Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Lék Tamiflu je na novou chřipku krátký

Věda

  18:12
Zásoby léku Tamiflu nemusí být v případě vypuknutí celosvětové chřipkové epidemie příliš k užitku. Světem se nyní šíří varianta H1N1, na kterou tento lék nezabírá.

Lék Tamiflu - ilustrační foto. foto: ČTK

V roce 2004 se rozšířila světem „ptačí chřipka“. Nakazila miliony kusů drůbeže, několik stovek lidí a zbytku světa nahnala strach z nástupu pandemie srovnatelné se „španělskou chřipkou“ řádící na konci první světové války. Řada zemí reagovala na tuto hrozbu nákupem protivirového léku Tamiflu, který chřipkové viry ničí.

„Teď nám dělá starosti možnost, že s nástupem nové varianty chřipkové viru mohou být tyto zásoby během několika měsíců k nepotřebě,“ přiznal v rozhovoru pro vědecký týdeník Science epidemiolog Angus Nicoll z Evropského centra pro prevenci a kontrolu chorob ve Stockholmu.

V současnosti vyvolávají pravidelné zimní epidemie chřipky tři typy virů. Jedním je chřipkový vir B. Další dva, virus H1N1 a H3N2, patří k typu A. Vědci vědí, že změna dědičné informace může chřipkový virus proti tamiflu obrnit. Příliš se toho ale neobávali, protože viry odolné k tamiflu se množily hůře než viry, jež jsou na lék citlivé. Teoreticky se neměly rezistentní viry rozšířit. Jenže přesně to se stalo.

Koncem roku 2007 začala odolná verze viru H1N1 převládat v Norsku. S koncem zimy „přeskočil“ tento virus i na jižní polokouli. Letos se vrátil do zemí na sever od rovníku a dobyl Asii i Ameriku.

Další podrobnosti
o užitku léku Tamiflu
si přečtěte v úterním vydání deníku

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat