Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Fazolové listy spolehlivě hubí štěnice. Američtí vědci zjistili proč

Štěnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěnice - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

SOFIA Mrazili je, pekli je, dusili je a postřikovali jedy. A pokaždé štěnice znovu povstaly, aby zanechaly malé ranky na kůži člověka tam, kde si jeho nevítaný spolunocležník zaskočil na krvavou hostinu. Ale díky nezvyklé kombinaci balkánských lidových rad a nanotechnologie se zdá, že vědci konečně našli metodu, jak tohoto cizopasníka hubit.

Američtí entomologové uvedli, že dosáhli pokroku při napodobení účinku, jaký v boji proti štěnicím mají obyčejné listy fazolu obecného (Phaseolus vulgaris). Ve venkovských oblastech Bulharska, Srbska a dalších částech Balkánu lidé tyto listy rozhazují po podlaze kolem postelí, aby se na ně nachytaly štěnice. Následujícího rána pak listy spálí.

Listy propichují štěnicím končetiny

Vědci chtěli zjistit, na jakém principu tato metoda funguje. S využitím kamer a elektronových mikroskopů pozorovali, jak listy dokážou zachytit štěnice sbíhající se k posteli. Překvapilo je, že cizopasníky nezachytil nějaký mechanismus podobný suchému zipu, který by se nalepil na tělíčka či nožky štěnic. Místo toho objevili, že listy fazolu jsou pokryté nesmírně ostrými štětinkami - trichomy. Ty propichují štěnicím končetiny, a tím je odsuzují k zániku.

Dalším krokem vědců bylo napodobit funkci listů a vytvořit zařízení, jež by fungovalo stejně coby bariéra proti štěnicím. Jejich snahou je, aby vzniklý povrch byl trvalý a dal se použít kdekoli, nejen na podlaze. První prototyp se vzdáleně podobá fazolovému originálu, ale potřebuje ještě vylepšit, uvedli biologové.

"Přírodu je těžké napodobit, ale výhody mohou být obrovské," řekl člen vědeckého týmu Michael Potter z Kentucké univerzity.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.