně identifikovat tyto dvě jeseterovité ryby a také jejich křížence bestěra. Současně se takto dá určit, jestli zkoumaný kaviár pochází z dalších kříženců vyzy nebo jesetera malého, ale v těchto případech se už nepozná, se kterými dalšími rybami se křížili,“ vysvětluje.

Jako v kriminálním seriálu

Jeho použití s nadsázkou přirovnává k seriálům typu Kriminálka Miami, Las Vegas a tak dále: „Tam ti opálení kluci, forenzní genetici, určí pachatele na základě analýzy DNA. Potřebují k tomu DNA nalezenou na místě činu, tu porovnají se vzorky podezřelých osob a určí, komu patří. My vzorek z,místa činu‘ nemusíme porovnávat s konkrétními,podezřelými‘, protože jsme nalezli druhově specifické znaky v genomech jeseterovitých ryb, takže přímo zjistíme, komu patří.“

Rychlý výsledek z laboratoře

K identifikaci stačí jediná jikra a přístroj zvaný PCR cykler, který namnoží právě ty úseky DNA, ze kterých je druh jesetera snadno rozpoznatelný. Za tři až čtyři hodiny je analýza hotová. Postup není výrazně levnější než obdobné genetické analýzy, jeho výhodou však je jeho přesnost.

Metodu vědci publikovali v odborném periodiku Scientific Reports. „Doufáme, že by metodu, která umožňuje přesné odlišení jedinců vyzy velké a jesetera malého od jejich kříženců, mohly používat instituce, jež se zabývají kontrolou potravin a také obchodem s ohroženými přírodními druhy a produkty z nich,“ říká doktor Havelka.

Všichni jeseteři totiž podléhají Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (v odborných kruzích je dobře známá pod zkratkou CITES). Analýza vyváženého kaviáru umožní institucím chránícím přírodu například poznat, zda jikry nepocházejí z druhu, který je v daném období chráněný. Tím se přispěje k ochraně jeseterů také při jejich navracení do přírody. Postup nevyžaduje drahé přístrojové vybavení, může tedy být snadno použitelný i v laboratořích v méně rozvinutých zemích.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!