130 let
Práce v laboratoři (ilustrační foto)

Práce v laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Lidé z byznysu: Vědci jsou někdy tak trochu mimo

Slovensko
  •   9:03
PRAHA - Střet civilizací. Tak občas vypadá zavádění výsledků výzkumu do praxe a spolupráce soukromého sektoru s vědci. "V byznysu máme někdy pocit, že výzkumníci žijí v trochu jiném časoprostoru," popisuje Radek Špicar, ředitel vnějších vztahů ze společnosti Škoda Auto.

A v běžném životě to mnohdy skutečně platí, potvrzuje i rektor ČVUT Václav Havlíček: "Musím trochu zamířit do vlastních řad. Akademičtí pracovníci jsou zvyklí pracovat poněkud volněji. Neradi se zavazují k tomu, že třeba do čtvrt roku něco vyvinou. Spíše to vyvinou, a teprve pak se to snaží prodat."

"Nás zase výzkumníci často vnímají jen jako někoho, kdo chce pouze vydělat. Bojí se, že budeme omezovat jejich akademické svobody," pokračuje Špicar. Oboustranné předsudky jsou podle něj jedním z důvodů, proč firmy v Česku tak málo spolupracují s vědci z univerzit.

Středoevropská síť

A jak vypadají další příčiny? Včera je hledali účastníci konference pořádané v Praze u příležitosti rozjezdu projektu CEBBIS (Central Europe Branch Based Innovation Support). Spojuje jedenáct partnerů (jde hlavně o technologické parky a výzkumná centra) z
Rakouska, Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Slovenska a Česka – zdejším zástupcem je Technologické a inovační centrum ČVUT. Účastníci budou společně hledat nejlepší recepty na zavádění nápadů z laboratoří do praxe.

"V České republice bude možné využít zkušenosti nasbírané v jiných partnerských zemích," říká Stephen Taylor, který má na starosti transfer technologií ve vědeckém parku AREA v italském Terstu a zároveň je vedoucím partnerem projektu CEBBIS. V rámci něj chtějí odborníci zmapovat situaci ve všech zúčastněných zemích, vybrat přenositelné zkušenosti a upravit je "na míru" konkrétního účastníka projektu.

"Půjde vlastně o sdílení informací a zkušeností v oblasti inovací. Mezinárodní síť také přinese nové příležitosti ke spolupráci," domnívá se Stephen Taylor.

Italský vědecký park AREA dostává ročně z veřejných zdrojů 8,5 milionů eur. Obrat všech firem, které tam působí, je ovšem asi 170 milionů eur ročně. "Společnosti tedy zaplatí na daních mnohem více než byla původní investice," popisuje Stephen Taylor. Pomoc při uvádění výsledků do praxe se tak státu začíná už brzy vyplácet.

Ale bez investic to nepůjde. "Abychom mohli dělat dobrý výzkum, o který budou mít zájem firmy, potřebujeme kvalitní lidi. A ty musíme odpovídajícím způsobem zaplatit," říká Michal Pěchouček, profesor kybernetiky, vedoucí Centra agentních technologií ČVUT, který navázal řadu úspěšných spoluprací s firmami i s amerických obranným sektorem.

Autor: Eva Hníková
  • Vybrali jsme pro Vás