Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Už lidé v době kamenné recyklovali, dokázali vědci

Pravěký kamenný nástroj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravěký kamenný nástroj | foto: Shutterstock

MADRID Recyklování použitých materiálů není novinkou, s níž přišel dnešní člověk. Španělští paleontologové zjistili, že už člověk paleolitický recykloval, konkrétně své kamenné nástroje, píše španělský deník El Mundo.

Paleontologové analyzovali artefakty nesoucí stopy po pálení, objevené na pravěkém nalezišti Molí del Salt v katalánské provincii Tarragona. Výzkum ukázal, že recyklace nástrojů byla u lidí svrchního paleolitu před 13 000 lety běžnou praxí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vybrali jsme ke zkoumání opálené nástroje, protože jednoduchým způsobem mohou prokázat, jestli byly upravovány poté, co byly vystaveny ohni," vysvětlil Manuel Vaquero z univerzity Rovira i Virgili.

Badatelé v Molí del Salt našli mezi nástroji vysoké procento artefaktů, jež byly vystaveny působení ohně. Avšak recyklace se netýkala všech druhů nástrojů, běžná byla u těch, které se používaly "v domácnosti", a zřejmě byla spojena s okamžitou potřebou.

Hroty loveckých nástrojů oproti tomu takřka nikdy nebyly vyrobeny z recyklovaných předmětů. Více recyklovány byly takzvané dvojité artefakty - takové, které kombinují dva nástroje v jednom kousku.

"Je to důležité především z hlediska kulturní hodnoty předmětů, zejména v obdobích, jako je svrchní paleolit, kdy se forma stává odrazem dobře definovaného myšlenkového zobrazení," vysvětluje Vaquero.

Určující význam mohla mít recyklace ve společenstvích paleolitických lovců a sběračů. "Má význam ekonomický, neboť zvyšuje použitelnost kamenných prostředků, zejména v kontextu nedostatku. Navíc je to významný faktor pro vysvětlení používání nalezišť, protože se z nich stávají nejen místa vhodná k životu, ale rovněž lokality poskytující prostředky k němu," zdůraznil.

O recyklaci nástrojů v pravěku příliš výzkumů prováděno nebylo. A výsledky bádání v Molí del Salt, zveřejněné v časopise Journal of Archaeological Science, tak alespoň zčásti osvětlují zatím neznámé skutečnosti: totiž že recyklovali už prehistoričtí lidé.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...