Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Lék Tamiflu je na novou chřipku krátký

Věda

  18:12
Zásoby léku Tamiflu nemusí být v případě vypuknutí celosvětové chřipkové epidemie příliš k užitku. Světem se nyní šíří varianta H1N1, na kterou tento lék nezabírá.

Lék Tamiflu - ilustrační foto. foto: ČTK

V roce 2004 se rozšířila světem „ptačí chřipka“. Nakazila miliony kusů drůbeže, několik stovek lidí a zbytku světa nahnala strach z nástupu pandemie srovnatelné se „španělskou chřipkou“ řádící na konci první světové války. Řada zemí reagovala na tuto hrozbu nákupem protivirového léku Tamiflu, který chřipkové viry ničí.

„Teď nám dělá starosti možnost, že s nástupem nové varianty chřipkové viru mohou být tyto zásoby během několika měsíců k nepotřebě,“ přiznal v rozhovoru pro vědecký týdeník Science epidemiolog Angus Nicoll z Evropského centra pro prevenci a kontrolu chorob ve Stockholmu.

V současnosti vyvolávají pravidelné zimní epidemie chřipky tři typy virů. Jedním je chřipkový vir B. Další dva, virus H1N1 a H3N2, patří k typu A. Vědci vědí, že změna dědičné informace může chřipkový virus proti tamiflu obrnit. Příliš se toho ale neobávali, protože viry odolné k tamiflu se množily hůře než viry, jež jsou na lék citlivé. Teoreticky se neměly rezistentní viry rozšířit. Jenže přesně to se stalo.

Koncem roku 2007 začala odolná verze viru H1N1 převládat v Norsku. S koncem zimy „přeskočil“ tento virus i na jižní polokouli. Letos se vrátil do zemí na sever od rovníku a dobyl Asii i Ameriku.

Další podrobnosti
o užitku léku Tamiflu
si přečtěte v úterním vydání deníku

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat