Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co vše umí roboti? Tvůrci představují svá díla po celé Evropě

Věda

  6:30
BRUSEL - Robot, který se sám naučí péct palačinky, inteligentní kolečkové křeslo nebo pomocník lékařů na chirurgii. To jsou jen některé technologické projekty, na nichž se penězi podílí Evropská unie. Po celé Evropě je nyní jejich tvůrci představují v rámci Evropského týdne robotiky, který v Bruselu představila Evropská komise.
Roboti - ilustrační foto

Roboti - ilustrační foto foto: Shutterstock

Palačinky se sami učí péct roboti v rámci mezinárodního projektu univerzity v Brémách, zapojeni jsou do něj vědci nejen z Německa, ale také Francie, Švédska, Belgie a dalších zemí. Snaží se vyvinout způsob, jak by se roboti mohli učit například pozorováním lidí při vykonávání určité činnosti.

V Belgii se mezinárodní tým vědců tři roky podílel na vývoji kolečkového křesla, které při jízdě lidem s handicapem aktivně, na základě "odhadu", co uživatel chtěl, pomáhá s orientací v prostoru a překonáváním překážek.

Sloní chobot jako vzor

Návštěvníci Muzea vědy v Londýně se v rámci týdne budou zase moci seznámit s roboty, kteří imitují skutečná zvířata a umí se například stejně dobře plazit či plavat. Užitečnější je robot určený na operační sály, jehož "vzorem" ve zvířecí říši byl sloní chobot. Citlivá paže robota umí totiž rozpoznat charakter tkáně, v níž se právě nachází a tomu přizpůsobit například sílu vkládanou do pohybů skalpelem. Na vývoj získalo mezinárodní konsorcium vědců z EU skoro 7,5 milionu eur (přes 200 milionů korun), tedy asi čtyři pětiny nákladů.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci týdne se roboti ve Švédsku, Británii, Rakousku a Německu také zúčastní speciálního "maratonu". Cílem pokusu je, aby se robot vydržel co nejdéle samostatně pohybovat mezi lidmi. V Rakousku to bude domov důchodců, v Británii úřad.

Evropská komise uvádí, že financuje okolo stovky nejrůznějších programů spojených s robotikou. V Praze se akce Evropské týdne robotiky odehrají především ve čtvrtek, kromě promítání filmů bude možné se účastnit také tematické procházky metropolí zaměřené na roboty. Vždyť právě v Praze spisovatel Karel Čapek napsal divadelní hru RUR, v níž bylo slovo "robot" použito vůbec poprvé.

Autoři: ,

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.