Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberecký ráj vědy a techniky iQLandii navštívilo loni 370 tisíc lidí

Věda

  6:00
LIBEREC - Nově otevřené science centrum iQLandia v Liberci navštívilo za loňský rok 370 000 lidí. Ráj vědy a techniky se přitom pro návštěvníky otevřel až na konci března, má tak za sebou devět měsíců provozu.

V libereckém centru vědy a techniky iQLandia 25. října firma Mindok specializující se na deskové a smart hry a hlavolamy představila své produkty. Návštěvníci si hry mohli vyzkoušet. foto: ČTK

Dalších 102 000 návštěvníků přilákal nedaleký iQPark, který je určen menším dětem. Celkem obě atrakce navštívilo 472 000 lidí, řekl Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti iQLandia (dříve Labyrint Bohemia), která obě centra vybudovala a provozuje.

„Nečekali jsme tak velkou návštěvnost, očekávali jsme v iQLandii kolem 200 000 návštěvníků za letošní rok a u iQParku jsme mysleli, že to klesne na nějakých 50 000 lidí, takže jsme u obou provozů příjemně překvapeni,“ uvedl Coufal. 

Příjmy ze vstupného podle něj pokryly provozní náklady obou center. „Rádi bychom návštěvnost na této úrovni udrželi,“ řekl. Do iQLandie přišlo denně v průměru přes 1300 lidí, v červenci dokonce v některých dnech návštěvnost dosáhla 4000 lidí. „V takovém případě už ale musíme omezovat vstup,“ dodal ředitel.

Češi i cizinci

Turnikety iQLandie procházejí nejen tuzemští návštěvníci, láká i hosty ze zahraničí, zejména z nedalekého Německa a Polska. Díky vysoké návštěvnosti bude zřejmě za rok 2014 iQLandia nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Libereckém kraji. V roce 2013 zvítězila podle agentury pro cestovní ruch CzechTourism Zoologická zahrada v Liberci, kterou navštívilo 423 700 lidí. Přes 300 000 návštěvníků mělo předloni už jen liberecké Centrum Babylon jehož součástí je oblíbený akvapark.

Liberecká iQLandia je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které se v České republice za přispění evropských peněz vybudovaly. Další jsou v Plzni, Brně a Ostravě. V Liberci vědecký park vznikl za necelé dva roky v sousedství zábavního Centra Babylon. Stojí na místě zchátralé továrny Desta, kterou společnost iQLandia koupila za 25 milionů korun, přestavba a dostavba areálu stály desetkrát tolik. 

Interaktivní exponáty

Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru je kolem 400 většinou interaktivních exponátů v deseti expozicích a také 3D planetárium pro 50 diváků ve střešní kopuli.

Rozvoj iQLandie ale nekončí, do roku 2018 tam chtějí vybudovat dílnu a laboratoře. „Chceme postavit technologické centrum vybavené CNC stroji, lasery a podobnou špičkovou technikou,“ popsal záměr Coufal. Podobná centra plánují i parky v Plzni, Brně a Ostravě. 

Společně chtějí na projekt žádat dotace z evropských fondů. „Školy by pak nemusely investovat miliony do vlastního vybavení, ale k výuce by využily těchto center,“ uvedl Coufal. Náklady na to liberecké odhadl na 150 milionů korun.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat