Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberecká univerzita nabízí středoškolákům studium nanečisto

Věda

  7:00
LIBEREC - Technická univerzita v Liberci nabízí středoškolákům studium "nanečisto". V rámci projektu Otevřená univerzita si mohou vyzkoušet studium vybraného oboru, chodit na přednášky, pracovat v laboratořích nebo pod odborným dohledem realizovat vlastní projekt.
Studenti při výzkumu - ilustrační foto

Studenti při výzkumu - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zkušební studium s mentorem umožní budoucím vysokoškolákům blíž poznat zvolený obor a usnadní jim rozhodování o dalším studiu, řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych.

Středoškoláci mají možnost pobýt na univerzitě týden, mohou si ale dohodnout i pravidelnou docházku v delším časovém období. "Stává se, že se maturanti rozhodnou studovat nějaký obor a později zjistí, že o něm měli zkreslené představy. Odcházejí a začínají studovat něco jiného. Proto jim nabízíme program, který jim umožní blíže poznat obor, o kterém uvažují. Kdo se do něj zapojí, může si ušetřit čas i zklamání," vysvětlil Hernych.

Jak podporovat nadané talenty

Program je určen středoškolákům starším 16 let. Provázet je bude osobní mentor, což může být například student, se kterým budou moci po určitou dobu navštěvovat přednášky a cvičení. "Pokud budou mít zájem víc o vědeckou práci, mohou pod vedením pracovníka univerzity pracovat v laboratořích, spolupracovat na výzkumných úkolech nebo řešit projekty vlastní," doplnila koordinátorka mentoringového programu Lucie Křiklavová.

Mentoringový program je součástí strategie Technické univerzity zaměřené na podporu a motivaci technicky nadaných talentů. Díky dotaci Evropské unie, kterou univerzita na projekt získala, mohou studenti dostat i příspěvek na nákup součástek a materiálu potřebných pro řešení jejich záměru.

"Finanční dotace pomůže realizovat mladým lidem i technicky náročnější projekty, na které by peníze neměli," řekl Hernych. Podporu si podle něj zaslouží především nápady konkrétní, jasně a logicky zdůvodněné.

K hostování na technické univerzitě si mohou zájemci zvolit některý z technicky nebo přírodovědně orientovaných oborů, například problematiku nanotechnologií a nanomaterálů, strojírenství a robotiku, elektrotechniku, informatiku, textil a design, aplikovanou chemii, mikrobiologii nebo bioniku. Konkrétní studijní obory najdou na stránkách jednotlivých fakult. Zájemci se mohou přihlásit zasláním motivačního dopisu, podrobnosti a kontakty najdou na internetových stránkách www.otevrenauniverzita.cz.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat