Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberecký iQPark čekají změny. Více se zaměří na děti i propagaci řemesel

Věda

  7:17
LIBEREC - První liberecký ráj vědy a zábavy iQPark čekají příští rok velké změny. Po sedmi letech provozu se promění v Dětské muzeum zaměřené na děti do deseti let. Sousední science centrum iQLandia, které se otevřelo letos na jaře, zůstane určeno hlavně starším dětem a dospělým. Proměna začne na jaře 2015 a skončit má v roce 2016.

V libereckém centru vědy a techniky iQLandia 25. října firma Mindok specializující se na deskové a smart hry a hlavolamy představila své produkty. Návštěvníci si hry mohli vyzkoušet. foto: ČTK

Náklady odhaduje provozovatel na pět milionů korun. V sobotu o tom informoval Pavel Coufal, ředitel firmy iQLandia, která obě centra provozuje.

IQPark byl prvním zábavně-naučným centrem v České republice, pro návštěvníky se otevřel v dubnu 2007. Vyrostl na ploše 1600 metrů čtverečních v prostoru bývalého státního výzkumného ústavu textilního a postupně se rozšířil na dnešních 3000 metrů. Jeho součástí je muzeum zábavného poznávání se stovkami exponátů, laboratoří pro workshopy a lektorské programy. Cílem centra je zábavnou formou objasňovat fungování vědních oborů. „IQPark je hravější než iQLandia,“ poznamenal Coufal.

Tisíce návštěvníků

IQPark je zaměřený hlavně na menší děti, přesto s otevřením iQLandie jeho návštěvnost zhruba o třetinu klesla. „Letos jím prošlo 110.000 lidí, čekali jsme ale, že úbytek návštěvníků bude ještě větší. Návštěvnost iQLandie už překročila 350.000 návštěvníků,“ poznamenal Coufal. V současné podobě zůstane podle něj starší iQPark jen do konce dubna 2015, pak ho čeká přestavba a modernizace. Postupně by se měly změnit expozice ve všech třech podlažích, každého půl roku jedno patro.

V parku postupně vzniknou čtyři nové expozice pro mladší děti, zaměřené budou na svět kolem nás, schopnosti a dovednosti, malou vědu a zážitky. „Bude to zaměřené na obecnou školu a součástí bude také velká dílna pro děti, kde budou ponky a nářadí. Děti tam budou moci pracovat v rámci vyučování, o víkendech budou dílny otevřeny rodičům s dětmi,“ vysvětlil Coufal. Cílem je, přivést děti k řemeslům. Na školách už totiž praktické vyučování a dílny většinou chybí. „A málokdo už má dnes doma nářadí, aby si to děti mohly vyzkoušet,“ dodal.

Stroje, lasery i další špičková technika

Podobná praktická dílna a laboratoře by měly do roku 2018 vyrůst i v iQLandii, ovšem na vyšší úrovni. „Chceme postavit technologické centrum vybavené CNC stroji, lasery a podobnou špičkovou technikou,“ popsal záměr Coufal. Podobná centra plánují i nově otevřené vědecké parky v Plzni, Brně a Ostravě. Společně chtějí na projekt žádat dotace z evropských fondů. „Školy by pak nemusely investovat miliony do vlastního vybavení, ale k výuce by využily těchto center,“ vysvětlil Coufal. Náklady na to liberecké odhadl na 150 milionů korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!