Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadlo na sluneční pohon se chystá přeletět Švýcarsko

Věda

  7:47
ŽENEVA - Experimentální letadlo na sluneční pohon se chystá na přelet celého Švýcarska. Oznámil to dnes tým švýcarských vědců, který s letounem Solar Impulse uskutečnil počátkem července první čtyřiadvacetihodinový let bez přerušení. Letoun tehdy poprvé v historii letěl den a noc bez jakéhokoli paliva jen na solární pohon.

Letadlo na solární pohon foto: ČTK

Při obletu Švýcarska má nejpokročilejší letadlo na sluneční pohon odstartovat časně ráno z vojenského letiště Payerne a letět na mezinárodní letiště v Ženevě. Odtud bude pokračovat do Curychu, což je vzdálenost kolem 270 kilometrů, uvedli organizátoři.

Žádné přesné datum nesdělili, ale mělo by to být někdy v září. Let křehkého stroje poháněného jen sluneční energií závisí totiž silně na povětrnostních podmínkách.

Prototyp letounu, jehož křídla pokrývá 12.000 fotovoltaických článků, má čtyři elektrické motory o výkonu 40 koňských sil. Letoun má rozpětí křídel 63,4 metru, tedy zhruba jako Airbus A340 nebo Boeing 747. Jeho hmotnost 1600 kilogramů ale odpovídá jen středně velkému autu.

Přelet nad Švýcarskem bude přípravou na mise mimo obvyklý prostor. Členové posádky se naučí spolupracovat s mezinárodními letišti a zapojit se do leteckého provozu.

Sedmdesátičlenný tým, který pracoval na letadle šest let, chce uskutečnit další pokusné lety, než postaví druhý exemplář. Ten by měl potom dokázat na pět etap obletět zeměkouli. To se plánuje na léta 2013 nebo 2014.

Autor:

Mohlo by vás zajímat