Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letošní červen byl podle vědců nejteplejší od roku 1880

Věda

  7:20
NEW YORK - Letošní červen byl podle amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA) nejteplejším šestým měsícem roku od počátku měření v roce 1880. Informovaly o tom světové agentury. Průměrná teplota povrchu pevniny a oceánů byla o 0,88 stupně Celsia vyšší než průměr 20. století, který tvořil 15,5 stupně.

Rekordní vedra v prvním červnovém týdnu zažívá většina Evropy. foto: Michal Klíma, MAFRA

Letošní červen tak překonal i stejný měsíc loňského roku, který dosud držel teplotní rekord. Mimořádná byla podle NOAA ale celá první polovina roku, teplotní rekord pokořily hned čtyři měsíce. Od počátku ledna do konce června ležela teplota průměrně o 0,85 stupňů Celsia výše než činil průměr. Celá první půlrok 2015 tak rovněž pokořil rekord, který dosud držela se 14,4 stupni Celsia první polovina roku 2010.

Francouzští vědci zkoumali, zda sny předvídající budoucnost odráží realitu

„Je téměř vyloučené, že by se rok 2015 nestal nejteplejším zaznamenaným rokem,“ uvedla zástupkyně NOAA Jessica Blundenová. Červen byl teplý téměř po celé planetě. Mimořádná vedra zasáhla především Španělsko, Rakousko a části Austrálie a Jižní Ameriky. V jižním Pákistánu kvůli horkům zemřelo více než 1200 lidí. Už v květnu vedro zabíjelo i v Indii, vyžádalo si tu přes 2000 životů.

Měsíční rekord vysokých teplot padl na světě od roku 2000 už pětadvacetkrát, měsíční rekord nízkých teplot ale naposledy v roce 1916.

Autor: