Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Létající automobily. Pokrok, nebo obrovský problém?

Věda

  6:53
Sci-fi filmy nám ukazují auta jako létající dopravní prostředky budoucnosti už po několik desítek let. Ale samotná idea je ještě starší.

Létající automobil (ilustrační foto) foto: Playtvak.cz

Už v roce 1917 si nechal patentovat svůj létající automobil americký průkopník letectví Glenn Curtiss. Tento jeho výtvor sice nikdy neletěl, ale otevřel cestu podobným létajícím konstrukcí.

Jeden z účastníků této soutěže se rozhodl pojmout zadaní na lidový letající dopravní prostředek originálně. A tak vzniklo jednoduché auto, ke kterému se daly připojit křídla. Vyrobilo se jen v několika málo kusech. Přesto šlo o z technického hlediska io velký úspěch. A myšlenka létajícího auta zaujala i automobilového magnáta Henryho Forda.

Po druhé světové válce vývoj pokračoval. V roce 1949 byly ale technologické hranice opět posunuty. Vznikl létající vůz Taylor Aerocraft, do sériové výroby se ale nedostal. Jeden kus se zachoval dodnes. O využité létajících aut se zajímali i vojáci. Nakonec ale generálové usoudili, že pro létající automobily není v boji místo.

V poslední době se ale myšlenka vrátila a silně nežli předtím. V současnosti existuje několik funkčních prototypů různých vynálezců a firem: nizozemský PAL-V, slovenský AeroMobil, nebo americké I-TEC Maverick a Terrafugia Transition. A vývoj stále ještě není u konce. Auta, schopná letu, se už vyrábějí. Je to ale opravdu dobrý nápad, nebo si zaděláváme na obrovský problém?

Autor: